۸ مرحله‌ی حیاتی برای خرید خودروی مناسب

فروشندگان خودرو معتقدند که بسیاری از خریداران، وسایل نقلیه‌ای را انتخاب می‌کنند که برای آنها مناسب نیست؛ به گفته دان فولر، کارشناس خرید خودرو، در فرایند تصمیم گیری خرید خودروی مناسب، در مورد آنچه می‌خواهید و نیاز دارید؛ تفکر کنید. زیرا خرید سودآور یک خودروی اشتباه و نامناسب، در نهایت یک معامله‌ی شکست خورده است.

به گزارش مسترماشین باز، پیدا کردن خودروی که دقیقاً با نیازهای کنونی و آینده‌ی شما مطابقت داشته باشد، آسان است. فقط کمی تحقیق و برنامه ریزی لازم است.

بسیاری از مردم وقتی وارد یک نمایندگی فروش خودرو می‌شوند؛ مانند بچه‌ها در یک فروشگاه اسباب‌بازی رفتار می‌کنند.

آن‌ها بزرگترین، براق‌ترین و پر زرق و برق‌ترین اسباب بازی را می‌خواهند. در حالی که هیجان و حتی اضطراب شما قابل درک است؛ اما بهتر است با آرامش بیشتری رفتار کنید. یک نفس عمیق بکشید و این چندمرحله را در نظر بگیرید تا مطمئن شوید خودروی که می‌خرید واقعاً نیازهای شما را برآورده می‌کند و برای شما مناسب است.

۸ مرحله‌ی حیاتی برای خرید خودروی مناسب

مرحله ۱: نیازهای خود را ارزیابی کنید

“خودروی مناسب شما” بستگی به این دارد که شما چه انسانی هستید و از یک خودرو چه انتظاری دارید.

برخی از خریداران مجرد هستند و نیاز به خودروهای جمع و جور دارند. برخی دیگر خانواده‌ی پرجمعیتی دارند که آخر هفته‌ها با هم به سفر می‌روند.

کسانی که برای رفتن به کار و انجام وظایف روزانه به وسیله نقلیه نیاز دارند؛ باید سراغ خودروهای با عملکرد بالا باشند. در اینجا چند نکته عملی وجود دارد که باید در نظر داشت:

  • با خودرو چند مسافر حمل می‌کنید؟
  • در چه خیابان‌هایی رانندگی می‌کنید؟ بزرگراه، خیابان‌های شهری، یا خارج از جاده؟
  • آیا رفت و آمد طولانی دارید و به همین دلیل مصرف سوخت برای شما مهم است؟
  • آیا به سیستم تمام چرخ متحرک نیاز دارید؟
  • ویژگی‌های ضروری شما چیست؟ به دوربین پشتیبان، صندلی‌های چرمی، Apple CarPlay و غیره نیاز دارید.
  • چه ویژگی‌های ایمنی برای شما مهم است؟ به عنوان مثال، نظارت بر نقاط کور، هشدار خروج از لاین و ترمز اضطراری خودکار می‌خواهید؟
  • چه ظرفیت باری نیاز دارید؟
  • آیا از صندلی کودک استفاده خواهید کرد؟
  • آیا بکسل نیاز دارید؟
  • چقدر فضای گاراژ یا پارکینگ دارید؟

مرحله ۲: خودروی خیلی کوچک نخرید

-find-the-right-car_2

همانند رفتاربچه‌ها در فروشگاه اسباب‌بازی، نبرد خواسته‌ها در مقابل نیازها وجود دارد که در درون ما موج می‌زند.

مثلاً یک خریدار ۳۰ ساله با همسر و دو بچه کوچک وارد نمایندگی می‌شوند و یک کوپه اسپرت می‌خواهد.

اما همسر پیشنهاد می‌کند که چیزی که واقعاً به آن نیاز دارند یک SUV کوچک یا یک مینی ون است.

وقتی این راننده ۳۰ ساله با فروشنده‌ی خودرو صحبت می‌کند؛ باز هم تمایل به خرید کوپه دارد. آیا فکر می‌کنید فروشنده، خریدار را از آن ماشین رؤیایی‌اش منصرف می‌کند؟

اگر این خریدار به میل درونی خود توجه کند و عاقلانه تصمیم نگیرد؛ طی پنج سال آینده، بچه‌های بزرگ‌تر می‌شوند و فضایی برای نشستن ندارند.

بنابراین، قدم اول خودروهایی که خیلی کوچک هستند را از لیست خرید خود حذف کنید.

مرحله ۳: خودروی خیلی بزرگ نخرید

خرید یک ماشین خیلی بزرگ با خرید یک ماشین خیلی کوچک تفاوتی ندارد،؛ هر دو تصمیم اشتباه است.

