علت بد روشن شدن خودرو در هوای گرم

بیش از حد داغ بودن یا سرد بودن خودرو، هر دو می‌توانند در روند کار موتور، مشکل اینجاد کنند. رانندگان متوجه داغ یا سرد بودن موتور می‌شوند اما فقط تعداد کمی از آنها می‌دانند که در این مواقع چه کاری باید انجام دهند؟ برای حل این مشکل ابتدا باید دلیل آن را پیدا کنیم و بعد از آن یاد بگیرید که چگونه میتوان بد روشن شدن خودرو در هوای گرم را حل کرد.

گرمای تابستان میتواند باعث کندی قسمت موتور در ماشین شود. گرم بودن بیش ازحد موتور نیز گاهی اوقات این مشکل را بوجود می‌آورد و شروع کار برای آن دشوار است. شایع‌ترین دلیل این مشکل مربوط به سوخت می‌باشد؛ زیرا هنگامی که اتومبیل خیلی گرم شود، سوخت به خوبی گردش پیدا نمی‌کند. بنابراین موتور به موقع و به راحتی روشن نمی‌شود یا در مواقعی که موتور بیش از حد داغ شده باشد اصلا به کار نمی‌افتد.

موتور خودرو تا زمانی که خاموش نباشد دمای آن حفظ می‌شود. در این زمان که بیشترین بخار در حال گردش است اگر موتور خاموش شود احتمال کار نکردن آن خیلی زیاد است.

علت دیر استارت خوردن خودرو در هوای گرم

نقش هوای گرم بیرون با دمای گرم موتور
در هوای گرم، فرآیند تبخیر سوخت سریع‌تر است. گاهی اوقات در این زمان‌ها یعنی به هنگام تابستان، پالایشگاه‌های سوختی، مخلوط سوخت را تغییر می‌دهند و سوخت‌هایی با نوسانات بالاتر را به پایین‌تر تبدیل می‌کنند. این امر به دلیل هوای فصلی است چون در هوای گرم سوخت زودتر تبخیر شده و برای جبران آن باید این کار را انجام داد و اگر پالایشگاه‌ها به سوخت ناپایدار بالاتر بازگردند باعث می‌شود که در این هوا موتور تحت تاثیر قرار بگیرد و بخار بیش از حد ایجاد شود و خودرو از کار بیفتد.

سوخت
اگر موتور شما بیش از حد گرم شود بخارات خاصی وجود دارند که باعث انسداد مسیرهای آن می‌شوند و همان طور که گفته شد گردش سوخت را سخت‌تر کرده و در نتیجه باعث بد روشن شدن خودرو در هوای گرم خواهند شد. البته خودروهای دارای سوخت انژکتور عملکرد بهتری دارند؛ زیرا سوخت با فشار زیاد در انژکتور نگه داشته می‌شود و دیگر در گردش هوای گرم مشکلی نخواهد داشت.

موتورهای تزریق سوخت
از آنجا که سوخت با فشار بسیار شدید در داخل انژکتورها باقی می‌ماند، موتورهای تزریق سوخت باعث می‌شوند کمتر از این مشکل رنج ببرید. موتورهای تزریقی سوخت نسبت به موتورهای دیگر به راحتی توسط بخار جا به جا نمی‌شوند.

روغن
شاید هم بد روشن شدن خودرو در هوای گرم با روغن خودرو ارتباط داشته باشد. زیرا روغن موتور معمولی در دماهای بالا به راحتی تجزیه می‌شود و به همین دلیل در ماه‌های گرم تابستان باید کیفیت روغن موتور را افزایش داد تا سوخت به خوبی در گردش باشد و در نتیجه موتور هم به خوبی کار کند.

بد روشن شدن خودرو در هوای گرم

باتری
اگر از دیگر جهات به این قضیه بنگریم، میتوان گفت شاید این مشکل از باتری خودرو باشد، زیرا حرارت بالا، عمر باتری را سریعاْ کم می‌کند. به دلیل اینکه باتری‌ها حاوی مایع هستند و در گرما تبخیر می‌شوند. هوای گرم، باتری ماشین را تحت تاثیر می‌گذارد. درست است که خرابی باتری در هوای سرد بیشتر رخ می‌دهد اما معمولا این چیزی نیست که مشکل را به وجود آورده باشد. تخلیه منابع باتری به احتمال زیاد در فصل گرم تابستان رخ می‌دهد پس احتمال فرسوده شدن باتری در تابستان بیشتر از زمستان است. دینام ماشین می‌تواند منبع دیگری برای ایجاد این مشکل باشد، اگر در صورت عدم عملکرد، سرعت شارژ بیش از حد بالا رفت، باتری شما دچار مرگ می‌شود و ممکن است هیچ علامت هشداری هم نداشته باشد و ناگهان از صبح یک روز، دیگر شروع به کار نخواهد کرد.

