علائم خراب شدن پمپ آب و  هزینهٔ تعویض آن

چگونه تشخیص دهیم که پمپ آب خودرو خراب است؟ هزینه تعویض آن چقدر است؟ با ما همراه باشید تا به جواب این سوالات پاسخ دهیم.

به گزارش مسترماشین باز و به نقل از autochimps، بسیاری از مردم پمپ آب را قلب تپنده یک خودرو می‌دانند که بدون آن، خودرو می‌میرد. این کاملاً درست است؛ اگرچه بسیاری از قسمت‌های دیگر نیز ارزش یکسانی دارند.

در این راهنما، ما شما را با علائم خرابی پمپ آب خودرو آشنا می‌کنیم.

پمپ آب خودرو چیست؟

 

پمپ آب در واقع نیروی محرکه در سیستم خنک کنندهٔ خودرو است. پمپ آب از نیروی موتور و پره‌های پروانه برای پمپ کردن مایع خنک کننده از طریق لوله‌ها، کانال‌ها و رادیاتور استفاده کرده و باعث می‌شود موتور در دمای بهینه خوب کار کند.

دو نوع پمپ آب وجود دارد:

  • پمپ آب  به صورت خارجی: پمپ آب با استفاده از تسمه محرک متصل به قرقره میل لنگ هدایت می‌شود.
  • تسمه تایم یا زنجیر: پمپ آب با تسمه تایم یا سیستم زنجیر چرخانده می‌شود.

تنها سیستمی که بدون پمپ آب خنک کنندگی ملایمی به خودرو می‌بخشد، روغن است. اما این وظیفهٔ اصلی آن نیست و زمان زیادی طول نمی‌کشید که موتور بیش از حد گرم شده و گرفتار خواهید شد.

در کنار همهٔ این موارد برای جلوگیری از یخ زدگی و محافظت از سیستم در برابر رسوبات، ضدیخ به آب اضافه می‌شود. این مخلوط به عنوان خنک کننده نام برده می‌شود.

 

علائم خرابی پمپ آب خودرو

بنابراین بسیار اهمیت دارد که علائم  خرابی پمپ آب خودرو را بشناسید. اگر به صورت همزمان بیش از یکی از نشانه‌های زیر را در خودرو خود دیدید؛ بهتر است به یک مکانیک مراجعه کنید.

در اینجا چند مورد وجود دارد که باید مراقب باشید.

 

گیج سنجش دمای موتور

گیج سنجش دمای موتور

شما به عنوان راننده  باید عادت داشته باشید که گیج سنجش دمای موتور را تحت نظر داشته باشید.

این دمای مایع خنک کننده است. اگر به محدوده قرمز برسد، خطرناک است و در بیشتر مواقع به معنی مشکل در فشار مایع خنک کننده، فشار روغن یا انژکتورهای سوخت است.

یک پمپ آب که دچار مشکل شده قادر نیست به اندازه کافی  مایع خنک کننده را از طریق موتور پمپ کند. بنابراین، هیچ راهی برای خنک شدن وجود ندارد.

علت اصلی  این مشکل ممکن است بلبرینگ‌ها، محورها یا تیغه‌های پروانه باشد. اگر متوجه داغ شدن بیش از حد موتور خودروی خود شدید، آن را در مکانی امن پارک کرده و خاموش کنید. حداقل نیم ساعت صبر کنید تا خنک شود.

در شرایطی که دمای موتور خیلی سریع بالا می‌رود باید به تعمیرگاه بروید. خیلی فوری.

 

دمای مایع خنک کننده موتور در نوسان است

دمای ناپایدار مایع خنک کننده موتور نشانهٔ خرابی پمپ آب است. با این حال، این صد در صد درست نیست.

شکستگی تیغه پروانه در پمپ یا خرابی یاتاقان‌ها نیز می‌توانند  فشار را کمتر از آنچه باید نشان دهند. این شرایط اثربخشی خنک کننده را تحت فشارهای سنگین موتور ضعیف‌تر خواهد کرد.

 

نشت مایع خنک کننده سبز

ممکن است متوجه نشت مایع زیر موتور خودروی خود شوید. از رنگ زیبا و بوی شیرین آن متوجه می‌شوید  که این مایع خنک کننده است، اگرچه نشتی به این ابعاد غیر معمول است.

همچنین متوجه می‌شوید که سطح مایع خنک کننده در مخزن پایین آمده است.

زمانی که موتور در دمای مناسب (خنک) است؛ سطح مایع خنک کننده را بررسی کنید. رایج‌ترین محل برای نشت مایع خنک کننده، اتصالات بین شیلنگ‌های لاستیکی وبخش های فلزی است.

این مشکلات به دلیل پارگی یا گیره‌های قدیمی خورده شده ایجاد می‌شوند. قطعات را می‌توان تعویض کرد.

مایع خنک‌کننده ممکن است از پمپ آب نیز نشت کند، اگرچه خیلی نادر است. این قطرات آب ممکن است از مهر و موم یاتاقان یا واشر پمپ آب بب بیرون نشت کنند.

 

صدای جیغ در حین کار کردن موتور

نشت مایع خنک کننده که در بالا گفتیم می‌تواند به یاتاقان‌های پمپ آب وارد شود. با گذشت زمان، آب می‌تواند روغن یا گریس را از بین ببرد. در این شرایط قرقره آزادانه می‌چرخد و فشار زیادی بر یاتاقان‌ها وارد می‌شود.

اگر این بخش‌ها به طور کامل از کار بیفتند، پمپ آب کار نمی‌کند. همچنین ممکن است به دلیل ضربه ای بر روی سایر بخش‌ها وارد شده خسارات بیشتری را به بار بیاورد.

تسمه های قدیمی اغلب صداهای جیغ به وجود می اورند، اما باز هم ارزش بررسی کردن را دارد.

 

هزینه تعویض پمپ آب خودرو چقدر است؟

انتظار داریم برای تعویض و نصب یک پمپ خارجی حدود ۱۵ میلیون تومان هزینه بپزدازید. البته این هزینه با توجه به جنس پمپ آب و دستمزد متغیر است و ممکن است پایین تر باشد.

در صورتی که پمپ آب از نوع تسمه تایم/زنجیری باشد، باید هزینه بیشتری بپزدازید و  هزینه تعمیرکار نیز افزایش می‌یابد.

 

جمع بندی: علائم خرابی پمپ آب خودرو

بدون شک بزرگ‌ترین قاتل خودروی بی اهمیتی به نشانه‌های خرابی آن است. اگر متوجه چیز غیرعادی در خودروی خود شدید، سر خود را زیر برف فرو نکنید و خیلی زود به تعمیرگاه بروید.

حتی اگر متوجه شدید که همه چیز سالم است، حداقل از این مطمئن می‌شوید که با رانندگی مشکل بدتر نخواهد شد!

هرچه زودتر مشکلاتی مانند خرابی پمپ آب را برطرف کنید، آسیب کمتری به خودروی شما  وارد می‌شود و هزینه تعمیر ارزان‌تر خواهد بود.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.