چرا درب خودرو از داخل یا بیرون باز نمی‌شود؟

اگر قفل خودروی خود را باز کردید؛ اما باز هم نمی‌توانید درب خودرو را باز کنید یا در داخل خودرو گیر کرده‌اید؛ از این راهکارها برای تعمیر و باز کردن درب خودرو استفاده کنید.

چرا درب ماشین از داخل یا بیرون باز نمی‌شود؟

به گزارش مسترماشین باز و به نقل از autochimps ؛ در برخی موارد ممکن است قفل خودرو را باز کرده و دستگیره آن را بگیرید، بکشید؛ اما نتوانید درب ماشین را باز کنید؟ یا حتی بدتر از آن، خودتان در ماشین گرفتار شده اید و نمی‌توانید بیرون بیایید.

در اینجا مشکل ممکن است مربوط به مکانیسم قفل الکترونیکی یا قفل فیزیکی و اجزای آن باشد.

در این راهنما، ما چند راه حل را پیشنهاد می‌کنیم که می‌توانید در زمانی که درب خودرو از داخل یا بیرون باز نمی‌شود، امتحان کنید. بدون شک یکی از این روش‌ها در خودروی شما کار می کند.

 

سیستم قفل درب خودرو

بیشتر خودروهای مدرن امروزی دارای سیستمی هستند که مانع از باز شدن درهای خودرو حین رانندگی می‌شود. در حالی که موتور خودروی شما روشن و گیربکس در حالت رانندگی است، همه درها قفل می‌مانند.

اگر این سیستم دچار مشکل شود، ممکن است خودروی شما قفل بماند و باز نشود؛ حتی زمانی که خودرو در حالت پارک باشد.

این مشکل معمولاً به آسانی حل می‌شود. خودروی شما دارای یک دکمه باز کردن قفل است که قفل اتوماتیک درب را غیرفعال می‌کند. در نهایت درهای ماشین باید باز می‌شوند.

برای پیدا کردن این دکمه بهتر است دفترچه راهنمای خودروی خود را بررسی کنید. پس از کلیک روی دکمه، صدای باز شدن قفل را باید بشنوید.

اما اگر در داخل خودرو حبس شده اید و این دکمه کار نمی‌کند؛  بهتر است پنجره را پایین بیاورید و از خودرو خارج شوید. سعی کنید از کلید خودرو از بیرون درب استفاده کنید. اگر این روش هم کارساز نبود، با یک قفل ساز تماس بگیرید.

 

قفل درب ماشین

بیشتر خودروهای مدرن دارای سیستم امنیتی به نام قفل دوبل (Dead-Lock) هستند. این سیستم شرایطی را ایجاد می‌کند که درهای ماشین شما نه از داخل و نه از بیرون باز نمی‌شوند. دلیل قرار دادن این قابلیت ایمنی در خودرو جلوگیری از دسترسی اشخاص دیگر به خودروی شما است.

با این حال، این سیستم وقتی که کودکان یا افراد دیگری در خودروی شما هستند بسیار خطرناک است، زیرا در مواقع اضطراری نمی‌توانند از آن خارج شوند.

در برخی موارد با دو بار ضربه زدن روی آیکون قفل کلید، این قابلیت فعال می‌شود. در این شرایط و به صورت همزمان دزدگیر ماشین شما هم باید فعال شود. اگر شخصی در داخل خودرو باشد و حرکت کند، این سیستم خاموش می‌شود.

در روزهای گرم تابستان، هر زمان که ماشین را قفل می‌کنید، از باز بودن پنجره اطمینان حاصل کنید. هیچ کس مخصوصاً کودکان را در داخل خود رها نکنید!

اگر با پنجره‌های بسته در داخل یک خودرو گیر کرده اید، در صورتی که امکانش را دارید شیشه را بشکنید.

