لرزش خودور در حین ترمز گرفتن؛ دلایل و روش رفع مشکل

اگر خودرو هنگام ترمز لرزید چه باید کرد؟ ترمزهای خودرو به شکلی طراحی شده‌اند که درصورت فشار دادن آن‌ها باید خیلی آسان و نرم خودرو  را متوقف کند؛ اما اگر در حین ترمز گرفتن، خودرو دچار لرزش شد؛ مشکل از چیست؟

به گزارش مسترماشین باز و به نقل از  thecarcolony، این یک مشکل مهم است، که نه تنها آزاردهنده است، بلکه می‌تواند یک علامت هشدار از مشکلات خطرناک در سیستم ترمز خودرو شما باشد.

در این پست، ما به علل، خطرات احتمالی، و نحوه رفع این مشکل می‌پردازیم:

چرا ترمزهای خودرو می‌لرزند؟

لرزش ترمز خودرو ممکن است ناشی از عوامل مختلفی باشد که همه مربوط به اجزای سیستم ترمز هستند.

 1. روتورهای ترمز تاب برداشته است

روتورهای ترمز به دلیل گرمای زیاد یا فرسودگی تاب بر می‌دارند. تاب برداشتن می‌تواند باعث تماس ناهموار بین لنت ترمز و روتور شده و در نتیجه لرزش در ترمزگیری ایجاد کند.

 1. لنت ترمز فرسوده است

لنت‌های ترمز ممکن است دچار ساییدگی و پارگی شوند. لنت‌های فرسوده می‌توانند باعث ساییدگی کولیس فلزی به روتور فلزی شده و باعث لرزش و آسیب به قسمت‌های دیگر ترمز شود.

 1. تایرهای فرسوده و سایش ناهموار دارد

وضعیت لاستیک‌ها روی ترمزها تأثیر دارد. لاستیک‌های فرسوده و با سایش ناهموار می‌توانند فشاری نامتقارنی بر روی ترمزهای وارد کرده و منجر به لرزش شوند.

 1. برخی قسمت‌های ترمز شل است

قطعات سست یا فرسوده در ترمز، مانند کالیپرها، می‌توانند باعث حرکات نامنظم و لرزش در حین ترمز شود.

 1. قطعات ترمز با کیفیت پایین است

اگر به تازگی بخشی از ترمز خود را تعویض کرده‌اید و  دچار لرزش ترمز شده است، ممکن است به دلیل قطعات غیراستاندارد یا نصب نادرست آن‌ها باشد.

چگونه مانع از لرزش ترمز خودرو شویم؟

 1. به طور منظم تایرهای را بچرخانید

چرخش تایرها

لاستیک‌ها نقش مهمی در عملکرد خودرو و سیستم ترمز شما دارند. با چرخاندن و متعادل کردن لاستیک‌ها، مطمئن می‌شوید که ساییدگی و پارگی به طور یکنواخت در هر لاستیک توزیع می‌شود.

این به حفظ فشار متعادل بر روی ترمزها کمک کرده و احتمال سایش ناهموار ترمز را کاهش می‌دهد.

 1. لنت ترمز را هرزگاهی تعویض کنید

لنت‌های ترمز بخشی مهمی از سیستم ترمز خودرو شما هستند. با گذشت زمان، به دلیل اصطکاک در هنگام ترمز، فرسوده و نازک می‌شوند. در این شرایط ممکن است کولیس فلزی شروع به مالش روی روتور کرده و باعث ارتعاش و آسیب روتورها شود.

برای جلوگیری از این، بازرسی منظم از لنت ترمز ضروری است. با تعویض لنت‌های ترمز فرسوده، از تماس فلز با فلز جلوگیری کرده و لرزش را از بین می‌برید.

 1. قطعات ترمز با کیفیت بالا بخرید

همه اجزای ترمز یکسان با یک کیفیت ساخته نمی‌شوند. بنابراین توصیه می‌کنیم روی قطعات ترمز با کیفیت بالا سرمایه گذاری کنید.

قطعات با کیفیت بالا بر عملکرد و طول عمری که دارند نیز تاثیر می‌گذارند و در نهایت باعث صرفه جویی در هزینه‌های شما خواهد شد.

 1. نصب صحیح

حتی باکیفیت‌ترین قطعات ترمز در صورتی که به درستی نصب نشوند مشکلاتی را ایجاد کنند. برای جلوگیری از این مشکلات، مطمئن شوید که یک مکانیک با تجربه این کار را انجام می‌دهد.

 1. تعمیر و نگهداری منظم خودرو

تعمیر و نگهداری منظم خودرو

سرویس منظم خودرو برای حفظ عملکرد و جلوگیری از مشکلاتی مانند لرزش ترمز بسیار اهمیت دارد. این کار به تشخیص سریع مشکلات قبل از تبدیل شدن آنها به مشکلات سخت‌تر کمک می‌کند.

 1. بار زیادی را با خودروی خود حمل نکنید

هر خودرو دارای محدودیت باری است. بار بیش از حد بر تعادل و هندلینگ خودروی شما تأثیر می گذارد و باعث فشار بیشتری را به سیستم ترمز می‌شود. این فشار منجر به گرمای زیاد و استرس بر روی ترمز شده و احتمال تاب برداشتن و لرزش را افزایش دهد.

 1. رانندگی خوب

عادات رانندگی بد مانند ترمز ناگهانی می‌تواند سایش و پارگی ترمزها را افزایش دهد. این منجر به تاب خوردن و لرزش ترمز می‌شود و عمر قطعات را کاهش می‌دهد. با رانندگی خوب و ترمز گرفتن روان، عمر ترمز خود را افزایش داده و احتمال لرزش ترمز را کاهش می‌دهید.

چگونه می‌توان لرزش ترمز را تشخیص داد؟

لرزش ترمز

در اینجا یک راهنمای دقیق برای کمک به تشخیص لرزش ترمز ذکر شده است:

تست جاده ای

برای تایید لرزش ترمز با تست جاده ای شروع کنید. به زمان ارتعاش و شدت آن دقت کنید.

بازرسی بصری

سیستم ترمز را به صورت بصری بررسی کنید. لنت‌های ترمز را از نظر سایش یا آسیب بررسی نمایید.

بررسی لاستیک‌ها

لاستیک‌ها را از نظر الگوهای سایش ناهموار و باد بررسی نمایید. فشار نامناسب تایر و یا سایش بیش از حد می‌تواند باعث لرزش ترمز شود.

سیستم تعلیق و اجزای فرمان

سیستم تعلیق یا اجزای فرمان را بررسی کنید. قطعاتی که شل یا فرسوده شده می‌تواند منجر به لرزش درحین ترمز شود.

سطح مایع ترمز

سطح روغن ترمز را بررسی نمایید. کم بودن روغن ترمز به طور مستقیم  باعث لرزش نمی‌شود، اما  می‌تواند منجر به ترمزگیری بد شود که شبیه لرزش است.

نتیجه گیری

آگاهی از نشانه‌ها و دلیل لرزش ترمز خودرو بسیار مهم است. این مشکل اغلب نشانه‌ای از مشکلات مهم‌تری است که نیاز به توجه دارند، از تاب روتور ترمز و فرسودگی لنت ترمز گرفته تا لاستیک‌های فرسوده و مشکلات گیربکس.

به همین دلیل تعمیر و نگهداری منظم خودرو، عادات رانندگی خوب، و توجه به هرگونه نشانه لرزش ترمز مهم است.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.