ترموستات خودرو چگونه کار می‌کند؟

یکی از نشانه‌های خرابی ترموستات، نوسان دمای موتور است. با ما همراه باشید تا با سایر علائم خرابی ترموستات خودرو و روش های تعمیر آن آشنا شوید.

ترموستات خودرو

به گزارش مسترماشین باز، میانگین دمای بدن انسان در حدود ۹۸٫۶ درجه فارنهایت است و اگر چند درجه بالاتر باشد، نشان دهنده‌ی تب و یک بیماری است.

موتور خودرو نیز تقریباً به همین روش کار می‌کند و میانگین دمای آن بین ۱۹۵ تا ۲۲۰ درجه فارنهایت است. یکی از اجزای اصلی که مسئول تنظیم دمای موتور، گرما یا سردی آن است، ترموستات است.

ترموستات خودرو چگونه کار می‌کند؟

به عبارت ساده، ترموستات به تغییرات دما در مایع خنک کننده موتور پاسخ می‌دهد. اگر هوا سرد باشد، ترموستات بسته می‌ماند و  مایع خنک کننده را در موتور نگه می‌دارد. اگر خیلی داغ شود، ترموستات باز می‌شود و به مایع اجازه می‌دهد به سمت رادیاتور جریان یابد، جایی که خنک می‌شود.

ترموستات خودرو چیست؟

ترموستات یکی از اجزای اصلی سیستم خنک کننده موتور است که برای تنظیم جریان مایع خنک کننده بین رادیاتور و موتور عمل می‌کند.

اگرچه اندازه آن کوچک و به بزرگی کف دست شما است؛ اما عملکرد آن برای قرار دادن موتور در دمای مناسب و ایمن بسیار مهم است.

گرمای بیش از حد برای مدت طولانی، باعث  ترک خوردگی بلوک موتور یا واشر سر می‌شود و این دو قسمت را دچار مشکل خواهد کرد.

ترموستات خودرو چگونه کار می‌کند؟

همانطور که مایع خنک کننده در موتور جریان می‌یابد، گرمای اضافی موتور را جذب می‌کند. هنگامی که از موتور خارج شد به رادیاتور می‌رود، جایی که گرمای اضافی خارج می‌شود. سپس چند توقف دیگر در طول مسیر خود داشته و سپس به موتور باز می‌گردد.

ترموستات در اصل یک سوپاپ بین موتور و رادیاتور است.

وقتی مایع خنک‌کننده موتور خیلی داغ می‌شود، این سوپاپ باز می‌شود و اجازه می‌دهد مایه خنک کننده به رادیاتور منتقل شود و در آنجا خنک شود. اگر مایع گرم نباشد، ترموستات بسته می‌ماند و به مایع خنک‌کننده اجازه می‌دهد به گردش در داخل بلوک ادامه دهد.

چگونه ترموستات متوجه می‌شود چه زمانی باز یا بسته شود؟ ترموستات دارای یک نوع موم خاص است که به عنوان یک عامل منبسط کننده عمل می‌کند. هنگامی که گرما به دمای خاصی می‌رسد، عامل منبسط شده و دریچه را باز می‌کند.

هنگامی که گرما فروکش می‌کند، عامل منقبض می‌شود و دریچه را به حالت بسته خود باز می‌گرداند.

علائم خرابی ترموستات

عملکرد ضعیف موتور

تصور کنید در یک روز گرم تابستان برای پیاده روی به بیرون بروید و متوجه شوید که آب نیاورده‌اید. هیچ راهی وجود ندارد که بتوانید به این مسیر ادامه دهید.

این دقیقاً اتفاقی است که برای ماشین شما رخ می‌دهد. اگر ترموستات به درستی کار نکند، موتور راهی برای خنک کردن خود ندارد. هنگامی که این اتفاق می افتد، متوجه افت عملکرد موتور خواهید شد.

یکی از واضح‌ترین نشانه‌ها، افزایش مصرف سوخت است.

داغ شدن بیش از حد موتور

اگر ترموستات به درستی کار نکند، دمای موتور بسیار بالا می‌رود.

اگر ترموستات در حالت باز گیر کرده باشد، مایع خنک کننده به طور مداوم جریان می‌یابد. این شرایط می‌تواند مانع از تثبیت دمای مناسب در موتور شود و قدرت موتور را کاهش داده و مصرف سوخت را زیادتر می‌کند.

طرف دیگر معادله موتوری است که بیش از حد گرم می‌شود، که می‌تواند یک مشکل جدی باشد. در این شرایط ترموستات بسته می‌شود و اجازه نمی‌دهد مایع خنک کننده داغ وارد رادیاتور شده و خنک شود.

هنگامی که این مشکل برای مدت طولانی تعمیر نشود، می‌تواند آسیب زیادی به موتور شما وارد کند.

نوسان دمای موتور و چراغ هشدار دما

یکی دیگر از علائم، نوسانات دما است. اگر متوجه شدید که مرتباً چراغ هشدار دمای متفاوتی را نشان می‌دهد و از گرم به سرد می‌رود؛ ممکن است ترموستات خراب باشد.

اگر ترموستات آنطور که باید باز/بسته نشود، مایع خنک کننده خارج شده از موتور قابل تنظیم نیست. این می‌تواند سیستم را گیج کرده و باعث خوانش های نادرست دما شود.

نشت مایع خنک کننده روی زمین

یکی دیگر از نشانه‌هایی خرابی ترموستات، مشاهده‌ی گودال‌های نارنجی یا سبز رنگی مایع خنک کننده در زیر ماشین است. هنگامی که سوپاپ اجازه خروج مایع از موتور را نمی‌دهد، می‌تواند به شیلنگ‌های اطراف آسیب رسانده و باعث نشت شود.

چگونه ترموستات را بررسی کنیم؟

خوشبختانه، بررسی ترموستات بسیار ساده است.

احتمال اول: دریچه باز است

ابتدا موتور را روشن کنید و بگذارید یک یا دو دقیقه کار کند. پس از آن، درپوش رادیاتور را بردارید و به داخل آن نگاه کنید تا ببینید آیا مایع خنک کننده در جریان است یا خیر.

در این مرحله، موتور نباید خیلی داغ باشد که نیاز به مایع خنک‌کننده داشته باشد و این مایع جریان بیابد. اگر چنین شد، احتمالاً دریچه باز مانده است.

احتمال دوم: دریچه بسته است

احتمال دیگر این است که دریچه بسته شده و در همان حالت مانده باشد.

برای بررسی این موضوع، اجازه دهید موتور کمی گرم شود تا به دمای عملیاتی مطلوب خود برسد، سپس نگاه کنید؛ آیا مایع خنک کننده جریان دارد یا خیر. اگر اینطور نیست، باید با سنجش افزایش دما که روی صفحه ابزار نشان داده شده؛ مطابقت داشته باشد.

هر یک از این سناریوها نشان می‌دهد که ترموستات شما خراب شده و به یک مدل جدید نیاز دارید. بسته به اینکه چقدر تبحر دارید شاید بتوانید خودتان آن را تعویض کنید. در غیر این صورت، یک تعمیرکار نیاز است.

جدا از اندازه، ترموستات نقش و وظیفه‌ی مهمی در خودروی شما دارد. اگر آنطور که باید کار نکند و نشانه‌های خرابی داشته باشد و شما آن رانادیده بگیرید، در نهایت هزینه‌های بیشتری را به بار می‌آورد.

منبع: autochimps

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.