کثیفی درب خودرو

بیشتر خودروهای مدرن بسیار انعطاف پذیر هستند و می‌توانند بر زمین‌های ناهموار هم تسلط پیدا کرده و خوب حرکت کنند. با این حال، راندن ماشین در جاده‌های خاکی و پر از گرد و غبار  منجر به کثیفی بیش از حد در درب خودرو می شود. این به نوبه خود از باز شدن درب ماشین هم از داخل و هم از بیرون جلوگیری می‌کند.

علاوه بر این درب خودرو به دلیل زنگ زدگی و کثیفی هم ممکن است مسدود شود. زنگ زدگی روی قفل ایجاد شده و باعث گیرکردن قفل در می‌شود.

قفل درب خودرو به مراقبت بیشتری نیاز دارد؛ زیرا کثیفی‌های درون می‌تواند آن را ضعیف کرده و باعث گیرکردن درب و باز نشدن آن شود..

در این شرایط تمیز کردن درب و قفل می‌تواند مانع از این مشکل به ظاهر ساده شود. برای جلوگیری از اصطکاک از اسپری روان کننده استفاده کنید. چرب کردن قفل و لولا هم به باز شدن مجدد درب ماشین شما کمک خواهد کرد.

 

قفل آسیب دیده است

بعد از تصادف، مشکلات زیادی برای خودرو رخ می‌دهد. قفل‌های درب خودرو ممکن است آخرین چیزی باشد که به آن فکر می‌کنید، اما ممکن است آسیب دیده یا شکسته شوند. متأسفانه در صورتی که آسیب زیاد باشد؛ باید قفل‌ها را تعویض کنید. بهتر است این کار را به یک متخصص بسپارید.

 

خراب شدن دستگیره درب ماشین

با گذشت چند سال و قدیمی شدن خودرو، دستگیره درب آن ممکن است خراب شود. با این حال، ، تشخیص دقیق مشکل سخت است. مشکلات پیش پا افتاده مانند فنر فرسوده می‌تواند از باز شدن درب خودروی شما جلوگیری کند.

اگر تجربه کار و تعمیر ماشین را دارید، یک دستگیره تهیه کرده و کل سیستم دستگیره درب ماشین را جایگزین نمایید.

 

تعمیر و باز کردن درب‌های خودرویی که باز نمی‌شوند

 

پیدا کردن و تعمیر اتصالات معیوب

اتصالات مختلفی روی درب خودرو تعبیه شده است. برای رفع مشکل شما باید اتصالات خراب را پیدا کرده و تعمیر کنید. بررسی کنید که همه سیم‌ها خوب کار می‌کنند و پاره نشده اند. بررسی کنید که هر سیم به مبدا و مقصد خود متصل است یا نه.

روغن کاری

روغن کاری قفل درب خودرو باعث می‌شود درب را به راحتی باز و بسته کنید. بررسی کنید که هیچ مانعی در قفل درب وجود ندارد. برای این کار باید کل مجموعه قفل در را بردارید و آن را روغن کاری کنید.

پانل درب را جدا کنید

اگر ابزار  مورد نیاز را دارید در خانه این کار را انجام دهید. این کار باعث می‌شود راحت‌تر مشکل را پیدا کرده و آن را رفع کنید.

اگر چه چیزی مانع باز شدن درب می‌شود آن را بردارید. شما می‌توانید تمام قسمت‌های داخلی درب  را مشاهده کرده و بررسی کنید چه چیزی خراب یا ضعیف است.

قبل از اینکه پانل در را دوباره وصل کنید، بررسی کنید که همه چیز سرجایش باشد.

نتیجه گیری

درب‌های خودرو مکانسیم مدرن و پیچیده ای دارند که با تکنولوژی مدرن همراه است. با این حال این فناوری می‌تواند نادرست عمل کرده و شما را دچار مشکل کند. گاهی اوقات درب ماشین ممکن است به دلیل گرد و غبار، خاک یا شکستگی قفل باز نشود و شما درون آن حبس شوید.

در بسیاری از شرایط، تعمیر فقط باید توسط یک فرد ماهر انجام شود؛ اما در برخی موارد دیگر با راهکارهای فوق می‌توانید درب خودرو را به آسانی باز کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.