چه کار کنیم که زنجیر موتورسیکلت زنگ نزند؟

آیا زنجیر موتورسیکلت شما بعد از مدتی زنگ می‌زند؟ این اتفاق بیشتر در شهرهای مرطوب شمالی و جنوبی رخ می‌دهد که رطوبت هوا بسیار زیاد است؛ با اینحال چکار کنیم که این اتفاق نیفتد؟؟

به گزارش مسترماشین باز و به نقل از adventurebiketroop، اگر موتورسیکلت دارید و در شهرهای شمالی و جنوبی زندگی می کنید، بدون شک از مشکل زنگ زدگی زنجیرهای چرخ موتورسیکلت کلافه شدید. با این حال این مشکل زنگ زدگی در شهرهای دیگر نیز رخ می‌دهد.

اما چرا این اتفاق می‌افتد؟

زنجیر موتورسیکلت به دلیل عدم نگهداری مناسب، قرار گرفتن در معرض رطوبت،  ساخته شده از مواد بی کیفیت، گذشت زمان زیاد  یا قرار گرفتن در معرض نمک زنگ می‌زند.

در حالی که همه اینها ممکن است بدیهی باشند، اما زنجیر شما فقط در صورتی در این شرایط ها زنگ نمی‌زند که از آن مراقبت کنید؛ اما چگونه؟

 

دلایلی که زنجیر چرخ موتورسیکلت زنگ می‌زند

زنجیر موتورسیکلت

نگهداری و مراقبت اشتباه

کثیفی زنجیر موتورسیکلت شما در طول موتورسواری می‌تواند رطوبت را روی فلز به دام بیندازد. وقتی زنجیر را تمیز نمی‌کنید؛  احتمال زنگ زدگی را افزایش می‌دهد. این برای هر قسمت فولادی موتور شما صادق است: قسمت هایی مانند قاب، لوله های چنگالی، مهره ها و پیچ و مهره ها در صورتی که هرزگاهی تمیز نشوند؛ دچار زنگ زدگی خواهند شد.

 

چگونه مانع این کار شویم؟

راه جلوگیری از زنگ زدگی ناشی از عدم نگهداری زنجیر موتور، تمیز کردن منظم آن است. حتما از یک ابزار تمیز کردن زنجیر یا یک برس استفاده کنید. پس از تمیز کردن، همیشه زنجیر موتور را قبل از استفاده از روان کننده ، خشک کنید. این روتین نه تنها به جلوگیری از زنگ زدگی کمک می‌کند، بلکه کارایی زنجیر موتور را نیز افزایش می‌دهد.

روش تمیز کردن زنجیر موتور

اگر می خواهید مانع از زنگ زدگی زنجیر موتورسیکلت شوید، تمیز کاری و روغن کاری منظم مهم است.

اگر روغن زنجیر مناسب در دسترس ندارید، حداقل زنجیر موتورتان را که تازه تمیز کردید با WD-40 یا مشابه آن روغن کاری کنید. اگر زنجیر خود را بدون روغن کاری تمیز می‌کنید، زود زنگ می زند.

 

قرار گرفتن در معرض رطوبت

هنگامی که زنجیر موتور سیکلت در معرض آب و هوای مرطوب قرار می‌گیرد، چه به دلیل سواری در جاده های خیس یا رطوبت بالا، می‌تواند منجر به زنگ زدگی شود. رطوبت با فلز در زنجیر موتورسیکلت واکنش نشان داده و زنگ می زند.

حتی اکر زیر باران سوار موتور نمی‌شوید؛ موتورسیکلتی که در بیرون از پارکینگ پارک می‌شود، حتی زیر پوشش، ممکن است در معرض رطوبت کافی برای ایجاد زنگ زدگی قرار گیرد. تنها مکان امن برای جلوگیری از زنگ زدگی زنجیر؛ قرار دادن موتورسیکلت در یک گاراژ خشک است.

 

چگونه مانع این کار شویم؟

سعی کنید موتورسیکلت خود در را تا جایی که می‌توانید در معرض رطوبت قرار ندهید. اگر در باران سوار موتورسیکلت شده‌اید، زنجیر خود خیلی زود خشک کنید. هنگامی که از موتورسیکلت خود استفاده نمی‌کنید، آن را در یک محیط خشک و کنترل شده نگهداری کنید.

