۱۰ خودروی اسپرت افسانه‌ای ژاپنی در دهه ۹۰

علاقه مندان به خودرو معتقدند که دهه ۹۰ قرن بیستم عصر طلایی خودروهای اسپرت ژاپنی است. برخی از مدل‌ها هنوز محبوب هستند و بسیاری از افراد از آن‌ها استفاده می‌کنند.

به گزارش مسترماشین باز و به نقل از  carfromjapan،  اگرچه این خودروهای اسپرت بیش از ۳۰ سال پیش تولید شدند، اما هنوز هم سرعت بالایی دارند و از مدل‌های مدرن امروزی کم‌تر نیستند.

آیا در مورد این خودرو های اسپرت افسانه ای دههٔ ۹۰ در ژاپن کنجکاو هستید؟

 

۱۰  خودروی اسپرت افسانه ای ژاپنی دهه ۹۰

حتی امروز که نوآورانه‌ترین خودروهای اسپرت تولید می‌شود، شوق خودروهای اسپرت JDM در دهه ۱۹۹۰ همچنان ادامه دارد! برخی از این خودروهای اسپرت ژاپنی معروف دهه ۹۰ حتی ویژگی‌های برتری نسبت به خودروهای امروزی دارند.

در این مقاله در مورد برخی از ویژگی‌های این خودروها حرف می‌زنیم و به شما می‌گوییم که چرا این خودروها افسانه ای هستند.

 

مزدا RX-7 FD

مزدا RX-7 FD

اولین خودروی این لیست مزدا RX-7 FD است.

مزدا RX-7 که در سال ۱۹۹۱ تولید و وارد بازار شد، محبوب علاقه مندان به خودروهای JDM است، زیرا در بخش خودروهای اسپورت بر دو معیار بسیار مهم تاکید دارد: عملکرد عالی و استایل جذاب!

FD سومین نسل از RX-7 بوده و نمادی برای خودروهای اسپورت دهه ۹۰ است.

RX-7 دارای یک شاسی سبک و یک موتور توئین توربو عالی است.  این خودرو اولین وسیله نقلیه تجاری تولید انبوه ژاپن مجهز به این موتور است.

مهندسان مزدا با دقت این موتور چرخشی را در پشت محور جلوی RX-7 قرار دادند و باعث شد خودرو به توزیع جرمی کامل ۵۰/۵۰ دست یابد.

بعلاوه، مرکز ثقل خودرو پایین است، RX-7 می‌تواند در ۵٫۹ ثانیه به سرعت صفر تا سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برسد و به حداکثر سرعت ۲۴۹ کیلومتر در ساعت دست پیدا کند.

به دلیل عملکرد توربوشارژرهای دوقلوی متوالی، گشتاور به طور پیوسته در محدوده دور موتور تولید خواهد شد و این کنترل فرمان را برای رانندگان آسانتر می‌کند.

علاوه بر این RX-7 به دلیل فاکتور اقتصادی یکی از برجسته‌ترین خودروهای JDM است.

 

هوندا NSX

NSX یکی از خودروهای اسپرت در بخش خودروسازان ژاپنی در دهه ۹۰ بود.

ویژگی‌های بسیار مهمی در هوندا NSX وجود دارد . این اولین خودروی ژاپنی سوپراسپرت است که برای رقابت مستقیم با فراری و تغییر عقاید در مورد خودروهای اسپرت ساخته شده است.

در آن زمان، هوندا کار مهمی انجام داده است.

طراحی یک خودروی ۲ در و ۲ نفره با موتور و عملکردی که از خودورهای ایتالیایی “معروف” مانند فراری و لامبورگینی پیشی می‌گیرد و در عین حال قیمت ارزان‌تری دارد.

راز این موفقیت هوندا موتور V6 با ۲۴ سوپاپ، ظرفیت ۳٫۰ لیتر و استفاده از فناوری بسیار پیشرفته الکترونیکی باز و بسته شدن متغیر به نام VTEC است.

