۴ دلیلی که استارت هرز می‌چرخد ​

همه‌ی ما انتظار داریم با چرخاندن استارت، کلید گیر کند و خودرو روشن شود؛ در بیشتر مواقع همین طور است؛ اما در برخی موارد استارت هرز می‌چرخد.

به گزارش مسترماشین باز، برای اطلاعات بیشتر در مورد دلایل چرخش استارت، اما درگیر نشدن آن، و همچنین نحوه رسیدگی به چنین مشکلات در ادامه مطلب با ما باشید.

موتور استارت چگونه کار می‌کند؟

موتور استارت

اگرچه طراحی آن پیچیده نیست، اما استارت خودرو برای انجام چند کار به طور همزمان طراحی شده است.

با چرخاندن استارت خودرو، نیرو به استارت و همچنین شیر برقی استارت وارد می شود.

در داخل استارت، یک آهنربای الکتریکی قرار دارد.

زمانی که این آهنربا برقی فعال می‌شود، یک شفت را به سمت بیرون هدایت می‌کند که یک چرخ دنده پینیون به آن متصل می‌شود.

این دنده پینیون با بخش بیرونی چرخ فلای خودرو در تقابل است.

به محض درگیر شدن، نیرویی که به استارت می‌رسد باعث می‌شود موتور بچرخد و چرخ فلایویل خودرو نیز در این فرآیند می‌چرخد. چرخ فلایویل که به میل لنگ موتور چسبانده شده، چرخش موتور را آغاز می کند.

پس از چرخش، عملکردهای موتور فعال می‌شوند، مانند دلیوری جرقه و فعال کردن سوپاپ.

پیستون‌های یک موتور نیز در سیلندرهای مربوطه خود می‌چرخند.

اگر تمام مراحلی که در بالا توضیح داده شد بدون هیچ گونه مشکلی انجام شوند، موتور یک وسیله روشن می شود. با این حال، اگر هر بخشی از این فرآیند اشتباه کند، خودرو روشن نمی‌شود.

استارتی که می‌چرخد ​​اما درگیر نمی‌شود:

عدم درگیری استارت، حتی در صورت وجود عملکرد موتور، می‌تواند به دلیل مشکلات اساسی باشد. شناخت این علل بالقوه می‌تواند به فرد در تعمیر خودرو کمک کند.

در زیر چندین مورد از شایع‌ترین دلایل چرخیدن هرز استارت آورده شده است.

ولتاژ پایین باتری

ولتاژ پایین باتری

انرژی بخشیدن و به حرکت درآوردن موتور استارت به مقدار قابل توجهی نیرو نیاز دارد.

در بسیاری از موارد، یک باتری خراب، قدرت کافی برای چرخاندن موتور استارت را خواهد داشت، اما  این قدرت به اندازه ای نیست که امکان فعال سازی و روشن شدن موتور را فراهم آورد.

شکست Bendix استارت

شکست Bendix استارت

در بخش دیگر این مشکل ممکن است ناشی از خرابی درایو Bendix استارت باشد. این شرایط منجر به استارتی می‌شود که می‌چرخد، اما هرگز با فلایویل یا صفحه فلکس موتور جفت نمی‌شود.

در این شرایط باید استارت تعویض شود.

شیر برقی استارتر معیوب

شیر برقی استارتر معیوب

مشکلات مربوط به شیر برقی استارت وسیله نقلیه نیز می‌تواند عامل عدم درگیر شدن استارت باشد.

شیر برقی استارت به عنوان یک نوع رله عمل می‌کند.

اگر شیر برقی استارت روی پایه آخر خود قرار داشته باشد، یا تماس‌های آن چسبناک باشد، ممکن است Bendix استارت با فلایویل درگیر نشود.

کابل کشی شل شده و یا دچار خردگی است

کابل کشی شل شده

یکی دیگر از دلایل رایج مشکلات مربوط به استارت، کابل یا سیم کشی خورده یا شل شده است. هنگامی که کابل‌های باتری شل یا خورده می‌شوند، قادر به حمل ولتاژ و آمپر لازم برای عملکرد صحیح استارت نیستند.

نحوه عیب یابی و تعیین علت هرز چرخیدن استارت

چندین مرحله وجود دارد که می‌توان برای رفع این مشکل انجام دارد.

مرحله ۱ – پایانه‌ها و  کابل‌های باتری را بررسی کنید
مرحله ۲ – تست ولتاژ باتری

در این مرحله ولتاژ باتری را آزمایش کنید. یک تستر باتری می‌تواند مفید باشد، اگرچه می‌توان از مولتی متر نیز برای چنین آزمایش‌هایی استفاده کرد.

هنگام تست بین پایانه‌های مثبت و منفی باتری، مطمئن شوید که ولتاژ ۱۲٫۶ ولت وجود دارد.

مرحله ۳ – افت باتری و پتانسیل  آن را بررسی کنید

با کمک یک دستیار، افت باتری خود را آزمایش کنید. ولتاژ باتری را به همان روشی که در بالا ذکر شد بررسی کنید، در حالی که یک دستیار خودرو را در موقعیت “استارت” قرار دهید.

