۷ نکته مخفی برای رانندگی کارآمد

مانند هر اجتماع دیگری رانندگان نیز اسرار تجاری خاص خود را دارند که ممکن است به رانندگان جدید در یادگیری یک رانندگی کارآمد کمک کند. در صورت بروز هرگونه اتفاق ناخوشایند آنها به عنوان نکاتی برای نجات جان افراد کمک خواهند کرد. در اینجا ۷ راز مهم آورده شده است که هر راننده‌ای باید آن را بداند.

۷ نکته برای رانندگی کارآمد

۱- باد لاستیک را چک کنید

کم شدن ناگهانی باد لاستیک ممکن است در هر زمانی اتفاق بیفتد اما نکته مهم این است که در این زمان راننده باید تمرکز داشته باشد. در صورت کم شدن ناگهانی باد لاستیک، اولین کاری که باید انجام شود ادامه حرکت در یک مسیر مستقیم و کاهش سرعت به تدریج است. هرچقدر در آن شرایط وسوسه انگیز باشد اما یکدفعه ترمز نکنید. چند ثانیه محکم گاز را بزنید تا کنترل خود را بدست آورید و ماشین را به مسیر درست برگردانید.

۲- آینه‌های اتومبیل را تنظیم کنید

آینه‌های جانبی و آینه‌های دید عقب بهترین دوستان یک راننده هستند. قبل از رانندگی، آینه‌های جانبی را به درستی تنظیم کنید تا نمای کاملی از جاده پیش رو داشته باشید. اطمینان حاصل کنید که هیچ نقطه کوری (بخشی از جاده که قابل مشاهده نیست) در آینه وجود نداشته باشد.

نکته: هر آینه دید عقب استاندارد دارای ۲ حالت برای شب و روز است. هنگام رانندگی در شب، آینه را پایین بکشید تا به حالت شب تغییر پیدا کند.

۳- در طول زمستان چراغ‌های جلو اتومبیل را روشن کنید

در زمستان، روشن کردن موتور اتومبیل در ابتدا کمی دشوار است. قبل از شروع کار می‌توانید چراغ‌های جلو اتومبیل را روشن کرده و باتری را گرم کنید. روشن کردن رادیو یا نشانگر نیز همان کار را انجام می‌دهد.

رانندگی کارآمد

۴- در مه با دقت رانندگی کنید

مه گرفتگی می‌تواند دید راننده را هنگام رانندگی دشوار کند، بنابراین باید بیشتر احتیاط کنید. در محیط مه آلود هرگز از چراغ‌های جلوی خودرو استفاده نکنید، زیرا بخار هوا را منعکس می‌کند. چراغ نور پایین جلو انتخاب صحیحی است یا می‌توانید چراغ مه شکن را روشن کنید.

۵- در مکان‌ها ناآشنا به صورت آهسته و ثابت رانندگی کنید

در حین رانندگی ممکن است از برخی جاده‌ها و مکان‌های ناشناخته عبور کنید، به یاد داشته باشید که احتمال تصادف در مکان‌های ناآشنا زیاد است. در حالی که در جاده‌های آشنا می‌توانید به راحتی در محیط اطراف گشت بزنید اما این میل به گشت و گذار را در یک منطقه جدید کنترل کنید و توجه خود را به رانندگی با وسیله نقلیه معطوف کنید.

۶- از لجن و برف دور شوید

گیر افتادن خودرو در شن، گل و برف بسیار ناامیدکننده است. بدیهی است که اگر ماشین دیگری در این نزدیکی باشد می‌توانید از شر لجن و برف رها شوید. در غیر این صورت رانندگان باید با استفاده از دست یا بیل یا هر چیز دیگری برف یا گل و لای را از اطراف چرخ‌ها پاک کنند.

۷- در جاده‌های مستقیم سرعت خود را کنترل کنید

هنگام رانندگی در جاده‌های مستقیم سرعت ماشین دو برابر کمتر از سرعت واقعی به نظر می‌رسد. بنابراین برای جلوگیری از لغزش، باید قبل از چرخش سرعت خود را کم کنید.

نتیجه
چه راننده جدید باشید و چه یک راننده باتجربه، مطمئناً این نکات محرمانه به شما در رانندگی کارآمد کمک می‌کند. در صورت نیاز و داشتن تجربه رانندگی ایمن و راحت از آنها استفاده کنید.

منبع: secret tips for more efficient driving

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.