برای استفاده از فناوری VTEC، موتور باید بیش از معمول بچرخد؛ حدود ۸۰۰۰ دور در دقیقه!

این خودرو قادر است در ۵٫۷ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت و حداکثر سرعت ۲۷۰ کیلومتر در ساعت برسد.

 

نیسان ۳۰۰ZX

نیسان 300ZX

نیسان ۳۰۰ZX قادر است در ۵ ثانیه از سرعت ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برسد.

نیسان ۳۰۰ZX دهه ۹۰ یک دوره کلاسیک جدید در بخش خودروهای اسپورت به وجود آورد.

۳۰۰ZX که از سال ۱۹۸۹ تا ۲۰۰۰ تولید شد، خودروهای اسپرت ژاپنی نیسان را بر سر زبان‌ها انداخت. این مدل‌ها در طول سال‌ها بیشتر و بیشتر محبوب شده است.

این خودروی اسپرت متعلق به خط Fairlady Z است و با ظاهر متفاوت خود با نسل قبلی خود Z31 فرق دارد.

موتور ۳٫۰ لیتری V6 که از نسل قدیم به ارث رسیده توسط مهندسان نیسان به DOHC ارتقا یافته است و فناوری سوپاپ متغیر N-VCT به آن افزوده شده و در نتیجه عملکرد عملیاتی بسیار خوبی را به دست آورده است.

همچنین ۳۰۰ZX دارای ۳۰۰ اسب بخار قدرت و ۲۸۳ پوند فوت گشتاور است.

این خودرو می‌تواند در ۵ ثانیه از سرعت صفر به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برسد و به حداکثر سرعت ۲۵۰ کیلومتر در ساعت دست پیدا کند.

این خودرو در زمان عرضه یکی سریع‌ترین خودروهای اسپورت ژاپنی بود.

 

نیسان اسکای لاین GT-R

در سال ۱۹۸۹ نیسان نام Skyline GT-R را احیا کرد.

Skyline GT-R  پیشرفته‌ترین فناوری‌ها مانند سیستم چهار چرخ محرک AWD به نام ATTESA E-TS یا فرمان تمام چرخ را ارائه کرد.

این خودرو هرگز در هیچ کشوری خارج از ژاپن تولید نشده و فقط به چند بازار از جمله هنگ کنگ، استرالیا، نیوزیلند و بریتانیا صادر می‌شود.

تویوتا سوپرا

تویوتا سوپرا

تویوتا سوپرا هاله ای از خودروهای اسپورت ۱۹۹۰ بود. نسل چهارم تویوتا سوپرا به طور کامل با نسل قبلی تفاوت داشت.

برای جذابیت بیشتر، سوپرا دارای موتور افسانه ای ۲JZ-GTE توئین توربو است که به خودرو قدرت آن را می‌دهد که شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت را در ۵٫۱ ثانیه طی کند و به حداکثر سرعت ۲۵۱ کیلومتر در ساعت برسد.

علاوه بر قدرت، وزن نیز عامل مهمی برای سوپرا برای دستیابی به این عملکرد عالی است. برخی از ویژگی‌های تویوتا سوپرا به شرح زیر است:

  • قدرت موتور از ۲۷۶ تا ۳۲۶ اسب بخار
  • دیفرانسیل عقب

 

میتسوبیشی ۳۰۰۰GT

دهه ۱۹۹۰ یک عصر طلایی برای خودروهای ژاپن بود و میتسوبیشی نیز می‌خواست از آن عقب نماند.

۳۰۰۰GT که در ژاپن با نام ۳۰۰۰ GTO نیز معروف است و با فراری (۲۵۰ GTO یا ۲۸۸ GTO) اشتباه گرفته می‌شد. با این حال، می‌توان گفت که عملکرد این خودرو به دلیل ویژگی‌های خاصش، چیزی از برند ایتالیایی کم ندارد. ویژگی‌های این خودرو شامل:

  • یک توئین توربو با قدرت ۳۲۰ اسب بخار
  • موتور ۳٫۰ لیتری V6 با سیستم ۲ چرخ محرک
  • فرمان ۴ چرخ
  • آیرودینامیک فعال
  • کمک فنر چند حالته

میتسوبیشی که در سال ۱۹۹۰ عرضه شد، آخرین فناوری‌های آن زمان را در خود جای داده بود. موتور ۳٫۰ لیتری توئین توربو V6 3000GT یک پیشرفت تکنولوژیکی نسبت به خودروهای دیگر بود.

