۵ راه برای افزایش کیفیت صدای سیستم صوتی خودرو

ساده‌ترین ارتقاها در سیستم صوتی خودرو می‌تواند نتایج قابل توجهی به همراه داشته باشد؛ در این مقاله، به روش‌هایی برای بهبود سیستم صوتی خودروی شما می‌پردازیم.

به گزارش مسترماشین باز، خودرو می‌تواند مکانی عالی برای لذت بردن از موسیقی باشد، اما بسیاری از خودروها از سیستم‌های صوتی بی کیفیت رنج می‌برند.

در این مقاله به شما پیشنهاد داده می‌شود که از بلندگوهای ممتاز یا ساب ووفر در خودرو استفاده کنید، اما برخی روش‌های دیگر بر روی بهبود آکوستیک خودروی شما تمرکز دارند .

بلندگوهای قدیمی

ساده‌ترین راه برای افزایش کیفیت سیستم صوتی خودرو، جایگزینی بلندگوهای کارخانه با مدل‌های با کیفیت‌تر است.

در صورتی که خودروی خود را خیلی وقت پیش خریده‌اید؛ احتمالاً بلندگوها خراب شده‌اند و با تعویض آن بهبود قابل توجهی را احساس خواهید کرد.

سیستم‌های صوتی کارخانه‌ای در چند سال گذشته بسیار پیشرفت کرده‌اند ، اما بسیاری از سیستم‌های به اصطلاح «پریمیوم» هنوز از آمپلی‌فایر و بلندگوهای نسبتاً ضعیفی استفاده می‌کنند که صدای درجه یک را ارائه نمی‌کنند. اگر وسیله نقلیه شما کمی قدیمی‌تر است، احتمالاً بلندگوهای موجود دچار سایش و فرسودگی هستند.

فقدان تقویت کننده‌ها، پردازنده‌های سیگنال و اکولایزرها

افزودن یک تقویت کننده یا اجزای دیگر مانند پردازنده سیگنال یا اکولایزر گران‌تر و پیچیده‌تر از تعویض بلندگوها است. با این حال، یک آمپلی فایر می‌تواند کیفیت صدای سیستم شما را بیشتر کند.

اگر تصمیم دارید یک ساب ووفر به سیستم خود اضافه کنید، یک خازن نیز نصب کنید تا به عنوان یک بافر بین آمپر و باتری ماشین شما عمل کند. آن را تا حد امکان نزدیک به آمپلی فایر نصب کنید تا بتواند برق را از دینام شما ذخیره کند و در دسترس سیستم صوتی قرار دهد.

از مبدل دیجیتال به آنالوگ بهتری استفاده کنید

یک مبدل دیجیتال به آنالوگ یا DAC وظیفه تبدیل اطلاعات دیجیتال – ۰ و ۱ – را به سیگنال‌های موسیقی آنالوگ دارد.

در بیشتر موارد، پخش کننده موسیقی شما احتمالاً گوشی هوشمند شما است. DAC داخلی گوشی‌ها معمولاً برای گوش دادن به موسیقی با هدفون خوب هستند، اما همان سطح عملکردی را که می‌توانید از DAC های پیشرفته‌تر دریافت کنید، ارائه نمی‌دهد.

اتصال تلفن هوشمند خود از طریق کابل USB به شما این امکان را می‌دهد از DAC استریو استفاده کنید. این کار باعث می‌شود موسیقی با حداکثر جزئیات و قوی‌ترین صدا  پخش شود.

منبع صدا

آهنگ‌های خود را کجا ذخیره می‌کنید؟ بسیاری از مردم از گوشی‌های هوشمند یا پخش کننده‌های MP3 خود استفاده می‌کنند، برخی دیگر از درایوهای فلش استفاده می‌کنند. اما کیفیت صدای موسیقی به کیفیت فایل الکترونیکی بستگی دارد.