نکاتی برای افزایش طول عمر خودرو
عادات رانندگی شما نیز می‌تواند در عمر باتری تاثیر گذار باشد؛ سعی کنید بیشترین بهره را از باتری خود ببرید.

 • سطح آب رادیاتور خودرو را بررسی کنید؛ اگر با کار نکردن موتور مواجه شدید، حتما از آن اطلاع پیدا کنید و این عمل را در هنگام خنک بودن موتور انجام دهید تا باعث ورود هوا به داخل رادیاتور و ایجاد اختلال در آن نشود.
 • بصورت دوره‌ای از سطح روغن موتور خودرو و کیفیت آن اطمینان حاصل کنید.
 • به هنگام شارژ کردن باتری توسط دینام، از صحیح شارژ شدن آن اطمینان حاصل کنید.
 • قسمت بالای باتری را همیشه تمیز نگه دارید. همچنین وجود گریس‌های خاکی و روغن موتور می‌تواند روی باتری تاثیر منفی داشته باشد. حواستان به خوردگی و به اصطلاح سولفاته شدن قطب‌های منفی و مثبت آن باشد، خوردگی غالبا به رنگ آبی و به عنوان عایق عمل می‌کند و جریان را کاهش می‌دهد.
 • سعی کنید باتری خود را به موقع تعویض کنید.
 • آب رادیاتور و روغن موتور خودرو را هم فراموش نکنید.

مراقبت از خودرو در فصول گرم سال

۹ نکته مهم برای مراقبت از خودرو در فصول گرم سال
نگهداری از خودرو در روزهای گرم تابستان نیاز به تخصص و دانش آنچنانی ندارد و با دانش و آگاهی مختصری درباره نحوه عملکرد قطعات مختلف خودرو می‌توانید از خودروی خود به نحو بهینه استفاده کنید.

۱- باز نکردن ترموستات خودرو در تابستان
برخلاف نظر بعضی تعمیرکاران و رانندگان، وجود ترموستات روی موتور در فصل گرم تابستان ضروری است. زیرا باعث می‌شود موتور در ساعات اولیه روز به سرعت به دمای نرمال برسد.

۲- بررسی سیستم کولر
از آنجایی‌که روشن کردن کولر توان زیادی از موتور می‌گیرد و مصرف سوخت را بالا می‌برد بهتر است با انجام سرویس‌های مورد نیاز از کولر به صورت بهینه استفاده کرد.

۳- بررسی سیستم خنک کننده پیش از ریختن ضد یخ
قبل از ریختن ضد یخ، ترموستات، پمپ آب، شیلنگ و درب رادیاتور را به خوبی بررسی کنید.

۴- سیال خنک کننده
سیال خنک کننده در دراز مدت خواص خود را از دست می‌دهد و نقطه انجماد در آن بالا رفته و اسیدی می‌شود. بهتر است هر هزار کیلومتر یا هفته‌ای یکبار سیال خنک کننده خودرو را بررسی کنید.

۵- بررسی تسمه پروانه
با شروع گرما تسمه پروانه حتما باید بررسی شود. معمولا هر هشت تا ده هزار کیلومتر باید تسمه پروانه خود را بررسی کنید.

افزایش طول عمر خودرو در هوای گرم

۶- سطح روغن خودرو
سطح روغن خودرو باید در کل سال کنترل شود اما در فصول گرم این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. پس حتما روغن موتور، روغن جعبه دنده و دیفرانسیل خودروی خود را بررسی کنید.

۷- بررسی باد تایرها
شرایط جوی گرم، هوای داخل تایرهای خودرو را منبسط می‌کند و خطر ترکیدگی تایرها را بالا می‌برد. پس با شروع فصل گرم حتما باد تایرها را تنظیم کنید.

۸- پرکردن مخزن شیشه شوی
خالی بودن آب مخزن در فصل گرما سبب خشکی، شکنندگی و خرابی مخزن می‌شود.

۹- مراقب بودن دمای خودرو
همیشه نسبت به آمپر خودروی خود آگاه باشید به ویژه اگر در مناطق گرم رانندگی می‌کنید. اگر دمای خودرو بیش از حد بالا رفت حتما خودرو را متوقف کنید.

