۵ علت ساییدگی لبه‌ی بیرونی لاستیک‌ها

همانطور که می‌دانید؛ لاستیک‌های خودرو نقشی مهمی در ایجاد کشش با جاده‌ دارند؛ و در صورت ساییدگی ممکن است باعث سر خوردن یا لغزش نابهنگام شده و خطرات جدی به بار بیاورند.

به گزارش مسترماشین باز، متأسفانه لاستیک‌ها با گذشت زمان فرسوده می‌شوند و ما مجبور می‌شویم یک لاستیک جدید بخریم.

با این حال، در شرایط خاص، تایرهای خودرو ممکن است به طور نامنظم فرسوده شوند؛ بنابراین خیلی زودتر از موعد باید آن را تعویض کنید.

یکی از رایج‌ترین شکل‌های سایش ناهموار لاستیک، سایش لبه بیرونی آج تایر است.

ساییدگی و فرسودگی لبه بیرونی لاستیک (مانند ساییدگی لبه داخلی) نه تنها مشکل ساز بوده، بلکه بسیار تشدید کننده و پرهزینه است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد علل مختلف ساییدگی قسمت بیرونی تایر و همچنین روش‌های جلوگیری از این مشکل، ادامه مطلب را بخوانید.

چه عواملی باعث ساییدگی لبه‌ی بیرونی لاستیک‌ها می‌شود؟

ساییدگی لبه‌ی بیرونی لاستیک می‌تواند ناشی از چند عامل باشد که همه آنها نیازمند توجه هستند.

در زیر چندین مورد از شایع‌ترین دلایل ساییدگی لبه‌ی بیرونی لاستیک آورده شده است.

شماره ۱ – رانندگی با لاستیک پنچر

یک لاستیک کم باد در صورتی که تحت فشار قرار گیرد؛ در لبه‌ی بیرونی دچار سایش خواهد شد.

این اتفاق به این دلیل است که “شانه” بیرونی لاستیک هنگام کار در حالت کم باد، تحت فشار اضافی قرار می‌گیرد.

به همین ترتیب، لبه داخلی لاستیک کم باد نیز معمولاً نشانه‌هایی از سایش دارد.

این مشکل را می‌توان با باد کردن مناسب تایرها با فشاری که سازنده خودرو شما تعیین کرده، رفع کرد.

شماره ۲ – کمبر جلویی مثبت

کمبر ، در واقع زاویه چرخ و تایر نسبت به یک جاده کاملاً مسطح است. کمبر بیش از حد می‌تواند منجر به سایش نامنظم لاستیک شود. این مشکل اغلب به عنوان سایش زودرس لبه‌ی داخلی/خارجی لاستیک مشاهده می‌شود.

در مورد ساییدگی قابل توجه لبه بیرونی لاستیک، اغلب کامبر بسیار مثبت است. در بسیاری از موارد، این وضعیت با یک تراز ساده حل می‌شود. با این حال، می‌توانید تایرهای خود را نیز جابجا کنید تا سایش نامنظم روی لاستیک‌ها در طول زمان یکنواخت شود.

شماره ۳ – تنظیم نادرست  زاویه طولی چرخ (toe)

زاویه طولی چرخ (toe) ممکن است منفی، مثبت و یا بدون زاویه باشد و با کم و زیاد شدن بازوهای سیستم تعلیق بوجود می‌آید.

تنظیم نبودن زاویه می‌تواند منجر به مشکلات متعددی شود، از جمله فرسودگی نامنظم یا سریع آج لاستیک. در بسیاری از موارد، این سایش اغلب در امتداد لبه‌ی بیرونی لاستیک مشاهده می‌شود.

برای اصلاح این مشکل، خودرو باید توسط متخصص تراز شود تا از سایش بیشتر جلوگیری شود. علاوه بر این، توصیه می‌شود تایرهای آسیب دیده را بچرخانید؛ تا سایش آن‌ها یکنواخت شود.

بیشتر بخوانید: چهار روش جابجایی و چرخش لاستیک‌ های خودرو

شماره ۴ – سایش اجزای سیستم تعلیق

در موارد خاص، اجزای سیستم تعلیق معیوب می‌توانند باعث سایش بیش از حد لاستیک‌های خودرو شوند. به عنوان یک قاعده کلی، سایش مربوط به سیستم تعلیق معمولاً به صورت اسکالوپ در آج لاستیک مشاهده می‌شود. این نوع سایش اغلب باعث می‌شود تا لاستیک به شکلی شود که گویی آج آن در حال کنده شدن است.

اگرچه این علت سایش، روی اکثر لاستیک‌ها به طور کامل تأثیر می‌گذارد؛ اما اغلب ابتدا در لبه‌ی بیرونی الگوی آج لاستیک ظاهر می‌شود. برای رفع سایش و جلوگیری از آن، معمولاً نیاز به تعویض اجزای سیستم تعلیق فرسوده یا آسیب‌دیده مانند ضربه‌گیرها و پایه‌های خودرو است.

شماره ۵ – آسیب

سایش نامنظم لاستیک می‌تواند به علت آسیب یک یا چند بخش از فرمان یا سیستم تعلیق خودرو ایجاد شود. این آسیب، بدون توجه به شدت، اغلب در اثر برخورد ایجاد می‌شود.

حتی ضربه زدن به حاشیه خیابان با سرعت می‌تواند در شرایط خاص، آسیب زیادی به فرمان و اجزای سیستم تعلیق خودرو وارد کند.

آسیب به فرمان و اجزای سیستم تعلیق خودرو نیز می‌تواند ناشی از حمل وزن بیش از حد توسط خودرو، رانندگی خارج از جاده یا نصب نادرست قطعات جلویی باشد.

بدون توجه به علت، هر یک از قطعات فرمان و/یا سیستم تعلیق آسیب دیده باید قبل از جایگزینی لاستیک جدید، تعویض شوند. علاوه بر این، هنگام جایگزینی اجزا، باید تراز جلویی خودرو انجام شود.

در صورتی که قسمت بیرونی لاستیک خودرو دچار ساییدگی شده؛ آیا رانندگی با آن ایمن است؟

ایمنی رانندگی با لاستیک خودروی که در لبه‌ی بیرونی آن دچار سایش شده؛ تا حد زیادی به میزان سایش بستگی دارد.

اگر سایش نامنظم به تازگی شروع شده، و از نظر ظاهری نسبتاً جزئی باشد؛ اغلب می‌توان چنین لاستیکی را با تایرهای دیگر خودرو جابجا کرد.

البته باید علت اصلی این سایش غیرعادی را شناسایی و اصلاح کرد.

از سوی دیگر، هر لاستیکی که ساختار آن به دلیل سایش غیرعادی خراب شده؛ باید بدون تردید دور انداخته شود. این نکته شامل تایرهایی است که لبه بیرونی آن‌ها سایش قابل توجهی را نشان می‌دهند.

رانندگی با این لاستیک‌ها می‌تواند بسیار خطرناک باشد و به طور قابل توجهی، احتمال آسیب دیدگی فرد در تصادف را افزایش می‌دهد. بنابراین، بازرسی دوره‌ای لاستیک بسیار مهم است و حتی در موارد خاص می‌تواند جان انسان‌ها را نجات دهد.

منبع: cartreatments

بیشتر بخوانید: آشنایی با رایج‌ترین علت ساییدگی لاستیک خودرو

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.