در واقع بهتر است موتورسیکلت شما روزانه کار کند و روشن شود تا اینکه هفته ها در پارکینگ بماند. زنجیری که حرکت می‌کند سخت و زنگ‌زده نمی‌شود ؛ البته اگر مرتب آن را تمیز و روغن کاری می کنید.

جنس زنجیر از مواد با کیفیت پایین است

برخی از زنجیرها بیشتر احتمال زنگ زدگی دارند؛ زیرا از فلزات ارزان‌تر ساخته شده‌اند یا پوشش‌های ضد خوردگی ضعیف تری دارند. برخی از زنجیرهای رایج شامل زنجیر فولادی با عیار پایین یا آن‌هایی که هیچ گونه پوشش محافظ روی یا نیکل ندارند؛ نامناسب هستند.

چگونه این مشکل را حل کنیم؟

یک زنجیره با کیفیت بخرید. یک زنجیره از برند خوب مانند  زنجیره طلایی DID در شرایط سخت بسیار بهتر از برندهای ارزان قیمت کار می کند.

به دنبال زنجیرهای ساخته شده از فولاد ضد زنگ یا زنجیرهایی با پوشش ضد خوردگی باشید. این ممکن است هزینه شما را بالا ببرد؛  اما با مقاومت در برابر زنگ زدگی و ماندگاری بیشتر، در طولانی مدت در زمان و هزینه شما صرفه جویی می‌کند.

سن زنجیر

با قدیمی شدن زنجیر، شروع به کشیده شدن می‌کند. این شرایط  باعث ایجاد شکاف‌های کوچک بین پین‌ها و حفره حلقه‌های زنجیره شده و محلی برای ورود رطوبت است.

چگونه مانع این کار شویم؟

شما باید خیلی مراقب زنجیر موتورسیکلت باشید. اگر نشان هایی مانند علائم کشش یا سایش را بروز دارد، ممکن است زمان تعویض آن فرا رسیده باشد. تعمیر و نگهداری منظم باعث افزایش طول عمر زنجیر خواهد شد.

روان کننده زنجیره ای یک پوشش محافظ روی سطح زنجیره است که از ورود رطوبت جلوگیری می‌کند. این لایه روغنی از ایجاد زنگ زدگی روی سطح فلزی حلقه های زنجیره جلوگیری می کند.

 

قرار گرفتن زنجیر موتورسیکلت در معرض نمک

موتورسواری در شرایط زمستانی یا نزدیک دریا، باعث می‌شود زنجیر موتور شما در معرض نمک قرار بگیرد. نمک فرآیند زنگ زدگی را تسریع می‌کند؛ زیرا رسانای خوبی است و خوردگی را بیشتر می کند. جاده‌های نمکی تاثیر بدتری دارند، بنابراین اگر در منطقه‌ای با جاده‌های نمکی زندگی می‌کنید، بیشتر مراقت موتورسیکلت خود باشید.

چگونه مانع این کار شویم؟

پس از سوار شدن در جاده‌ای که می‌دانید نمک دارد، زنجیر خود را در اسرع وقت تمیز کنید تا باقیمانده نمک از بین برود. استفاده از پاک کننده زنجیر به شما کمک خواهد کرد. بعد از آن دوباره از روان کننده استفاده کنید.

اگر روزانه در جاده نمکی سوار موتور می‌شوید، باید زنجیر خود را بیشتر تمیز کنید.

نتیجه گیری

زنگ زدگی دشمن زنجیر موتور سیکلت است، اما همیشه رخ نمی‌دهد. با درک اینکه چرا زنجیر موتورسیکلت شما زنگ زده می‌توانید با راهکارهایی مانع از آن شوید.

تعمیر و نگهداری منظم، محافظت در برابر رطوبت و نمک، خرید زنجیر مواد با کیفیت، و بررسی و آگاهی از سن و سایش زنجیر می‌تواند به شما کمک کند که مانع از زنگ زدگی زنجیر موتورسیکلت شوید و یک سواری نرم را تجربه کنید.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.