به این ۹ دلیل خودرو در حالت سکون نشتی روغن دارد

نشتی روغن موتور می‌تواند بسیار جدی باشد و ممکن است مشکلات زیادی را برای خودروی شما ایجاد کند که رفع آن‌ها دشوار است.

به گزارش مسترماشین باز و به نقل از completecar ، اما اگر متوجه شدید که روغن موتور خودرو در هنگام پارک کردن نشت دارد، وحشت نکنید. دلایل زیادی وجود دارد که چرا ممکن است این اتفاق رخ دهد، اما رفع برخی از آن‌ها نسبتاً آسان است.

چرا نشت روغن خودرو اهمیت دارد؟

روغن موتور برای عملکرد صحیح خودرو حیاتی است. تمام بخش‌های متحرک موتور مانند پیستون، میل لنگ و میل بادامک روغن کاری می‌کند.

در صورتی که این مشکل رفع نشود؛ موتور به طور کامل مسدود می‌شود و شما را در کنار جاده گیر می‌اندازد.

بنابراین، در صورت مشاهده نشتی روغن موتور، در اسرع وقت آن را تعمیر کنید.

 

چگونه متوجه شویم که خودرو دچار نشتی روغن شده است:

نشت روغن خودرو

اولین گام برای رفع نشتی روغن موتور، تشخیص این است که چرا رخ داده است. در اینجا برخی از علائم رایج وجود دارد که خودروی شما دچار نشت روغن می‌شود:

کم شدن روغن موتور

کم شدن روغن موتور

هنگامی که سطح روغن خودرو را بررسی کردید، به دنبال نشانگر روغن باشید. اگر کمتر از حد معمول باشد، به این معنی است که ماشین شما نشت روغن دارد.

این مشکل عمدتاً به این دلیل اتفاق می‌افتد که موتور به درستی آب بندی نشده است. احتمال دیگر این است که ظرف روغن ترک خورده یا آسیب دیده باشد.

اگر  خودروی شما مشکوک به نشت روغن است، خودرو را روی سطح صاف پارک کرده و پس از چند ساعت دوباره روغن را بررسی کنید. اگر سطح روغن پایین بیاید، نیاز به بررسی دارد.

 

گودال روغن در زیر خودرو

اگر خودروی خود را در پارکینگ پارک کنید و صبح یک گودال روغن روی زمین مشاهده کنید، این نشانهٔ واضح از نشت روغن است.

بررسی کنید که آیا روغن از جلو یا عقب خودرو نشت دارد یا خیر. اگر از جلو می‌آید، احتمالاً مشکل از تابه روغن یا واشر موتور است. اگر از عقب می‌آید، ممکن است نشت آب بند اصلی باشد.

اگر خودروی خود را روی شیب پارک کنید، ممکن است مقداری روغن به دلیل نیروی جاذبه از موتور خارج شود.

 

دور موتور سخت

اگر متوجه شدید که موتور خودرو در حین پارک کردن صدا دارد و حرکت می‌کند، می‌تواند نشانه ای از نشت روغن خودرو باشد. این زمانی رخ می‌دهد که موتور روغن کافی نداشته باشد و  می‌تواند باعث فرسودگی قطعات شود.

چراغ فشار کم روغن

چراغ فشار کم روغن به این دلیل روشن می‌شود که خودروی شما نشت روغن دارد. سنسور، سطح روغن موتور را کنترل می‌کند و اگر پایین بیاید، سنسور، چراغ فشار را روشن می‌کند. بنابراین، اگر خودرو در پارک، نشت داشته باشد، به احتمال زیاد سطح روغن آنقدر پایین است که در رانندگی، سنسور را فعال می‌کند.

 

دود اگزوز مایل به آبی

اگر دود آبی رنگ از اگزوز مشاهده کردید، می‌تواند نشان دهنده نشت روغن باشد. این مشکل جدی است که اگر به موقع رفع نشود، می‌تواند باعث آسیب زیادی به موتور شود.

در این شرایط روغن به داخل محفظه احتراق نشت کرده و به همراه بنزین می‌سوزد. سوختن روغن، باعث دود اگزوز مایل به آبی خواهد شد.

 

بوی روغن

آخرین اما نه کم اهمیت ترین نشانه، بوی روغن سوزی از خودرو است، احتمالاً به این دلیل است که وسیله نقلیه شما نشتی روغن دارد. نشت روغن یکی از دلایل روغن سوزی است که می‌تواند به دلایل زیادی رخ دهد.

مثلاً اگر مهر و موم روغن آسیب ببیند، روغن از موتور خارج  می‌شود. همچنین اگر فیلتر روغن مسدود باشد، می‌تواند باعث داغ شدن بیش از حد موتور شده و بوی روغن سوخته می‌دهد.

 

۹ دلیل نشت روغن خودرو در هنگام پارک

اکنون که می‌توانید نشت روغن را تشخیص دهید، اجازه دهید به برخی از دلایلی که ممکن است باعث نشت روغن موتور خودروی شما شود؛ اشاره کنیم.