رعایت این موارد باعث می‌شود به مشکلات گفته شده دچار نشوید و در هوای گرم تابستان نیز به راحتی رانندگی کنید و از سلامت و درستی خودروی خود لذت ببرید.

منابع:
Car Won’t Start When Hot

Hot weather takes a toll on your car battery

When your Engine is Hard to Start

ممکن است شما دوست داشته باشید
42 نظرات
 1. […] سیستم کولر خودرو گاز مبرد قرار گرفته است، حال این گاز باید توسط کمپرسور […]

 2. Alireza می گوید

  سلام ماشین من تیبا یورو ۴ هست تو فصل گرما وقتی موتور گرم میشه یا اکه ماشین زیر آفتاب پارک کنم موقع روشن کردن حداقل سه بار استارت زدن همراه با گرفتن پدال گاز داره تا ماشین روشن شه و فقط در تابستان ماشین اینجوری میشه از پارسال تا حالا گیر این مشکل بودن سنسور دور موتور بیشتر از سه بار تعویض شده پمپ بنزین تعویض شده کابل منفی گرفته شده رله تعویض شده تسمه ها هم همگی نو هستن ولی همچنان همین جوری هست بعضی وقت ها تو حرکت ممکنه یهو ماشین خاموش کنه بخصوص ساعت های ظهر تابستان شب اشکالات کمی کمتر هست

  1. خردمند می گوید

   سلام
   تماس بگیر
   ۰۹۱۳۳۵۰۹۱۷۰

   1. سید محمد هادی روحانی رانکوهی می گوید

    عزیز من شما تو یزد هستی ، حالا من بخوام نشکلم حل بشه باید چکار کنم ؟ من تبریز هستم ، ایکاش یه راه کاری ارائه میدادی که مشکل رو حل کنم ، اجرتش هم رو چشم ، واریز میکنم

 3. مهرداد می گوید

  من کلا این مشکل شمارو دارم ولی درست نمیشه

 4. علی می گوید

  سلام من تیبا ۲ مدل ۱۴۰۰ دارم صبح خوب استارت میخوره ولی اگه همون صبح روشن کنم برم سرکار دمای موتور تا حد فن کردن برسه و خاموشش کنم ۲ تا ۵ ساعت بگذره بعد استارت میزنم دیر روشن میشه ۷ ثانیه باید استارت رو بگیرم تا روشن بشه،پمپ بنزین سالم است شده است سنسور مپ تعویض شده،سنسور دور موتور تعویض شده شمع سالم است شده اگه کسی میدونه علت چیه بگه ممنون

 5. اسماعیل می گوید

  من هم کوییک دارم همین مشکل رادارم ممنون میشم اگر پیدا کردید ،به ما هم منتقل کنید

 6. رضا می گوید

  سلام بنده پراید۹۱زیمنس دارم مشکل دیرروشن شدن درصبح تابستان دارم وماشین خاموش میکنم بعد۱۵الی۲۰دقیقه استارت میزنم بازم زیاداستارت میخوره البته زمستون صبح که هواسرده بانیش استارت روشن میشه ولی بعد۱۵الی۲۰دقیقه خاموش کردن بازم همین مشکل درزمستون دارم بیشترسنسورهاازجمله دورموتورواستپروحتی پمپ بنزینم وفشنگی دمای اب وفشارشکن بنزین هم عوض کردم ولی بازم درست نشد به هرکی هم نشون میدم یه خرج الکی میتراشه ولی درست نمیشه حالاخرجش موردنداره ولی درست بشه خوبی اگرکسی این ایرادداره وبرطرف شده لطفاراهنمای کنه ممنونم

 7. علب می گوید

  منم همین مشکل رو دارم

 8. علی می گوید

  بهترین کار اینه که وقتی سویچ رو باز کردین و پمپ بنزین بکار افتاد بدون استارت زدن دوباره سوئیچ رو ببندین و مجددا باز کنین و بعد از قطع شدن صدای پمپ و خاموش شدن چراغها اینبار استارت بزنید و بدون مشکل ماشی روشنه میشه

 9. Aslan می گوید

  سلام آقا مشکل چی بود؟

 10. محسن عبدله پور می گوید

  سلام من پراید دارم وقتي كمي گرم شد استارت ضيف ميشه باتري نو خريدم رله استارت گذاشتم خوب نشد

 11. محسن عبدله پور می گوید

  هركاري كردم روشن نميشه اگر ماشين سرده زود روشن ميشه

 12. Mehran می گوید

  سلام ماشین من بعد ۵.۶ ثانیه استارت زدن روشن میشه شعم وایرام نو آفتامات نو باز دیر استارت میخوره پراید بوش دارم مدل ۹۰
  ممنون میشم راهنماییم کنید

