چگونه عملکرد ترمز خودرو را ارتقا دهیم؟

با این مقاله به شما کمک خواهیم کرد تا عملکرد ترمز خودروی خود را بهتر بشناسید و با روش‌هایی بتوانید آن را بهبود ببخشید.

به گزارش مسترماشین باز و به نقل از  canadiansupershop،  ارتقاء عملکرد سیستم ترمز خودرو یکی از محتاطانه ترین کارهایی است که می‌توانید انجام دهید.

با ارتقای سیستم ترمز باعث می‌شود تا توقف های مطمئن تر و نرم تری داشته باشید و در حین تصادفات از آسیب های جدی‌تر جلوگیری کنید.

عملکرد ترمز در خودروها

عملکرد ترمز در خودروها اهمیت دارد و اگر می‌خواهید ایمنی خود را در جاده بیشتر کنید، ممکن است بخواهید از روش هایی برای بهبود قدرت ترمز خودروی خود استفاده کنید.

خودروهای موجود در جاده می‌توانند غیرقابل پیش بینی باشند و  بیشتر تصادفات به دلیل عدم توانایی ترمز و استفاده به موقع از آن‌ها رخ می‌دهد.

خوشبختانه، روش هایی برای بهبود قدرت ترمز وجود دارد و به خودروی شما این توانایی را می‌دهد که شما و سایرین را در جاده ایمن نگه دارد.

استفاده از دیسک های بزرگتر

بخش های متعددی روی یک چرخ وجود دارد، مانند دیسک‌هایی که در داخل آن قرار داده شده‌اند.

این دیسک‌ها بخش اصلی برای توقف حرکت چرخ های خودرو هستند و به خودرو اجازه می‌دهند تا به خوبی ترمز کند.

با حرکت چرخ ها، دیسک ها حرکت می کنند.

هنگامی که روی ترمزهای خودرو فشار می‌دهید، دیسک ها به چرخ ها چسبیده و اصطکاک لازم برای جلوگیری از چرخش چرخ ها را به وجود می آورند.

اگر این چرخ‌ها بزرگ‌تر باشند، سطح بیشتری برای فشار دادن به چرخ و توقف سریع تر آن در دسترس است که به قدرت ترمز خودرو کمک می‌کند.

از لاستیک هایی با چسبندگی بیشتر استفاده کنید

همه لاستیک ها برای کشش برای فشار به جاده، به چسبندگی خاصی نیاز دارند. این چسبندگی به جنس لاستیک و آج های داخل سطح لاستیک بستگی دارد.

الگوهای آج در یک لاستیک به آن کمک می‌کند تا خیابان یا هر بخش ناهموار جاده مانند چاله را پشت سر بگذارد.

لاستیک به دوام و استحکام نیاز دارد تا با سطح جاده مطابقت پیدا کرده و لیز نخورد و به رانندگان اجازه دهد با سرعت ثابت حرکت کنند.

این دو عامل لاستیک برای بهبود قدرت ترمز خودرو ضروری هستند. به لطف چسبندگی لاستیک، خودرو می‌تواند با ایجاد مقاومت لازم به سرعت متوقف شود.

بهتر است در روتین نگهداری از خودرو لاستیک ها را به طور منظم بچرخانید تا مطمئن شوید که فرسوده نمی شوند و هنگام ترمز نمی لغزند.

 

بهبود اصطکاک بین لنت ترمز و روتور

لنت ترمز و روتورها دو بخش مهم  دیگر در چرخ هستند.

هر دو بخش اصطکاک لازم برای توقف خودرو را ایجاد می‌کنند. اگر یکی از آنها خراب شده باشد، ماشین لیز می خورد.

داشتن لنت ترمز ضخیم برای فشار دادن به روتور و ماده‌ای که گرمای بیشتری را جذب می‌کند ضروری است تا باعث شود قدرت ترمز را افزایش دهید.

بهتر است ترمزهای خودروی خود را هر شش ماه یکبار تعمیر کنید تا مطمئن شوید که این قطعات خیلی خوب کار می‌کنند و نگهداری می‌شوند و می‌توانند در زمان مورد نیاز خودرویتان را متوقف کنند.

ترمزها برای حفظ جان شما و دیگران در جاده ضروری هستند. مطمئن شوید که از این نکات برای کمک به افزایش قدرت و عملکرد ترمز و برای جلوگیری از تصادف استفاده می‌کنید.

شیلنگ ترمز بافته شده

مایع ترمز هیدرولیک که از سیلندر اصلی به خودروی شما جاری می‌شود، فشرده شده و هر بار که ترمز می کنید تحت فشار قرار می گیرد.

هنگام استفاده از شیلنگ های ترمز معمولی، این نیرو به دیواره های شلنگ منتقل شده و باعث می شود لاستیک خم شود.

این مقداری از فشار پدال شما را کاهش می دهد.

اگر می خواهید مشکل را برطرف کنید؛ توصیه می‌کنیم  از شیلنگ های ترمز بافته شده استفاده کنید. آنها با ساختار فولاد ضد زنگ بافته شده‌اند و از ورود رطوبت به سیستم ترمز جلوگیری می‌کنند.

مهمتر از آن، آنها تحت فشار قرار نمی گیرند و تمام قدرت ترمز را از پدال به چرخ ها منتقل کرده و قدرت ترمز شما را ارتقا می‌دهند.

 

مانع از داغ شدن بیش از حد دیسک های ترمز شوید

چند کار وجود دارد که می‌توان برای ارتقای دیسک های ترمز خود نیز انجام داد.

تعویض دیسک های استوک با نمونه های حفره دار می‌تواند کمی قدرت بیشتری در اختیار شما قرار دهند. دیسک های حفر ه دار دارای سطح بزرگ تری هستند و خنک کنندگی بهتری دارند.

این دیسک ها برای ترمزهای شدید یا مداوم بهترند.

حفره ها اجازه می‌دهند گرما پخش شود نه اینکه بین دیسک و لنت جمع شود. حفره ها در هنگام رانندگی در باران نیز کارایی بالاتری دارند.

 

ارتقاء کالیپر ترمز

در داخل کالیپر ترمز یک پیستون قرار دارد که به آن دیگ می‌گویند و با شیلنگ های ترمز هیدرولیک تغذیه می‌شود.

وقتی پدال ترمز به پایین فشار داده می‌شود، پیستون به پشت لنت ترمز فشار آورده و دیسک ترمز را تحت فشار قرار می دهد تا شما را متوقف کند.

شما می توانید از کالیپرهای بزرگتر با پیستون های بیشتر استفاده کنید؛ البته قیمت آن ها بالاتر است.

 

امیدواریم یک یا چند مورد از نکات بالا به شما کمک کند تا اعتماد به نفس ترمز خودروی خود را افزایش دهید و فرصت بیشتری برای لذت بردن از رانندگی داشته باشید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.