علائمی که نشان می‌دهد صداخفه کن اگزوز مشکل دارد

آیا می‌دانستید که صداخفه کن اگزوز یا بافلر (Muffler) نقش بسیار مهمی در عملکرد کلی خودروی شما دارد؟ با این حال، بسیاری از مالکان در هنگام بروز مشکل در خودرو از آن غافل می‌شوند.

به گزارش مسترماشین باز و به نقل از  hillsborovillageautoservice، هر گونه مشکل در صداخفه کن خودرو می‌تواند راندمان خودروی شما را کاهش دهد، باعث مشکلات موتور شود، که در نهایت همگی منجر به هزینه‌های بسیار بالا می‌شود.

برای جلوگیری از این مشکلات، بهتر است که به خودرو و صداخفه کن آن توجه کافی داشته باشید.

اول از همه صداخفه کن اگزوز چیست؟

صداخفه کن اگزوز

صداخفه کن یا بافلر (Muffler) درست همانطور که از نامشان مشخص است؛ صداهای بلند تولید شده توسط موتور را خفه می‌کنند و در عین حال اطمینان می‌دهند که خودرو به طور موثر کار کند.

موتورها قدرت بالایی را تولید می‌کنند و در هر دقیقه هزاران احتراق و ضربان درون آن‌ها رخ می‌دهد. صدا خفه کن یک جزء استوانه ای است که به لوله اگزوز متصل شده و صداهای بلند را فیلتر می‌کند. اگر صدا خفه کن اصولی کار نکند، صدای زیادی به گوشتان می‌رسد و مشکلات دیگری را تجربه خواهید کرد.

در این مقاله چند علامت هشدار وجود دارد که نشان می‌دهد صداخفه کن خودروی شما باید به زودی تعویض شود:

صداهای بلند و خشن

صداخفه کن اگزوز

صداهای بلند و غرش که از صداخفه کن می‌آید، نشانه ای است که با اطمینان می‌گوید صداخفه کن خودروی شما نیاز به تعویض دارد.

وقتی صدا خفه کن صداهای بلند تولید می‌کند، به این معنی است که یا حفره ای در آن وجود دارد یا به صورت دیگری آسیب دیده است.

اگزوز موتور از طریق صدا خفه کن کار می‌کند، در واقع محفظه صداخفه کن به کاهش شدت ارتعاشات ناشی از اگزوز کمک می‌کند و تولید صدا را کاهش می‌دهد.

با این حال، در صورت آسیب دیدن صدا خفه کن، این لرزش‌ها مدیریت نمی‌شود و کاهش نمی‌یابد و هر بار که خودروی خود را روشن می‌کنید، یک صداهای بلند و غرش به گوش خواهد رسید.

 

دودهای خروجی از اگزوز

یک نشانهٔ هشدار دهنده مهم مبنی بر اینکه صداخفه کن خودرو باید تعویض شوند، زمانی است که شروع به انتشار دودهای بدبو می‌کنند.

در این مشکل تشخیص زودهنگام آن بسیار اهمیت دارد، زیرا استنشاق این بخارات سمی و یا دفع آنها در محیط زیست، بسیار خطرناک و کشنده است.

هر بخاری که به صدا خفه کن اگزوز منتقل می‌شود از خودروی شما خارج می‌شود، اما اگر نشتی یا آسیبی در صدا خفه کن خودرو وجود داشته باشد، دود به راحتی در ماشین شما گیر می‌افتد.

وقتی که بوی غیرعادی و بدبویی را در خودروی تان تشخیص دادید و مطمئن شدید که غذای فراموش شده نیست؛ خودروی خود را برای بازرسی نزد مکانیک محلی خود ببرید.

 

 MPG کم

یک سیستم اگزوز استاندارد با یک صدا خفه کن کاربردی می‌تواند به مصرف سوخت بهتر کمک کند.

بنابراین، اگر متوجه شدید که خودروی شما مصرف سوخت بالاتری دارد و شما زود به زود به پمپ بنزین می‌روید؛ ممکن است زمان آن رسیده باشد که ماشین خود را به یک مکانیک خودرو نشان دهید.

 

نشت

اگر چکیدن و یا نشانه‌های زنگ زدگی از صدا خفه کن دیدید؛ به احتمال زیاد این بخش دچار مشکل شده است.

هنگامی که اگزوز خنک می‌شود، رطوبت متراکم شده و در لوله‌ها قرار می‌گیرد. آن مایع به مرور زمان شروع به خوردگی لوله‌ها کرده و منجر به نشتی و صداهای بلند می‌شود.

 

دمای موتور بالا است

صدا خفه کن‌هایی که دچار مشکل می‌شوند؛ باعث انسداد شده و منجر به دمای بسیار بالای موتور یا کاهش قدرت آن خواهند شد.

برای بررسی این مشکل صبر کنید ماشین شما چند دقیقه در حالت ثابت روشن بماند. اگر به دمای غیرعادی و بالا رفت؛ فوراً به مشکل رسیدگی شود.

 

مشکلات موتور

برای اینکه موتور خودرو  به خوبی کار کند، تمام بخش‌های خودروی شما باید با هم و به خوبی تمام وظایف خود را انجام دهند.

این شامل صدا خفه کن اگزوز نیز می‌شود.

سیستم اگزوز از محفظه سوپاپ اگزوز در داخل سرسیلندر شروع می‌شود. از آن بخش به هدرهای اگزوز، سپس به لوله‌های اگزوز، مبدل کاتالیزوری، به صدا خفه کن و در نهایت به لوله اگزوز می‌رسیم.

با این حال، اگر هر یک از این بخش‌ها آسیب ببیند، این می‌تواند عملکرد کلی خودرو را به شدت تحت تاثیر قرار دهد و خودروی شما را دچار مشکل کند.

بنابراین، چه مبدل کاتالیزوری شما خراب شود یا حفره ای در صدا خفه کن شما ایجاد شود، به احتمال زیاد موتور خودرو خوب کار نمی‌کند و نشانه‌هایی را بروز خواهد داد.

اگر متوجه شدید که موتور خودروی شما به اندازه قبل کار نمی‌کند، در کنار سایر بررسی‌ها، وضعیت صدا خفه کن خود را بررسی کنید.

اگر متوجه شدید که خودروی شما هر یک از علائم هشدار دهنده بالا را بروز می‌دهد، ممکن است زمان آن رسیده باشد که صدا خفه کن خودروی خود را تعویض یا تعمیر کنید.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.