۷ نکته رانندگی با خودروهای هیبریدی

به نظر می‌رسد خودروهای هیبریدی در آینده بسیار رایج شوند. امروزه نیز بسیاری از مردم به این نوع خودروها تمایل دارند و با گذشت زمان تعداد آن بیشتر خواهد شد.

به گزارش مسترماشین باز، بهر حال خودروهای هیبریدی کامل نیستند و معایبی دارند؛ اما طرفداران خودروهای هیبریدی معتقدند که مزایای آنها بیشتر از معایب آنهاست.

اگر به مشکل گرم شدن زمین توسط انسان‌ها اعتقاد دارید؛ پس باید از خودروهای هیبردیدی و اینکه چگونه می‌توانند آلودگی هوا و تخریب محیط زیست را کاهش دهند؛ قدردانی کنید.

خودروهای هیبریدی

امروزه تکنولوژی هیبریدی رایج‌تر شده است و مردم به دلیل عوامل محیطی و افزایش هزینه سوخت‌های فسیلی، به این خودروها تمایل دارند.

خودروهای هیبریدی از سیستم ترکیبی موتورهای الکتریکی و موتورهای بنزینی استفاده می‌کنند و این کار باعث کاهش انتشار کربن از وسایل نقلیه در حین استفاده می‌شود.

موتور الکتریکی و باتری لیتیوم یونی معمولاً خودروهای هیبریدی را کندتر می‌کند. موتور احتراق داخلی نیز تنها زمانی کار می‌کند که باتری کم باشد یا قصد دارید در جاده‌های سریع‌تر رانندگی کنید.

قیمت این خودروها کمی بیشتر از خودروهای معمولی است. اما اگر خودروهای بنزینی به طور کلی کنار گذاشته شوند؛ بدون شک قیمت این خودروها نیز کاهش می‌یابد.

بیشتر بخوانید: مزایا و معایب خودروهای هیبریدی

۷ نکته رانندگی با خودروهای هیبریدی

قبل از خرید یک خودروی هیبریدی، نکات رانندگی خاصی وجود دارد که باید رعایت کنید. این نکات به شما کمک می‌کند در مصرف بنزین صرفه جویی کنید و از خودرویتان بیشترین بهره را ببرید.

شماره ۱ – رانندگی مؤثر

خودروهای هیبریدی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با مصرف بنزین کمتر و استفاده از نیروی الکتریکی برای جبران کاستی‌های خود، خودروهای کارآمدی باشند.

با این اوصاف، این بدان معنا نیست که شما می‌توانید با این خودروها در مسابقات رانندگی شرکت کرده و برنده شوید.

در رانندگی با این نوع خودروها باید از موتور بنزینی استفاده کنید تا خودرو را به سرعت مورد نظر برسانید و سپس اجازه دهید موتور الکتریکی خودروی شما را در حالت کروز نگه دارد. این بهترین راه برای صرفه جویی در مصرف بنزین است.

شماره ۲ – سرعت کمتر

یک محدودیت در بیشتر خودروهای هیبریدی وجود دارد و آن این است که نمی‌توانند بیش از ۱۰۰ کیلومتر  در ساعت بدون مصرف بنزین رانندگی کنند. اگر می‌خواهید سازگار با محیط زیست رانندگی کنید، باید سرعت خود را کمتر از ۱۰۰ کیلومتر در ساعت نگه دارید.

حتی اگر وسیله نقلیه خود را روی کروز کنترل با موتور الکتریکی تنظیم کنید؛ اگر با سرعت بیش از ۶۰ کیلومتر در ساعت رانندگی کنید؛ باز هم مصرف سوخت کمتری خواهید داشت. بهتر است در جاده‌های شهری با سرعت کمتری رانندگی کنید.

شماره ۳ – مدیریت شارژ باتری

بهتر است بدانید یک باتری کاملاً شارژ شده سریعتر از یک باتری نیمه شارژ انرژی مصرف می‌کند. پس سعی کنید باتری خودرو را فول شارژ نگه ندارید.

بسیاری از تولیدکنندگان خودروهای هیبریدی توصیه می‌کنند که باتری را بین شارژ ۲۰ تا ۸۰ درصد شارژ نگه دارید. اگر شارژ باتری خودرو به کمتر از ۲۰ درصد برسد و شما همچنان رانندگی کنید؛ ممکن است در آینده باتری شما خراب شود؛ زیرا نمی‌توانید آن را به اندازه کافی شارژ کنید.

شماره ۴ – ترمز کنید

هنگامی که در حین رانندگی از باتری الکتریکی استفاده می‌کنید؛ هر بار که ترمز را فشار می‌دهید؛ انرژی را به باتری بر می‌گردانید.

خودروهای هیبریدی دارای فناوری خاصی به نام ترمز احیا کننده هستند. این فناوری به باتری اجازه می‌دهد تا با هر بار پا گذاشتن روی پدال ترمز، مقدار کمی شارژ دریافت کند.

البته این بدان معنا نیست که خیلی سریع رانندگی کنید و سپس سریع ترمز کنید؛ تا تمام انرژی را به باتری بازگردانید. بهتر است آهسته رانندگی کنید و به تدریج ترمز کنید.

اگر این کار را انجام دهید؛ متوجه خواهید شد که عمر باتری شما بیشتر خواهد شد.

شماره ۵ – از لوازم جانبی کمتر استفاده کنید

به یاد داشته باشید که اتومبیل شما دارای لوازم جانبی زیادی است که از باتری آن استفاده می‌کند. مانند کولر، رادیو، بخاری و غیره همه شارژ باتری را کاهش می‌دهند. اما اگر وسیله نقلیه شما دارای حالت سازگار با محیط زیست است؛ می‌توانید از این لوازم جانی‌ها استفاده کنید؛ زیرا این امر باعث می‌شود خودروی شما در هنگام تأمین انرژی این لوازم جانبی، باتری کمتری مصرف کند.

نکته دیگری که باید رعایت کنید این است که از چراغ‌های جلو در روز استفاده نکنید و از گوشی همراه خود برای پخش موسیقی و رادیو بهره ببرید.

شماره ۶- کروز کنترل

اگر می‌خواهید بیشترین استفاده را از نیروی الکتریکی خودروی هیبریدی خود داشته باشید؛ از ویژگی کروز کنترل استفاده کنید. هر بار که روی پدال گاز پا می‌گذارید؛ بنزین بیشتری مصرف می‌کند و انتشار کربن بیشتر خواهد شد.

با این حال، اگر تا سرعت مورد نظر خود شتاب بگیرید و سپس از کروز کنترل استفاده کنید؛ بنزین کمتری مصرف خواهد شد.

شماره ۷- حالت فقط الکتریکی

برخی از خودروهای هیبریدی دارای حالت فقط الکتریکی هستند که هیچ بنزینی مصرف نمی‌کند.

در حالت فقط الکتریکی می‌توانید حدود ۱۵ تا ۲۵ کیلومتر  رانندگی کنید. اگر معمولاً در خیابان‌های شهری رانندگی می‌کنید؛ بهتر است از این حالت استفاده کنید تا مصرف بنزین و تولید کربن به صفر برسد.

با یک پلاگین هیبریدی، می‌توانید پس از هر سفر کوتاه، باتری خود را دوباره شارژ کنید. در این شرایط شما نیازی به استفاده از بنزین خود ندارید.

منبع: oards و cartreatments

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.