 

  • روغن موتور بیش از حد پر شده است
  • تابه روغن آسیب دیده
  • نشتی پمپ روغن
  • فیلتر روغن خراب شده
  • واشر روغنی فرسوده شده
  • شل شدن دوشاخه تخلیه روغن
  • واشر پوشش سوپاپ فرسوده شده
  • بلوک موتور آسیب دیده
  • رینگ‌های پیستون معیوب است

 

چگونه مشکل نشت روغن خودرو را رفع کنیم؟

مشکل نشت روغن خودرو

اگر با مشکل نشت روغن موتور سر و کار دارید، ابتدا باید منبع نشتی را مشخص کنید. وقتی که می‌دانید نشت از کجا است، می‌توانید اقدامات لازم را برای رفع آن و جلوگیری از تکرار آن انجام دهید.

 

لوله توقف نشتی روغن:

می‌توانید لوله‌های توقف نشتی را در بیشتر فروشگاه‌های خودرو پیدا کنید. این قطعات قیمت بالایی ندارد. این لوله‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که نشتی‌های کوچک در موتور شما را تعمیر می‌کنند و استفاده از آنها  آسان است.

برای استفاده از لوله توقف نشتی روغن، درپوش پرکننده روغن را برداشته و لوله را در دهانه آن قرار دهید. لوله را فشار دهید تا چفت شود، سپس درپوش را تعویض کرده و صبر کنید تا درزگیر سفت شود.

در بیشتر موارد، قبل از اینکه درزگیر کاملا سفت شود، باید با خودروی خود چند کیلومتر رانندگی کنید. در بیشتر موارد می‌توان نشتی‌های کوچک را با این کار تعمیر کرد.

گاهی اوقات، درزگیرهای روغن موتور بیشتر از اینکه کاربردی باشند، ضرر دارند. این بخش با ایجاد  مهر و موم موقت، نشتی را برطرف می‌کند. با این حال می‌توانند فیلترها را مسدود کرده و جریان روغن را دچار مشکل کنند و منجر به مشکلات جدی‌تری شوند. علاوه بر این، بسیاری از درزگیرها با روغن‌های مصنوعی سازگاری ندارند، بنابراین استفاده از آن‌ها می‌تواند گارانتی شما را از بین ببرد.

 

دوشاخه تخلیه روغن یا فیلتر روغن را تعویض کنید:

اگر متوجه شدید که نشتی روغن شما از دریچه تخلیه یا فیلتر روغن است، رفع این مشکل نسبتاً ساده است. فقط باید پلاگین یا فیلتر تخلیه قدیمی را برداشته و آن را با یک فیلتر جدید جایگزین کنید.

هنگام تعویض پلاگین تخلیه  از اندازه و سایز رزوه صحیح استفاده کنید، زیرا استفاده از سایز نامناسب می‌تواند رزوه‌ها را جدا کرده و باعث نشتی حتی بزرگ‌تر شود.

تعویض فیلتر روغن هزینه بالایی ندارد و ممکن است تنها راه حل برای مشکل شما باشد.

بنابراین، اگر با نشت روغن موتور سروکار دارید، در استفاده از این روش شک نکنید. ممکن است در طولانی مدت در زمان و هزینه شما صرفه جویی زیادی کند.

 

واشر سر را تعویض کنید:

تعویض واشر سر یک فرآیند و کار پیچیده است، بنابراین بهتر است به متخصص واگذار شود. در بیشتر موارد، تعویض واشر سر مشکل نشت را برطرف می‌کند.

با این حال،بهتر است بدانید این یک راه حل ارزان نیست. بسته به نوع و مدل ماشین شما، تعویض واشر سر هزینه بالایی دارد.

 

رینگ‌های پیستون را تعویض کنید:

یکی از روش‌های مرسوم برای رفع نشتی روغن، تعویض رینگ‌های پیستون است. این روش می‌تواند موثر باشد، اما باید بدانیم چرا و چگونه کار می‌کند.

جایگزینی رینگ‌های فرسوده پیستون با رینگ‌های جدید می‌تواند به ایجاد آب بندی و جلوگیری از نشت روغن کمک کند. اما قبل از نصب رینگ‌های جدید از تمیز و صاف بودن دیواره‌های سیلندر اطمینان حاصل کنید. در غیر این صورت، این رینگ‌های جدید ممکن است نتوانند مهر و موم خوبی ایجاد کنند و دوباره نشت به وجود می‌‌آید.

تعویض رینگ‌های پیستون نه ارزان است و نه آسان، بنابراین قبل از انجام آن مطمئن شوید که این یک راه حل مناسب برای مشکل شماست.

قیمت آن بسته به نوع و مدل ماشین شما می‌تواند متفاوت باشد.

 

تشت روغن خودرو و بلوک موتور آسیب دیده را تعمیر کنید:

یکی از آخرین گزینه‌ها، تعمیر ظرف روغن یا بلوک موتور آسیب دیده است. اگر آسیب جزئی باشد، این می‌تواند یک راه حل نسبتاً ساده باشد، اما ممکن است برای متوقف کردن کامل نشت کافی نباشد.

در برخی موارد، تعویض کل ظرف روغن یا بلوک موتور ضروری است. اما این معمولاً  روش گران‌تری است و فقط در صورتی باید انجام شود که روش‌های دیگر جواب نداده باشند.

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.