دلایل خرابی سیستم کنترل بخارات سوخت خودرو (EVAP System) و رفع آن

مشکلات در سیستم کنترل بخارات سوخت خودرو (EVAP System)  بسیار رایج هستند، اما به ندرت بر عملکرد خودرو تأثیر می‌گذارند. بنابراین، آیا نادیده گرفتن آن در رانندگی خطرناک است؟

منظور نشت در سیستم کنترل بخارات سوخت خودرو چیست؟

به گزارش مسترماشین باز و به نقل از mechanicbase، دلایل زیادی وجود دارد که خودروی  شما دچار نشت EVAP شود.

EVAP مخفف سیستم کنترل بخارات سوخت (EVAP System) است. کار EVAP این است که دودهای مضر سوخت را در جای مخصوص خود یعنی مخزن نگه دارد و آن را وارد جو نکند.

در صورتی که سیستم EVAP  خوب کار کند، آلودگی هوا به حداقل می‌رسد. علاوه بر این، این سیستم تضمین می‌کند که بوی سوخت وارد کابین خودرو نمی‌شود.

نشت EVAP چیست؟

نشت EVAP به معنای سیستم کنترل بخارات سوختی است که نشتی دارد. کد مشکل که نشان دهنده نشتی EVAP است به شما اطلاع می‌دهد که مشکلی در سیستم کنترل بخارات وجود دارد.

این نشتی ممکن است از درپوش گاز، خط خلاء یا لوله پرکننده مخزن بنزین باشد.

چه چیزی باعث نشت EVAP می‌شود؟

شایع‌ترین علت نشت EVAP یا کد مشکل EVAP، درپوش بنزینی است که به درستی کیپ نشده است. این مشکل بلافاصله پس از پر کردن بنزین اتفاق می‌افتد.

بسیاری از افراد با روشن شدن چراغ چک موتور به مکانیکی می‌روند و متوجه می‌شوند که درپوش بنزین خوب سفت نشده یا هنگام سوخت گیری موتور خودرو را خاموش نکرده اند.

اگر درپوش بنزین به خوبی محکم شده باشد، ممکن است مشکل جدی‌تری عامل این کد خطا باشد.

ممکن است به دلیل نشتی در یکی از شیلنگ‌ها یا معیوب بودن O-ring مهر و موم این مشکل رخ داده باشد. همچنین ممکن است یک پمپ خراب یا دریچه تصفیه معیوب باشد.

علائم نشت سیستم کنترل بخارات سوخت خودرو

شایع‌ترین علامت نشت EVAP بوی سوخت از ماشین و روشن شدن چراغ چک موتور روی داشبورد است. همچنین ممکن است متوجه مشکلاتی مانند عملکرد ضعیف موتور یا تست آلایندگی ضعیف شوید.

در اینجا رایج‌ترین علائمی که ممکن است هنگام نشت سیستم کنترل بخارات سوخت خودرو بروز دهد را به شما یادداوری می‌کنیم:

بوی بنزین

بوی بنزین

یکی از واضح‌ترین علائم نشت EVAP ، بوی بنزین است. بنزینی که به خودروی خود وارد می‌کنید مایع است، اما در سیستم به گاز تبدیل شده و دودهای زیادی ایجاد می‌کند.

کوچک‌ترین مشکل در سیستم EVAP می‌تواند باعث نشت بخار شده و بوی بدی ایجاد می‌کند.

در این شرایط شما در تشخیص بوی بنزین مشکلی ندارید و حتماً متوجه می‌شوید مشکلی رخ داده است. خروج بخارات بنزین از سیستم هرگز امن نیست و باید فوراً آن را بررسی نمایید.

چراغ چک موتور روشن می‌شود

چراغ چک موتور

یکی از اولین علائم نشت EVAP روشن شدن چراغ چک موتور است. این علامت با بوی بنزین همراه است.

با این حال، روشن شدن چراغ چک موتور معانی زیادی دارد. تنها راه برای اینکه مطمئن شوید مشکل از نشتی است، انجام اسکن با ابزار است.

عملکرد موتور ضعیف است

هنگامی که نشت در EVAP  رخ می‌دهد، ممکن است موتور خوب کار کند. نه تنها در دور کم عملکرد خوبی ندارد، بلکه ممکن است در شتاب گیری نیز مشکل داشته باشد.

بدون نسبت مناسب سوخت، مخلوط بنزین و هوا نامتعادل شده و موتور ضعیف کار می‌کند.

استارت سخت است

هنگامی که سیستم نشت دارد؛ هوا وارد سیستم سوخت می‌شود. این مشکل باعث عدم تعادل در نسبت هوا و سوخت شده و در استارت موتور مشکل ایجاد می‌کند.

اگر در استارت خودرو مشکل دارید، به این معنا نیست که حتماً نشتی دارید. با این حال بهتر است این مشکل را در ابتدا بررسی نمایید.

تست آلایندگی ناموفق

گاهی اوقات، رانندگان حتی مطلع نیستند که نشتی وجود دارد تا وقتی که برای تست آلایندگی اقدام می‌کنند و رد می‌شوند. رد شدن در تست آلایندگی نشان می‌دهد که مشکلی در سیستم EVAP  خودرو وجود داشته باشد.

اگر سیستم بخارات را به داخل محفظه احتراق موتور هدایت نکند یا آنها را با اگزوز فیلتر نکند، از خودرو نشت می‌کند. این مشکل منجر به افزایش آلاینده‌هایی می‌شود که از خودروی شما منتشر می‌شود و در نهایت در این تست رد می‌شوید.

هزینه تعمیر نشتی EVAP چقدر دارد؟

هزینه تعمیر نشتی EVAP بستگی به نوع مشکل و کد خطا دارد. تعویض درپوش شکسته بنزین حدود ۵۰۰ تا یک میلیون تومان هزینه دارد، اما تعویض کپسول EVAP هزینهٔ بسیار بیشتری دارد.

بهترین راه برای تشخیص مشکل استفاده از اسکنر OBDII است.

آیا رانندگی با نشت EVAP امن است؟

از نظر فنی، شما می‌توانید با نشت EVAP به رانندگی خود ادامه دهید. با این حال، وقتی دود به داخل کابین یا فضای اطراف خودرو وارد می‌شود منطقی است که خودرو را روشن نکنید.

وقتی چراغ چک موتور روشن شد، ابتدا درپوش بنزین را بررسی نمایید. اگر مشکل این نیست، به یک تعمیرگاه بروید.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.