در این میان، ولتاژ باتری مورد نظر نباید کمتر از ۱۰ ولت باشد. افت کمتر از این مقدار، باتری مورد نظر را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

مرحله ۴ – اتصالات استارت را بررسی کنید

با فرض اینکه باتری وسیله شما خوب است؛ اکنون باید تمام اتصالات الکتریکی به استارت خودرو خود را بررسی کنید. بررسی کنید که همه اتصالات محکم و بدون خوردگی هستند.

همچنین توصیه می‌شود با استفاده از یک مولتی متر، توزیع مناسب برق را در شیر برقی استارت بررسی کنید.

منبع: cartreatments

 

13 نظرات
 1. احمد می گوید

  سلام خدا قوت . استارت بدون درگیر شدن با اتومات یا فلایویل بصورت هرز میچرخه .باطری نو هست و اتصالات هم محکم . مشکلش چیه ؟
  ممنون

  1. شهید مرتد می گوید

   یادنده استارت شکسته که ۳۸۰‌تومنه یا بندیکس استارت که باید بری استارت بخری که انشالله از اون نیست ۸۰ درصد دنده اس

 2. جبارداودی می گوید

  سلام
  یک دستگاه کاپرا دوکابین تک دیفرنسیال۸۹ دارم که تابستان گذشته به علت شکستن پروانه که باعث پارگی رادیاتور شد تعمیر رینگ پیستون شد که استادکار رینگ و پیستون هارا را از قسمت زیر ماشین بدون بارکردن سیلندرجازده که بعد از آن طی ۱۰ ماه ۳بار دنده استارت خراب شده ویکبار هم کله قندی استارت راشکسته دلیل می تواند مربوط به چه باشد به تعداد زیادی برقکار و مکانیک مراجعه کردم مشکل پیدا نشد البته دنده فلایویل هم سالم است
  بانهایت سپاس

  1. داود می گوید

   خراب شدن دنده استارت به این دلیل هست که موتور شما زور زیادی برای استارت شدن می خواهد و اینکه بعد از تعمیر موتور این اتفاق افتاده می تواند تایم نبودن موتور باشد که معمولا موتور های اوانس اینجوری می شود بهتره تایم موتور چک شود

 3. داود می گوید

  سلام.
  ماشین من وقتی حرارت موتور کمی بالا میره اگه خاموشش کنم روشن نمیشه باید بمونه خنک بشه بعد روشن بشه علت چیه دوستان ؟
  ماشین پرایده

 4. محمدرست می گوید

  رله دوبل یاپمپ بنزین مشکل داره اگه کاربرات باشه مکنت دلکومشکل داره

  1. شهید مرتد می گوید

   رله دوبل و در بیار دوباره جا بزن البنه او حالت سویچ باز ‘ حل نشو سنسور دور موتور روی گیربکسه عانا اصلیش همونه بعد رله دوبل من ۱۰ ملیون خرج کردم اخدش خودم با گوگل حلش کردم تا یکم‌داغ میشد ریپ‌میزد یاخاموش میکرد روشن‌نمیشد دهدتومن بیشتر خرج این‌مکانیکای بلانصبن پول بگیر ی رله دوبل و ی سنیور دور موتور ۳۰۰ تومن سد الان رو دنره ۳ ۱۴۰ تا پر میدد

 5. ali می گوید

  سلام و خسته نباشین استادان عزیز ۴۰۵ دارم یه مدته استارت میزنم قیژ قیژ میکنه و روشن نمیشه . چرخ دندشم تعویض کردم . درست نشد بعد فلایویل و اتوماتیک استارتم سالمه . راهنمایی کنید ممنون میشم

 6. مسعود می گوید

  سلام.پراید دوگانه سوز دستی دارم.روی گاز روشن میشه و کار میکنه ولی روی بنزین روشن نمیشه؟ پمپ بنزین سالمه و فشار مناسب داره کویل و وایر و شمع هم تست کردم سالمه و برق میرسونه شمع ها هم سالمن و کد سوییچ هم نپریده رله دوبل هم سالمه

 7. یاسری می گوید

  مشکل تایمینگ => شمع ،وایر شمع و دور سنج چک شود

 8. یاسری می گوید

  شمع ،وایر شمع و دور سنج چک شود

 9. سجاد می گوید

  سلام وقت بخیر جیپ صحرا دارم . . استارت میزنی موقه روشن شدن صدای وحشتناک میده و خیلی اروم فرایویل و موتور میچرخونه گاهی وقتا هم اروم نمیچرخه فرایویل و موتور گیر میکنه انگار جون نداشته باشه . ۲ بار تعمیر کردم استارتو دوبارم تعویض کردم استارتو درست نشده
  با بطری دیگه هم امتحان کردم فایده نداشته

 10. جواد امینی می گوید

  پژو پارس صفر از نمایندگی تحویل گرفتم.از در نمایندگی ک استارت زدم اولش جیغ زد. بعد دوباره سیوچ رو خاموش میکنم دوباره استارت میزنم روشن میشه.اساتید مشکلش چیه بنظرتون؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.