مشکلات و خطرات رانندگی با پای برهنه

رانندگی با پای برهنه غیرقانونی نیست؛ اما ممکن است مشکلاتی را به وجود بیاورد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

به گزارش مسترماشین باز؛ غیر قانونی بودن رانندگی با پای برهنه شایعه‌ای بیش نیست؛ اما بهتر است از این کار خودداری کنید.

مهم نیست در کجا هستید، در حال حاضر هیچ قانونی وجود ندارد که رانندگی با پای برهنه یا بدون کفش را غیرقانونی بداند.

در حالی که می‌توانید با پای برهنه رانندگی کنید؛ اما این بدان معنا نیست که این کار درست است.

در صورت رانندگی با پای برهنه خطرات مختلفی شما را تهدید می‌کند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

چرا نباید با پای برهنه رانندگی کنید؟

دلایل زیادی وجود دارد که شما نباید با پای برهنه رانندگی کنید، و ما در اینجا چند مورد از آنها را ذکر می‌کنیم.

شماره ۱ – کشش بیشتر با سطح پدال

چه متوجه این مسئله شوید و چه نشوید، کف کفش‌های شما باعث ایجاد کشش می‌شود. به طور معمول، این کشش مانع از لغزش در حین راه رفتن خواهد شد؛ همین امر می‌تواند به شما کمک کند هنگام رانندگی پاهای خود را روی پدال نگه دارید.

در حالی که پاهای شما نیز می‌توانند این کشش را ایجاد کنند؛ اما مانند سطح یک جفت کفش محکم نیستند. این باعث می‌شود که هنگام رانندگی، پاهای شما از روی پدال‌ها لیز بخورند؛ که احتمال تصادف را افزایش می‌دهد.

شماره ۲ – کاهش خطر آسیب

در حالی که هدف اول جلوگیری از تصادف است، گاهی اوقات تصادف رخ می‌دهد. کفش‌ها یک لایه حفاظتی اضافی برای پاهای شما ایجاد می‌کنند تا در صورت وقوع، شما را ایمن نگه دارد.

به طور مثال کفش‌ها کمک می‌کنند خرده‌های شیشه و سایر اجسام تیز به پاهای شما نفوذ نکنند. علاوه بر این اگر مجبور شدید از وسیله نقلیه خود خارج شوید و نمی‌توانید کفش‌های خود را دوباره بپوشید، به احتمال زیاد شیشه و سایر زباله‌های خطرناک به پای شما آسیب وارد می‌کنند.

در این شرایط کفش‌ها به محافظت از پاهای شما کمک می‌کنند و این دلیل مهمی است که باید هنگام رانندگی کفش بپوشید.

شماره ۳ – مشکلات بیشتر پاهای خیس

در حالی که پاهای برهنه به اندازه کفش‌ها کشش ندارند؛ اما وقتی پاها یا پدال‌های شما خیس شوند، مشکل بدتر می‌شود. این به این دلیل است که کف لاستیکی کفش می‌تواند به خوبی روی پدال‌های خیس قرار گرفته و بچسبد، در حالی که پاهای شما از روی آن‌ها می‌لغزد.

بنابراین، اگر باران می‌بارد یا اگر پاهای شما به هر دلیل دیگری خیس است، به هیچ وجه نباید بدون کفش رانندگی کنید.

شماره ۴ – گرفتگی و اسپاسم پا

هنگام رانندگی با پای برهنه، کفش‌ها فشاری را که پدال‌ها روی پای شما وارد می‌کنند را توزیع کرده و یکسان می‌کنند و باعث می‌شوند که فشار مستقیماً به یه نقطه از پاهایتان وارد نشود.

در مسیرهای رانندگی‌های کوتاه‌تر، این مسئله مهم نیست؛ اما اگر در مسافت‌های طولانی‌تری رانندگی می‌کنید؛ این مشکل می‌تواند منجر به گرفتگی و اسپاسم در پاهای شما شود.

شماره ۵ – دردناک بودن

بیشتر اوقات رانندگی با پای برهنه به شما آسیبی نمی‌رساند؛ اما اگر در حال رانندگی با وسیله نقلیه قدیمی یا با کلاچ سفت‌تر هستید، فشار زیاد به پا می‌تواند دردناک باشد و رانندگی برای شما زجر آور می‌شود.

این دردها می‌تواند حواس شما را پرت کنند و در نتیجه ممکن است تصادف رخ دهد.

رانندگی با جوراب به جای کفش

رانندگی با جوراب بهتر از رانندگی با پای برهنه است، اما کماکان به شما توصیه نمی‌شود. جوراب‌ها می‌توانند از روی پدال‌ها لیز بخورند و سطح محافظتی که کفش ارائه می‌دهند را ندارند.

در حالی که رانندگی با جوراب غیرقانونی نیست، اما بهتر است از آن اجتناب کنید.

رانندگی با دمپایی یا صندل

اگر قصد رانندگی با دمپایی یا صندل را دارید، بهتر است این کار را انجام ندهید. در حالی که این کار غیرقانونی نیست، اما استفاده از دمپایی‌ها و صندل‌ها در حین رانندگی در جاده می‌تواند منجر به مشکلات متعددی شوند.

یکی از مشکلات ابتدایی این است که ممکن است پای شما بالای پدال گیر کند و شرایط خطرناکی را به وجود بیاورد.

دمپایی‌ها و صندل‌ها همان سطح محافظتی که کفش‌ها ارائه می‌دهند را ندارند. این امر به ویژه در قسمت بالای دمپایی‌ها صادق است، جایی که پاهای شما را در معرض آسیب قرار می‌دهند، کف پاها نیز به ضخامت کفش‌های معمولی نیستند.

رانندگی با کفش پاشنه بلند

اگرچه رانندگی با کفش‌های پاشنه بلند غیرقانونی نیست، اما بهتر است به هیچ عنوان این کار را انجام ندهید.

کفش‌های پاشنه بلند به اندازه کافی سخت و محکم هستند؛ اما وقتی می‌خواهید با پدال‌ها کار کنید، ممکن است لیز بخورد و یا پاشنه‌ی کفش در قسمتی گیر کرده و شرایط خطرناکی را به وجود بیاورد.

رانندگی با چکمه اسکی

آیا تا به حال چکمه‌ی اسکی پوشیده‌اید؟ در حالی که رانندگی با آنها غیرقانونی نیست؛ بهتر است این کار را انجام ندهید. حتی اگر در بالای کوه هستید و نیاز دارید ماشین خود را در فاصله کوتاهی به محل پارک دیگری ببرید، قبل از اینکه پشت فرمان بنشینید، آن‌ها را دربیاورید و کفش‌های مناسب بپوشید.

چکمه اسکی بزرگ است و حرکت پاها را به شدت محدود می‌کنند و در شرایط حاد نمی‌توانید از پدال ترمز استفاده کنید.

منبع: cartreatments

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.