 13. فریدون رحیمی می گوید

  سلام پژو ۴۰۵ مدل ۹۹ .۳۰ تا کار دارم که در هوای سرد روشن می‌شود بعد از گرم شدن ماشین استارت میخوره ولی روشن نمیشه اگه کسی میدونه لطفا جواب بدید ممنون میشم

 14. امیرحسین می گوید

  سلام عزیز مشکلتون حل شد؟؟؟
  چکار کردید ؟؟؟

 15. امید می گوید

  سلام منم کوییک مدل ۹۸ دارم ماشین وقتی ۳ الی ۴ ساعت خاموش باشه دیگه تک استارت روشن نمیشه مخصوصا اگر توی آفتاب باشه ، اما وقتی روشن هست و خاموش میکنی همون لحظه استارت بزنی راحت روشن میشه ، باطری و شمع و … همه رو نو کردم . دوستان اگر مشکلتون حل شد لطفا بگید چطوری

  1. رسول می گوید

   مشکل منم دقیقا همینه چکار کردید ایا درست شد؟

  2. مهرداد می گوید

   سلام من هم ساینا مدل ۹۹ دارم دقیقا همین مشکل رو دارم تونستی راه حلی پیدا کنی

 16. Ali akbar erfani می گوید

  سلام دوستان عزیزم یه سوال داشتم اگر کسی هست کمک کنه ممنون میشم
  ماشینم دنا معمولی دارم الان چند روز ماشین ک یه چند دقیقه کار می‌کنه و گرم میشه و پس از خاموش کردن مجدداً برای روشن کردن اقدام میکنم اما ماشین پشت آمپر روشنه نمیشه واستا ت نمیخوره . دلیلش چی می‌تونه باشه

 17. احمد می گوید

  سلام اقاامید منم مشکل شمارو دارم اگه لرطرف کردید به منم اطلاع بدید

 18. امیر می گوید

  منم داشتم.یکبار باطری رو قطع کن بعد ۵ مبن مجدد وصل کن ریست میشه و مشکل کامل رفع میشه.معمولا بخاطر سنسور میل سوپاپ میتونه باشه و احتمتل هست درحال معیوب شدن باشه.

 19. علی می گوید

  سلام من هم این مشکل دارم دوستان راهنمایی کنید ممنون ۰

 20. احمد می گوید

  سلام آقا هرکی این مشکل زیرافتاب موندن و تک استارت روشن نشدن کوییک رو پیدا کرد به ماهم اطلاع رسانی کنه اسیرمون کرده

  1. احسان می گوید

   میگن از کنیستر

 21. احمد می گوید

  ممنون میشم اطلاع رسانی کنید

 22. احمد می گوید

  کسی پیدا کرده مشکل تک استارت روشن نشدن کوییک زیرآفتاب رو؟

 23. سیا می گوید

  سلام… منم یکسال درگیر این جریان دیر روشن شدن بودم پیش ۲۰ تا مکانیک هم رفتم نشد تایکیو بهم معرفی کردن مهندس مکانیک محمدی این شماره ۰۹۱۹۹۳۹۰۷۹۶ فقط ایشون تونست مشکلو برطرف کنه

 24. افشین می گوید

  من کوییک ۹۸ دارم همین مشکل رو داره هر چی که لازم بود تعویض کردم که نشد در هوای گرم استارت به همراه نیش گاز قبلش دوبار باز و بستن سویچ کمک میکنه

  1. امیر می گوید

   اقا هر کی مشکل کوییک فهمید بگه ثواب داره

 25. محمدصالح می گوید

  منم کوییک دارم و همین مشکل رو دارم.
  هرکاری کردم درست نشده

 26. محمد می گوید

  منم همین مشکل بد استارت خوردن کوییک زیر آفتاب رو دارم هزار چیز عوض کردمو سرویس کردم بیفایده بود . شیر برقی کنیسترو عوض کردم یکم بهتر شده

 27. محمد می گوید

  میگن احتمالا از فشارشکن پمپ بنزین باشه
  دیگه نداشتم پمپ بنزینو عوض کنم

 28. محمد می گوید

  دوستانی که مشکل بد روشن شدن کوییک و تیبا در گرمارو دارن استارتشون همیه خوب عمل میکنه یا بعضی وقتی خلاصی یا گیر داره؟

 29. محمد می گوید

  پمپ بنزنینم عوض کردم جواب نگرفتم

 30. محمد می گوید

  کسی مشکل کوییکو نفهمیده هنوز،؟

 31. Naser می گوید

  سلام پراید مدل ۸۹ دو گانه سوز دارم، روز هایی که وا زیر منفیه با یه استارت روشن میشه، موقعی که گرم با چند استارت روشن میشه در ضمن چند ثانیه هم ریپ میزنه.

