۶ نشانه برای تعویض روغن موتور خودرو

یکی از مهم‌ترین مراحل تعمیر و نگهداری خودرو به منظور کارکرد نرم و دوام طولانی، تعویض منظم روغن موتور خودرو است.

به گزارش مستر ماشین باز، کارشناسان معتقدند هر سه ماه و یا به ازای هر ۵۰۰۰۰ کیلومتر روغن موتور خودرو باید تعویض شود؛ اما ین اعداد و ارقام صد در صد نیست و ممکن است خودروی شما در زمان کوتاه تری به تعویض روغن نیاز داشته باشد.

وظیفه‌ی روغن موتور خودرو

oil-change

هر وسیله نقلیه‌ای برای کارکردن به یک منبع تغذیه نیاز دارد و بیشتر این وسایل نقلیه با موتور کار می‌کنند. موتور با انجام یک فرایند احتراقی در داخل سیلندر موتور شروع به کار کرده و پیستون را به سمت پایین فشار می‌دهد تا چرخ‌ها را به‌طور غیرمستقیم بچرخاند.

موتور این کار را هزار بار در دقیقه انجام دهید. در این میان و به دلیل این حرکات در داخل موتور و اجزای دیگر، اصطکاک رخ می‌دهد. برای طول عمر این قطعات و کارایی بهتر باید این این اصطکاک را به حداقل برسانید؛ و روغن موتور این کار را به خوبی انجام می‌دهد.

اما خود روغن نیز به مرور کارایی خود را از دست داده و خراب می‌شود. این روغن با با کربن، فلز آلوده شده و دچار اکسیداسیون می‌شود.

عوامل زیادی بر عملکرد روغن موتور شما تأثیر می‌گذارند، دقیقاً نمی‌توان زمان تعویض روغن را با یک عدد تعیین کرد؛ مثلاً شرایط آب و هوایی و یا رانندگی‌های طولانی مدت بر روی عمر روغن موتور تأثیر گذارند.

اما نگران نباشید نشانه‌هایی وجود دارد.

خراب شدن روغن موتور خودرو با علائمی بروز می‌کند. شما با مشاهده‌ی نشانه‌های زیر متوجه می‌شوید زمان تعویض روغن خودرو فرا رسیده است.

  • افت سطح روغن
  • افزایش صدای موتور
  • رنگ و بافت روغن
  • نشانگر داشبورد
  • هر مشکل غیرعادی در حین رانندگی
  • خارج شدن دود سفید از اگزوز

پایین آمدن سطح روغن

changing-oil

اگر عادت دارید هر چند وقت یک بار سطح روغن موتور را اندازه گیری کنید؛ بسیار خوب است.

اگر سطح روغن موتور خود را هر چند وقت یکبار کنترل نکنید؛ ممکن است ناگهان با کاهش سطح روغن مواجه شوید.

بیشتر بخوانید: سطح مناسب روغن موتور چقدر است؟

افزایش صدای موتور

روغن موتور، موتور و اجزای آن را روغن کاری می‌کند تا به درستی کار کنند. در حین استفاده از خودرو اگر احساس کردید موتور صدا می‌دهد؛ ممکن است سطح روغن موتور کاهش یافته و یا روغنتان خراب شده است.

خراب شدن روغن باعث اصطکاک بیشتر خواهد شد و قطعات خیلی زودتر فرسوده می‌شوند.

رنگ و بافت روغن

new-vs-old-oil

یکی دیگر از نشانه‌هایی که باید در مورد روغن موتور خود بدانید این است که با گذشت زمان و عبور روغن از موتور، رنگ آن تیره‌تر خواهد شد.

این تغییر رنگ به دلیل گرمایی است که موتور ایجاد می‌کند و روغن را تحت تأثیر قرار می دهد.

یک راه مطمئن برای فهمیدن اینکه آیا روغن موتور شما نیاز به تعویض دارد یا خیر، بررسی رنگ و بافت روغن است. اگر رنگ آن تیره است، نیاز به تعویض دارد.

نشانگر داشبورد

اگر مدت زیادی از تعویض روغن گذشته باشد؛ نشانگر به رنگ قرمز روشن چشمک می زند یا سطح پایین را نشان می‌دهد. در این شرایط شما باید به سرعت سطح و رنگ روغن موتور را بررسی کنید.

هر مشکل غیر عادی در حین رانندگی

اگر هر یک از نشانه‌های بالا را ندیده‌اید و یا از نظرتان بی اهمیت است؛ اما احساس شما در حین رانندگی هیچ وقت دروغ نمی‌گوید. داغ شدن بیش از اندازه‌ی موتور خودرو و یا شتاب و قدرت کم آن می‌تواند نشانه‌ای دال بر خرابی روغن موتور باشد.

کاهش راندمان سوخت

همانطور که گفتیم روغن موتور خودرو ذرات و کثیفی را از موتور می‌گیرد و کهنه و غلیظ می‌شود. روغن غلیظ به سختی در بخش‌های متحرک موتور حرکت می‌کند و باعث می‌شود وسیله نقلیه شما سوخت بیشتری بسوزاند. تعویض و اضافه کردن روغن جدید و تازه باعث می‌شود روغن آسان‌تر حرکت کرده و مصرف سوخت کاهش یابد.

استشمام بوی روغن سوخته

بوی روغن سوخته نشانه‌ی نشت روغن است. روغن روی اجزای داخلی داغ موتور می‌چکد و بویی ایجاد می‌کند که عادی نیست.

خارج شدن دود سفید از اگزوز

وقتی هوا سرد می‌شود؛ مقداری بخار سفید از اگزوز خودرو شما خارج می‌شود؛ این بخار طبیعی است و جای نگرانی نیست. اما دود آبی، خاکستری یا حتی سیاه نشانه نشت روغن است و ممکن است سطح روغن موتور کاهش یافته است.

علاوه بر این اگر در تعویض روغن موتور خیلی تعلل کرده‌اید و یا میزان روغن موتور خودرو کم است؛ در ابتدا به رینگ‌های پیستون آسیب وارد می‌شود و در نهایت ممکن است از اگزوز دود سفید رنگی خارج شود.

بنابراین اگر از اگزوز دود و یا روغن غیر عادی خارج می‌شود که قبلاً وجود نداشت؛ مطمئنا میزان روغن موتور شما کم است و یا روغن خراب شده است.

اگر این موضوع را نادیده بگیرید؛ خیلی زود آسیب مکانیکی بیشتری به موتور وارد می‌شود.

بیشتر بخوانید: چرا تعویض روغن خودرو مهم است؟

منبع: motoringjunction و  reliableimportservice

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.