این خودرو با ظرفیت بالاتر از ۳۰۰ اسب بخار می‌تواند به سرعت ۲۵۶ کیلومتر بر ساعت دست یابد.

 

مزدا MX-5 میاتا

مزدا میاتا که در سال ۱۹۸۹ عرضه شد، به دلیل اندازه جمع و جور، سبک و تجربه رانندگی عالی، به سرعت به یکی از محبوب‌ترین رودسترهای دو در در دهه ۹۰ تبدیل شد.

رودستر دارای تجهیزات عالی است مانند کیسه هوا، سیستم‌های ضد لغزش و ترمزهای ضد قفل است.

نیسان ۲۴۰SX

نیسان ۲۴۰SX که در بازار ژاپن به نام “سیلویا” و در بازار اروپا “۲۰۰SX”  شناخته شده است، در سال ۱۹۸۹ تولید و در سال ۱۹۹۸ از دور خارج شد.

در این مدت، نیسان بیش از ۲ میلیون دستگاه تولید کرد.

نیسان ۲۴۰SX جایگزین مدل ۲۰۰SX (S12) است.  خودروی ۲۴۰sx به موتورهای خطی ۴٫۴ لیتری مجهز بود.

اگرچه این خودرو دیگر تولید نمی‌شود، اما بسیاری از رانندگان به دنبال نیسان ۲۴۰SX هستند؛ زیرا این مدل برای دریفت مناسب است.

حتی اگر قصد «دریفت» ندارید، نیسان ۲۴۰SX  به عنوان یک خودروی مسابقه‌ای با سرعت بالا مناسب است و ظاهری کلاسیک زیبا دارد.

 

تویوتا MR-2

در کنار سوپرا و سلیکا، MR2  باعث شده سه گانه‌ی اسپرت محبوب تویوتا در خودروهای دهه ۹۰ بدرخشد. نه تنها طراحی، بلکه اسپرت بودن این خودرو و عملکرد خوبش باعث شده بود بسیار محبوب شود.

MR2 در دو نوع به فروش می‌رسد. نسخه استاندارد دارای یک موتور ۲٫۲ لیتری با ظرفیت ۱۳۰ اسب بخار است. نسخه دیگر MR2 Turbo است که به دلیل موتور قدرتمند ۲٫۰ لیتری توربوشارژ با ۲۰۰ اسب بخار، محبوبیت بیشتری دارد.

 

سوبارو ایمپرزا WRX STI

سوبارو ایمپرزا WRX STI

علاقه مندان به خودروهای اسپرت با نام سوبارو ایمپرزا WRX STI بیگانه نیستند.

ممکن است تعجب کنید که یک خودرو چگونه می‌تواند ۲۰ سال زنده بماند و محبوب باشد. اما سوبارو ایمپرزا WRX STI آن را به شما ثابت می‌کند.

سوبارو ایمپرزا WRX که برای مسابقات جاده‌ای جهان طراحی شده، پتانسیل بالایی دارد. قدرت بیشتر، هندلینگ بهتر، تسلط بر خیابان‌ها و مسیرهای مسابقه از ویژگی‌های عالی این خودرو است.

 

جمع بندی

به جرات می‌توان گفت که خودروهای اسپورت ژاپنی در دهه ۹۰ خاطره‌های زیبایی برای صنعت خودروسازی جهان بودند.

این مدل‌ها با طراحی‌های زیبا و قدرت چشمگیر، به یک “افسانه ” در بین علاقه مندان به خودرو تبدیل شده و فرهنگ JDM را به جهان ثابت کردند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.