علت صدا دادن کلاچ و راه‌های رفع آن

هر صدای غیرعادی از خودرو می‌تواند نشانه‌ای از یک مشکل باشد؛ درواقع خودرو شما با زبان مخصوص به خود به شما می‌فهماند که یک جای کار می‌لنگد. صدای ناشی از کلاچ خودرو نشان‌دهنده یک مشکل است؛ بنابراین گوش‌هایتان را تیز کنید و از نزدیک به آن گوش دهید؛ نوع صدایی که از کلاچ شما به وجود می‌آید ممکن است متفاوت باشد و هر صدا نشان‌دهنده یک ایراد و مشکل خاص در خودرو شما است. اما علت صدا دادن کلاچ چیست؟

کلاچ یا کلاژ چیست؟
کلاچ یا کلاژ قطعه‌ای است که با توجه به ضریب دنده بین چرخ‌ها، نیرو را از موتور خودرو به چرخ‌ها منتقل می‌کند. درواقع شما با کلاچ گرفتن نیرو را به‌صورت دستی به چرخ‌های خودرو منتقل می‌کنید. در برخی موارد به علت مشکلات درونی خودرو، در حین استفاده از کلاچ صدایی ایجاد می‌شود که برحسب میزان صدا و شدت آن قابل‌تشخیص و تعمیر است. در ابتدای کار می‌توان مشکل را به آسانی حل کرد. شخص شما و یا تعمیرکار با روغن کاری مناسب می‌توانید تا میزان زیادی این صدا را از بین ببرید؛ اما اگر بعد از روغن کاری، باز هم صدای کلاچ را شنیدید؛ می‌توانید با توجه به نوع صدای تولید شده و زمان آن، مشکل را بررسی کنید.

علت صدا دادن کلاچ

به طور مثال یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث خرابی و صدا دادن کلاچ می‌شود؛ مشکل در بلبرینگ کلاچ می‌باشد. در این شرایط وقتی شما در حین حرکت هستید و بر روی پدال کلاچ فشار وارد می‌کنید این صدا شنیده می‌شود.

به‌طورکلی برای تشخیص علت صدا دادن کلاچ باید به نوع صدا و زمانی که این صدا ایجاد می‌شود دقت کنید. در برخی موارد صدا در حین کلاچ گرفتن ایجاد می‌شود و بالعکس در برخی شرایط وقتی شما کلاچ را رها می‌کنید این صدا به وجود می‌آید. اگر بعد از رها کردن کلاچ صدایی از خودرو شنیدید؛ ممکن است مشکل از سیم کلاچ و خشکی آن باشد. در این شرایط به‌محض رها کردن کلاچ به موتور خودرو ضربه وارد کرده و این صدا ایجاد می‌شود. درواقع زمانی که شما پای خود را روی پدال کلاچ می‌گذارید؛ این سیم کشیده شده و باعث می‌شود کلاچ عمل کند؛ در صورت خرابی و خشکی سیم کلاچ بعد از رها کردن پدال، صدایی از آن شنیده خواهد شد.

عوامل دیگری که بعد از رها کردن پدال کلاچ باعث صدا می‌شوند شامل خرابی یا ضعیف شدن فن‌های ارتعاش گیر در صفحه کلاچ، خراب شدن دوشاخه کلاچ و یا در یک راستا نبودن موتور و جعبه‌دنده است.

اما اگر به‌محض گرفتن کلاچ صدایی ایجاد شد؛ ممکن است مشکل از صفحه کلاچ باشد. تمام شدن صفحه کلاچ نیز یکی از مواردی است که باعث ایجاد صدا خواهد شد. در این مواقع به‌محض گرفتن کلاچ این صدا ایجاد می‌شود. صفحه کلاچ یک قطعه مصرفی در خودرو است که باید بعد از مدتی تعویض شود؛ این قطعه به‌مرور ساییده شده و بسته به نوع خودرو باید بعد از مدتی تعویض شود.

عواملی مانند رانندگی طولانی مدت در مسیرهای سربالایی، تعداد افراد و بار زیاد در خودرو و رانندگی با شتاب بسیار زیاد می‌تواند به صفحه کلاچ فشار وارد کرده و شما را مجبور به تعویض آن کند. علاوه بر موارد ذکرشده، ممکن است به دلیل فرسودگی غلتک‌ها در حین فشردن پدال کلاچ این صدا ایجاد شود.

منبع: Cause of clutch sound

ممکن است شما دوست داشته باشید
4 نظرات
 1. اسماعیل می گوید

  عالی وممنون از راهنماییهاتون

 2. […] دهد. تفاوت اصلی در این است که یک جعبه دستی به استفاده از پدال کلاچ نیاز دارد اما یک نیمه اتوماتیک این قسمت را از دسترس […]

 3. محمد صفری می گوید

  با سلام
  علت اینکه با گرفتن کلاچ صدایی ب غیراز تق تق و سوت ب گوش می‌رسد چیست؟صدایی تقریبا شبیه شر شر

 4. حامد می گوید

  سلام من تازه یک ماه دیکس صفحه عوض کردم کلاج صدا میده دنده عقب می لرزه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.