 32. Naser می گوید

  سلام پراید مدل ۸۹ دو گانه سوز دارم، روز هایی که هوا زیر منفیه با یه استارت روشن میشه، موقعی که گرمه با چند استارت روشن میشه در ضمن چند ثانیه هم ریپ میزنه.

 33. zohreh می گوید

  سلام بنده یک خودرو ۲۰۷ مدل ۱۴۰۰دارم که بعد از خاموش بودن و درحالت پارک در ساعات بعد از ظهر و در هوای گرم روشن نمیشه و چراغ آمپر دما روشن میشه بدون اینکه آمپر بالا رفته باشه و استارت میخوره و روشن نمیشه و معمولا یکساعت طول میکشه تا شاید خودرو روشن بشه
  هر بار نمایندگی هم رفتم نتونستن ایراد رو متوجه بشن

 34. v.Bahri می گوید

  سلام منم مشکل روشن نشدن تیبا هنگامیکه موتور گرم هست رو دارم مثل همه کامنتهای بالا ، پمپ بنزین، سوزن انژکتور و حتی یکی گفت پمپ روغن ، روغن رو بالا پمپاژ نمیکنه اونم عوض کرد ولی درست نشد! حتی بازکردن سوپاپ و واشرسرسیلندر اما فقط هزینه و هیچی! تو پمپ بنزین که ناچارم خاموش کنم تا بنزین بزنم بعد اون بخاطر گرمای موتور روشن نمیشه! هرچند اینجام همه کامنت گذاشتن و جواب درستی ندیدم اینم بی جواب میمونه

 35. فواد می گوید

  سلام ماشینم پراید زیمنس است وقتی چندین ساعت ماشین خاموش است با تک استارت روشن میشود و یا وقتی نیم ساعت یا کمتر خاموش باشدبا تک روشن می شو داما اگر از بیشتر از یکساعت شد با دو یا سه استارت روشن می شود خ اهشا اگر کسی می تونه راهنمایی کنه

 36. علی می گوید

  با سلام خدمت دوستان عزیز
  همگی دوستان از یه چیز دارن صحبت میکنن ولی به عنوان مشکل ازش دارین اسم می برین این یه مشکل نیس دوستان ببینین اگر بخام ساده توضیح بدم برای احتراق ما نیاز به سوخت و جرقه و هوا داریم سوخت و جرقه که در حالت عادی اگر پمپ بنزین و شمع و وایر و کویل سالم باشه اوکی هستن(کیفیت پایین سوخت هامون رو هم لحاظ کنین) میمونه فقط هوای مورد نیاز برای احتراق که در لحظه ی استارت وظیفه ی استپر هستش که هوای لحظه ی اول روشن شدن ماشین رو تامین کنه که توی هوای گرم نمیتونه اینکار رو انجام بده نمیدونم حالا روزنه ی استپر رو دوستان دیدن که چقدر کوچیک هستش یا نه ولی در کل زیاد نمیخام تخصصیش کنم هواب گرم حجمش بیشتره ولی تراکمش پایینه و برای احتراق بدرد نمیخوره پس ما مجبور میشیم برای اینکه‌ ماشین راحت استارت بخوره و اذیت نکنه کمکش کنیم در لحظه ی استارت که برای اینکار بهتره قبل از اینکه سوییچتون رو روشن کنین ک پمپ بنزین کار کنه خیلی خیلی کم پدال گاز رو نگه دارین پایین و بعد سوییچتون رو روشن کنین و لطفا استارت نزنین تا صدای پمپ بنزین قطع بشه و بنزین در ریل سوخت به فشار مورد نیازش برای استارت خوردن برسه و بعد استارت بزنین براحتی ماشینتون استارت میخوره نیازی نیس خرج الکی بکنین و قطعه ای رو الکی عوض کنین کافیه فقط یکم گاز بدین قبلش و صبر کنین تا صدای پمپ‌ بنزین قطع بشه همین
  این برای ماشین هایی بود ک دریچه گازشون سیمیه برای برقی رو دقیقا اطلاع ندارم فکر کنم با ریمپ کردن بتونن مشکلشون رو حل کنن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.