در صورتی که خانواده‌ی کم جمعیتی دارید و تا چند سال آینده قصد بزرگ کردن خانواده‌تان را ندارید؛ بهتر است خودروهای بزرگ نخرید. زیرا این خودروها مصرف سوخت بیشتری دارند و در بلندمدت هزینه‌ی بیشتری به بار می‌آورند. بنابراین مرحله ۳ بسیار شبیه به مرحله ۲ در جهت معکوس است: وسایل نقلیه بسیار بزرگ و گران قیمت را از لیست خود حذف کنید.

مرحله ۴:  بودجه

در فرایند خرید خودرو بودجه نیز اهمیت دارد. برای خرید خودرو چقدر پول نقد دارید؟ در ماه چه میزان پول می‌توانید برای خودرو خرج کنید. پرداخت ماهیانه خودروی جدید شما نباید از ۱۵ درصد حقوق ماهیانه تان تجاوز کند.

یک ماشین دست دوم ارزان‌تر خواهد بود، اما همان قانون باید اعمال شود.

مرحله ۵: خودرویی نخرید که توانایی خرید آن را ندارید

ممکن است فکر کنید که خرید خودرویی که توانایی خرید آن را ندارید غیرممکن است؛ اما امروزه طرح‌هایی برای خرید خودرو ارائه می‌شود که می‌توانید خودروها را با قیمت بیشتر اما قسطی خریداری کنید.

بنابراین، طبق مرحله ۵، اگر قصد خرید خودرویی را دارید؛ مدلی را انتخاب کنید که توانایی خرید آن را دارید و می‌توانید هزینه‌ی روغن، لاستیک، وسایل جانبی، سوخت، تعمیرات و نگهداری آن را نیز بپردازید.

مرحله ۶: خودروی لوکس را صرفاً برای لوکس بودن آن نخرید

وسایل نقلیه لوکس عالی هستند. آن‌ها فناوری و ایمنی پیشرو ارائه می‌دهند و دارای فضای داخلی زیبا، راحتی و لوکس هستند.

آن‌ها می‌توانند انتخاب‌های بسیار ارزشمندی باشند. اما بسیاری از مردم بودجه‌ی کافی برای خرید یک وسیله نقلیه لوکس که هیچ مزیتی به جز پرستیژ بالا ندارد؛ ندارند.

در مورد ویژگی‌هایی که دوست دارید خودروی بعدی شما داشته باشد فکر کنید و سپس مدل‌های موجود را جستجو کنید تا مدلی با این ویژگی‌ها بیابید.

بدون شک می‌توانید یک خودروی متناسب برای خود و خانواده‌تان انتخاب کنید.

به طور خلاصه در مرحله‌ی ۶ باید وسایل نقلیه لوکس را حذف کنید، مگر اینکه به طور منطقی یک خودروی لوکس بهترین ارزش را برای شما داشته باشد.

مرحله ۷:  خودروهای دیگر در کلاس مورد نظرتان را بررسی کنید

-find-the-right-car_2

آیا ذهن و قلبتان روی یک خودروی خاص گیر کرده است؟ بازار خودرو همیشه در حال تغییر است و ماشین‌های جدید همیشه در نمایشگاه‌ها عرضه می‌شوند و خودرویی که هرگز فکرش را هم نمی‌کردید می‌تواند برای شما مناسب باشد..

اگر در حال حاضر خودرویی در ذهن دارید، سایر خودروهای قابل مقایسه در همان کلاس را بررسی کنید تا مطمئن شوید که انتخاب بهتری وجود ندارد.

مرحله ۸:  خودرو را تست کنید

ممکن است به نظر برسد که یک خودرو تمام ویژگی‌های مورد نظر شما را دارد، اما آزمایش واقعی زمانی انجام می‌شود که شما روی صندلی راننده قرار بگیرید. شما باید خودرو را به روشی که در زندگی روزمره خود رانندگی می‌کنید؛ آزمایش کنید.

اگر در رفت و آمد هستید، سعی کنید خودرو را هم در ترافیک، توقف و هم با سرعت در بزرگراه رانندگی کنید. اگر به کوه‌ها سفر می‌کنید؛ ببینید آیا می‌توان با این خودرو از تپه‌های شیب‌دار بالا رفت. بر روی دست اندازها رانندگی کنید، پیچ‌های تند را تست کنید و ترمزها را در مکانی امن آزمایش نمایید

چندین بار از خودرو  سوار و پیاده شوید و در صندلی عقب بنشینید، به خصوص اگر قصد حمل مسافر دارید.

فضای بار را بررسی کنید. اگر قصد دارید از صندلی کودک استفاده کنید، صندلی خود را همراه داشته باشید و آن را وصل کنید.

در حال ارزیابی خودرو ، حواس تان پرت نشود. به همه‌ی قسمت‌های خودرو دقت کنید.

استریو و سیستم صوتی خودرو را خاموش کنید تا بتوانید به صدای موتور گوش دهید.

هنگام بازگشت به نمایندگی می‌توانید سیستم صوتی را ارزیابی کنید.

منبع: caranddriver

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.