اگر به موسیقی دیجیتال گوش می‌دهید، به دلیل فشرده‌سازی بیش از حد فایل‌ها، کیفیت صدا ممکن است کاهش یابد.

فشرده سازی موسیقی به این معنی است که برخی از اطلاعات با فرکانس بالا و پایین و برخی از جزئیاتی که موسیقی شما را جذاب می‌کنند از دست می‌رود.

در این مورد مشکل منبع صدا است. هرچه نرخ بیت بیشتر باشد، موسیقی شما از طریق سیستم صوتی شما بهتر پخش می‌شود. نرخ بیت بالاتر فضای بیشتری را اشغال می‌کند، اما کیفیت صدا را ارتقا می‌دهد.

یک مثال دیگر رادیو AM در مقابل رادیو FM است. اگرچه رادیوهای AM با کیفیت بالا وجود دارند، اما همه می‌دانند که اگر به FM گوش دهند، کیفیت صدای بهتری خواهند شنید.

به همین ترتیب، سی‌دی‌ها کیفیت صدای بهتری نسبت به رادیو FM ارائه می‌دهند و اگر از فایل‌های صوتی دیجیتال استفاده می‌کنید کیفیت آن به شدت کاهش پیدا می‌کند.

از بلوتوث استفاده نکنید

وقتی از تلفن خود به صورت بی سیم و از طریق بلوتوث موسیقی پخش می‌کنید، فایل‌های موسیقی دیجیتال شما فشرده می‌شوند، و همانطور که قبلاً توضیح داده شد، فشرده سازی بیشتر به معنای خروجی صدای بدتر است.

بسیاری از مسافران بر این باورند که وصل کردن گوشی با جک هدفون تلفن مشکل فشرده سازی را حل می‌کند، اما اینطور نیست. با وجود اینکه بهتر از بی سیم است، اما این امر به کیفیت مبدل دیجیتال به آنالوگ گوشی شما بستگی دارد، که سیگنال دیجیتال را به امواج صوتی تبدیل می‌کند. این مبدل برای هدفون‌های شما عالی عمل می‌کند، اما همچنان از فشرده سازی بیش از حد استفاده می‌کند و کیفیت صدا در پخش کننده‌ی خودرو را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

ورود صدای از جاده به داخل خودرو

در بحث کیفیت صدا، فضای داخلی خودرو با مشکلات جدی مواجه است. سطوح شیشه‌ای و پلاستیکی صدا را به شکل دیوانه کننده‌ای منعکس می‌کنند.

بلندگوهای نامناسب را به این مشکل اضافه کنید که مشکل را شدیدتر خواهند کرد. این پیک‌ها باعث می‌شود موسیقی شما در باس یا فرکانس‌های بالا صدای بلندی داشته باشد و باعث “خستگی گوش” شود.

علاوه بر این آیا تا به حال متوجه شده‌اید که سیستم شما در سرعت ۵۰ کیلومتر  در ساعت خوب به نظر می‌رسد، اما وقتی سرعت ۶۰ را می‌زنید کمی خشن می‌شود؟ سر و صدای جاده ابتدا فرکانس‌های پایین‌تر را پنهان می‌کند، بنابراین هنگامی که سرعت بالا می‌رود این صداها بیشتر می‌شود.

برای حل این مشکل باید از برخی روش‌ها برای کاهش نویز و صدای محیطی استفاده کنید.

ساده‌ترین و سریع‌ترین راه حل این است که از مواد میرایی مانند Dynamat در پانل‌های درب بهره ببرید.  این محصولات مانع ورود سر و صدای جاده و سایر منابع خارجی به داخل خودرو می‌شوند.

علاوه بر این می‌توانید مواد مشابهی را در زیر کاپوت و کفپوش نصب کنید تا صدای موتور را کاهش دهید.

علاوه بر این بلندگوهای خودرو را روی درب خودرو نصب نکنید.

 

منبع: lifewire و crutchfield

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.