۶ علامت اصلی خرابی سیلندر ترمز

در این مقاله قصد داریم به نشانه‌ها و علائم خرابی سیلندر اصلی ترمز بپردازیم. اگر احساس می‌کنید ترمز خودرویتان دچار مشکل شده است؛ بهتر است این مقاله را مطالعه کنید.

علائم و نشانه‌های خرابی سیلندر اصلی ترمز

نشت روغن ترمز

به گزارش مسترماشین باز، اگر در زیر خودروی‌تان نشانه‌هایی از نشتی روغن مشاهده می‌کنید و یا سطح روغن ترمز شما بی دلیل کاهش می‌یابد؛ ممکن است سیلندر اصلی خودرویتان نشتی داشته باشد. مهر و موم‌های پلاستیکی اطراف سیلندر اصلی به مرور زمان تخریب ‌شده و ممکن است کارایی خود را از دست بدهند.

در صورتی که روغن ترمز را زود به زود تعویض نمی‌کنید؛ امکان بروز این مشکل بیشتر است.

بهتر است هر ۲ سال یکبار روغن ترمز را تعویض کنید. استفاده از روغن ترمز نامناسب نیز می‌تواند به مهر و موم سیلندر آسیب برساند.

احساس اسفنجی و یا نرم بودن در پدال ترمز

احساس نرم بودن ترمز نشانه وجود هوا در سیستم ترمز هیدرولیک است. در خودروی سالم، هوا در سیستم ترمز محبوس نمی‌شوند و هنگام پا گذاشتن روی پدال ترمز احساس سختی منتقل می‌شود؛ نه حالت نرمی و اسفنجی.

اگر در سیستم نشتی وجود داشته باشد یا هوا محبوس شود؛ ترمزها فنری یا اسفنجی می‌شوند. این احساس به این دلیل است که هوا راحت‌تر فشرده می‌شود؛ اما فشرده سازی روغن بسیار سخت‌تر است.

اگر سیلندر اصلی نشتی داشته باشد؛ ترمز ترک خورده یا به طور ایمن وصل نشده باشد؛ اگر روغن ترمز خیلی کم باشد و یا برای چند سال متوالی تعویض نشده باشد؛ ممکن است هوا در سیستم ترمز گیر کند.

پدال ترمز غوطه ور

اگر نشتی در سیلندر اصلی خیلی شدید باشد؛ وقتی روی پدال ترمز پا می‌گذارید کاملاً فرو می‌رود. هنگامی که پدال ترمز فرو می‌رود؛ روغن ترمز را از ناحیه‌ی نشتی خارج می‌کند.

این نشتی ممکن است به دلیل شل شدن پیچ ترمز و یا ترک خوردگی ترمز رخ دهد. اما در بیشتر مواقع، به دلیل خرابی سیلندر اصلی یا کالیس ترمز است.

پایین بودن سطح روغن ترمز

اگر سیستم ترمز خودروی شما به درستی کار کند؛ بعد از ۱ تا ۲ سال نیاز به شارژ روغن ترمز ندارید. اما اگر متوجه شدید که سطح روغن ترمز خودرویتان هر ماه کاهش می‌یابد؛ به این معنی است که در سیستم ترمز نشتی وجود دارد.

روغن ترمز کثیف

هنگامی که مهر و موم سیلندر خراب شده و نشتی به وجود می‌آید؛ نه تنها مقداری از روغن ترمز نشت می‌کند؛ بلکه آلودگی و کثیفی‌ها نیز وارد سیستم ترمز خواهد شد.

این مشکل باعث می‌شود روغن ترمز تیره‌تر و در برخی موارد قهوه‌ای به نظر برسد. معمولاً روغن ترمز شفاف است یا کمی رنگ عسلی دارد.

مشاهده‌ی سایش ناهموار در لنت ترمز

در بیشتر خودروها، سیلندر اصلی دارای ۲ مدار ترمز است. هر مدار ترمز دو چرخ را کنترل می‌کند. بنابراین اگر یک مدار نشتی داشته باشد؛ نیروی ترمز در یک مدار خوب کار کرده و در مدار دیگر دچار مشکل خواهد شد. این امر باعث سایش ناهموار لنت ترمز می‌شود.

ممکن است این مشکل را در رفت و آمدهای روزانه شهری متوجه نشوید. اما در صورت ترمز شدید، خودرو به یک سمت کشیده می‌شود.

هزینه تعویض سیلندر اصلی ترمز

هزینه تعویض سیلندر اصلی ترمز بسته به خودروی شما متغیرخواهد بود که شامل هزینه نیروی کار و هزینه قطعات می‌شود. این کار معمولاً حدود ۲ ساعت طول می‌کشد.

چگونه از خرابی سیلندر اصلی ترمز جلوگیری کنیم؟

ترمز ناگهانی و شدید فشار زیادی را روی سیستم هیدرولیک ایجاد می‌کند و اگر برای مدت طولانی در پیست مسابقه و به سرعت رانندگی کنید؛ روغن ترمز واقعاً داغ شود.

این داغی نه تنها باعث ایجاد فشار در سیستم هیدرولیک می‌شود؛ بلکه می‌تواند روغن ترمز را تجزیه و تبخیر کند. بخارهای حاصل سعی می‌کنند از مهر و موم پیستون خارج شوند.

بنابراین بهتر است با سرعت مطمئن رانندگی کرده و از ترمزهای یک باره و تهاجمی جلوگیری کنید.

رانندگی در جاده‌های عمومی باعث گرم شدن بیش از حد سیستم ترمز نمی‌شود. بنابراین توصیه می‌کنیم برای جلوگیری از مشکلات سیستم ترمز، هر چند وقت یک بار و به صورت دوره‌ای روغن ترمز را تعویض کنید.

روغن ترمز تازه دارای مواد افزودنی است که آب‌بندی‌های سیستم ترمز را سالم نگه داشته و به آن‌ها آسیب وارد نمی‌کند. با گذشت زمان، روغن ترمز این مواد افزودنی خود را از دست می‌دهد و آلوده می‌شود. این روغن قدیمی می‌تواند روی مهر و موم‌های سیلندر تأثیر منفی بگذارد.

منبع: motoringjunction

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.