۵ دلیل لرزش خودرو در حین رانندگی

اگر در حین رانندگی و یا زمانی که استارت می‌زنید؛ خودرو شما شروع به لرزش می‌کند؛ می‌توانید علت آن را در این مقاله جست و جو کنید.

به گزارش مستر ماشین باز، اگر خودروی شما در حین دور زدن آرام، ترمز یا شتاب گیری، لرزش دارد؛ بی شک دچار نقص فنی شده است و هر چه زودتر باید دلیل این مشکل را کشف کرده و آن را رفع کنید.

چه عواملی باعث لرزش خودرو در حین رانندگی می‌شود؟

برخی از رایج‌ترین دلایل لرزش خودرو در حین رانندگی، ناشی از فرسودگی یا آسیب‌دیدگی چرخ‌ها، لاستیک‌ یا ترمز است. همچنین ممکن است یکی از اجزای داخلی خودرو دچار مشکل شده باشد؛ مثلاً شمع‌ها خراب باشد و یا فیلتر دچار گرفتگی شده و یا در نهایت پایه‌های موتور آسیب دیده است.

بهترین راه حل این است که این مشکلات را که باعث لرزش شده، قبل از بدتر شدن اوضاع شناسایی کرده و حل کنید.

لاستیک‌های ماشین فرسوده شده است

1car-tires

یک خودرو سالانه و به طور متوسط ​​ بین ۱۹۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ کیلومتر را طی می‌کند. با این شرایط هر ۳ تا ۴ سال یکبار باید لاستیک ها را تعویض کنید.

بیشتر لاستیک‌ها دارای میله‌های سایش داخلی هستند؛ نوارهای لاستیکی که در بین شیارهای اصلی آج قرار می‌گیرند. اگر آج لاستیک تا حد زیادی سایش پیدا کرده و با این نوارها هم سطح شده است؛ وقت آن رسیده که تایرهای خود را تعویض کنید.

اما اگر کمتر رانندگی کنید؛ باز هم باید لاستیک‌ها را بررسی کنید تا خشک نشوند. این اتفاق به عنوان پوسیدگی خشک شناخته می‌شود که باعث شکننده شدن، از دست دادن رنگ و ترک خوردن لاستیک خواهد شد.

عواملی که باعث پوسیدگی خشک لاستیک می‌شود:
  • استفاده نکردن از خودرو برای مدت زمان طولانی
  • دمای خیلی بالا و پایین
  • قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور مستقیم خورشید
  • قرار گرفتن در معرض مواد خورنده یا ساینده

لاستیک‌های کهنه یا لاستیک‌هایی که دچار پوسیدگی خشک شده‌اند؛ می‌توانند باعث لرزش خودرو در حین رانندگی شوند. در این شرایط باید تایرها را تعویض کنید. در غیر این صورت، رانندگی ایمنی نخواهید داشت.

مشکل در ترمز خودرو

2car-brakes-getting-serviced

اگر هنگام ترمز گرفتن متوجه لرزش خودرو شدید؛ به احتمال زیاد مشکلی در سیستم ترمز خودرو وجود دارد. مهم‌تر از همه، روتورها، دیسک‌های دایره‌ای که به چرخ متصل شده و با آنها می‌چرخند؛ ممکن است دچار مشکل شده باشند.

با گذشت زمان، روتور ممکن است خمیده شده یا کج شود. وقتی روتور ها دچار این مشکل می‌شوند؛ کولیس‌ها روی آن‌ها فشرده شده و ممکن است خودرو دچار لرزش شود.

بسته به نوع و مدل خودرو بعد از هر ۴۸ تا ۱۱۲ هزار کیلومتر، باید روتور ها را تعویض کنید. البته این قطعات قابلیت تعمیر شدن را نیز دارند.

مشکل در موتور خودرو

3a-car-engine

اجزای مختلفی در زیر کاپوت خودرو وجود دارد که ممکن است باعث لرزش آن در حین دور زدن یا شتاب گیری شود.

اولین مورد شمع‌های خراب است که وظیفه احتراق ترکیب هوا و سوخت را در داخل محفظه احتراق بر عهده دارند.

اگر هر یک از این شمع‌ها خراب باشند؛ می‌تواند در این سیستم اختلال ایجاد کنند و ممکن است باعث لرزش در خودرو شود.

البته لرزش خودرو ممکن است تنها به دلیل خرابی شمع‌ها نباشد. زیرا قبل از رسیدن هوا یا سوخت به شمع‌ها، این ترکیب از فیلتر عبور می‌کنند. اگر فیلتر هوا یا فیلتر بنزین مسدود شده باشد؛ عملکرد شمع‌ها دچار اختلال می‌شود.

ممکن است پایه‌های موتور آسیب دیده باشد. موتور خودرو مستقیماً توسط پایه‌های موتور به شاسی وصل و ثابت می‌شود. این قسمت از خودرو بین ۵-۷ سال دوام می‌آورند و به مرور ممکن است ضعیف شده و باعث لرزش در حین رانندگی شود.

البته تعویض شمع‌ها و فیلترهای سوخت یا هوا ارزان است و هزینه بالایی ندارد؛ اما در صورتی که مشکل از پایه‌های موتور باشد باید پول بیشتری پرداخت کنید.

چرخ ماشین آسیب دیده یا بالانس نیست

4car-wheels

اگر خودرو در حین رانندگی می‌لرزد؛ ممکن است دلیل آن عدم بالانس چرخ‌ها باشد.

بالانس کردن چرخ‌ها باعث توزیع یکنواخت وزن خودرو بر روی آن‌ها می‌شود.

حتی یک تفاوت کوچک وزنی دریک چرخ نسبت به چرخ‌های دیگر می‌تواند باعث لرزش خودروی شما شود.

شما به راحتی می‌توانید به یک تعمیرکار مراجعه کرده و با هزینه‌ی کم خودروی خود را بالانس کنید.

آسیب به چرخ‌ خودرو نیز می‌تواند باعث لرزش آن شود. ممکن است روی یک شی تیز حرکت کرده و یا در حین رانندگی در یک چاله افتاده‌اید.

خمیده شدن اکسل یا محور خودرو

5car-bent-axle

اگر خودرو بعد از تصادف یا هر اتفاق دیگری مانند افتادن در یک چاله بزرگ یا برخورد به یک جسم، شروع به لرزیدن کرد،؛ ممکن است اکسل خودرو خم شده باشد.

یک اکسل نیرو را مستقیم از جعبه دنده به چرخ منتقل می‌کند. اگر اکسل خمیده شد باشد؛ معمولاً در حین شتاب خودرو، لرزش ایجاد می‌شود.

تعویض یک اکسل هزینه‌ی بالایی دارد و بسته به میزان آسیب، ممکن است تعمیر شود.

بنابراین اگر خودروی شما در زمان شروع به حرکت و یا در حین شتاب گیری دچار لرزش می‌شود با پاسخ به سؤالات زیر می‌توانید مشکل آن را حدس بزنید:

آخرین باری که لاستیک، شمع یا فیلترهای خودرو را تعویض کردید کی بود؟

بالانس چرخ‌های چطور است؛ ایا به تازگی در یک چاله بزرگ نیفتاده‌اید؟

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.