روش تعویض فیلتر هوای کابین خودرو را یاد بگیرید

در این مقاله ما قصد داریم در مورد تعویض فیلتر هوای کابین خودروی صحبت کنیم. این یک روتین معمول برای تعمیر و نگهداری خودرو است.

گزارش مسترماشین باز و به نقل از  nationwide،به همان اندازه که گذراندن یک روز گرم در ماشین بدون کولر وحشتناک است، اما سیستم تهویه خودرو آنقدرها به چشم نمی‌آید و بیشتر مردم تا زمانی که سیستم تهویه مطبوع ماشین خراب نشود، به آن فکر نمی‌کنند.

بسیاری از ما ممکن است وقتی جریان هوای کابین دچار مشکل شود؛ تعجب می‌کنیم، اما آیا می‌دانستید که تعمیر و نگهداری روتینی برای این کار وجود دارد که می‌تواند به جلوگیری از این کار کمک کند؟

فیلتر هوای کابین خودرو چیست و چه کاربرد دارد؟

یادگیری روش تعویض فیلتر هوای کابین مستلزم آن است که در ابتدا بدانید فیلتر هوای کابین چیست!

آیا می‌دانید سیستم تهویه مطبوع خودرو دارای فیلتر است؟ این فیلتر که فیلتر کابین خودرو نام دارد، همان وظایفی را برعهده دارد که فیلتر هوا برای موتور یا فیلتر روغن برای روغن انجام می‌دهد.

بیشتر خودروها دارای ۴ نوع فیلتر هستند که شامل فیلتر تهویهٔ خودرو، فیلتر روغن، فیلتر بنزین و فیلتر هوای موتور است.

فیلتر هوا موتور و فیلتر تهویه کابین هر دو وظایف تقریباً مشابهی دارند و باید هوای وارد شده به موتور و هوای تنفس شده توسط سرنشینان را تمیز کنند.

فیلتر هوای کابین، صفحه ای متشکل از پنبه کاغذی چند الیاف با مواد مهندسی شده است که آلودگی‌های ورودی به کابین را فیلتر می‌کند.

این فیلتر تضمین می‌کند که شما و مسافران هوای تمیز و بدون ذرات ریز مانند گرد و غبار را تنفس می‌کنید.

فیلتر کابین به مرور زمان آلودگی‌ها را جمع آوری کرده و در نهایت باعث مسدود شدن فیلتر شده و نیاز به تعویض خواهد داشت.

فیلتر هوای کابین در کدام بخش خودرو قرار دارد؟

تعویض فیلتر هوای کابین خودرو

ممکن است متوجه شده باشید که دریچه‌های کابین خودروی  شما با قدرت کمتری کار می‌کنند و با خودتان به این نتیجه رسیدید که وقت آن رسیده که فیلتر خود را تغییر دهید.

اما فیلتر هوای کابین خودرو کجاست؟

در بیشتر خودروها، فیلتر هوای کابین  پشت جعبه داشبورد قرار دارد.

برخی از این فیلترها به گونه‌ای طراحی و جاسازی شدند که می‌توانید فیلتر هوا را در حالی که جعبه داشبورد در جای خود قرار دارد، تعویض کنید.

با این حال در بیشتر موارد برای دسترسی به فیلتر باید به طور کامل این جعبه داشبورد را بردارید.

در برخی خودروهای دیگر نیز ممکن است فیلتر هوا را در زیر کاپوت قرار بگیرد. دفترچه راهنمای خودروی شما اطلاعات دقیقی در مورد موقعیت فیلتر هوا و روش برداشتن و تعویض آن در اختیار شما قرار می‌دهد.

هر چند وقت یک بار باید فیلتر هوای کابین خودرو را تعویض کنیم؟

اگر ندانید فیلتر هوای کابین خود را باید در چه زمانی تعویض کنید، دانستن روش تعویض آن برای شما کاربردی نیست.

باید هر ۲۴۱۳۵ تا ۴۸۲۷۰ کیلومتر فیلترهای هوای کابین تعویض شود، با این حال، دفترچه راهنمای خودروی شما می‌تواند دستورالعمل‌های بهتری را به شما ارائه دهد.

فیلترها هر چه بیشتر استفاده شوند و از عمرشان بگذرد؛ ذرات بیشتری را جمع می‌کنند، بنابراین اگر در هوای بسیار گرم یا بسیار سرد زندگی می‌کنید؛ عمر فیلترها کمتر است.

در این نوع آب و هوا، اغلب فن خودروی خود را بیشتر روشن می‌کنید، بنابراین عمر آن‌ها کمتر است.

همیشه به دنبال نشانه‌هایی باشید که به شما بگوید زمان تعویض فیلترتان است:  نشانه‌هایی مانند عملکرد پایین دریچه هوا، صدای سوت هنگام روشن بودن هواکش یا استشاق بوی کپک در کابین خودرو.

 

روش تعویض فیلتر هوای کابین خودرو

مرحله ۱: در ابتدا فیلتر هوای کابین را پیدا کنید تا به آن دسترسی داشته باشید

در ابتدا باید فیلتر را پیدا کنید تا بتوانید آن را تعویض کنید. فرض کنید فیلتر شما در پشت جعبه داشبورد قرار دارد. برای تعیین اینکه آیا جعبه داشبورد باید برداشته شود، به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنید. اگر نیاز به برداشتن جعبه داشبورد را دارید؛ ممکن است به یک پیچ گوشتی نیاز پیدا کنید یا در غیر این صورت، می‌توان با فشار دادن چند زبانه آن را بردارید.

 

مرحله ۲: فیلتر قدیمی را بردارید

بعد از اینکه به فیلتر دسترسی پیدا کردید؛ فیلتر قدیمی را بردارید و محل مورد نظر را از زباله یا گرد و غبار تمیز کنید. بهتر است عینک محافظ بپوشید. به موقعیت  و محل قرار گیری فیلتر قدیمی توجه کنید تا بدانید فیلتر جدید چگونه باید جایگزین شود. می‌توانید با گوشی همراه عکس بگیرید و یا از فرایند جدا کردن فیلتر قدیمی فیلمبرداری کنید.

 

مرحله ۳: فیلتر جدید را نصب کنید

فیلتر جدید را با توجه به موقعیت فیلتر قدیمی نصب کنید. فیلتر دارای فلش‌هایی است که جهت جریان هوا را به شما نشان می‌دهد. پس از قرار گرفتن فیلتر جدید، جعبه داشبورد خود را جاسازی کنید.

 

سخت نهایی

تعویض فیلتر هوای کابین خودرو در زمان تعیین شده؛ بخش مهمی از فرایند تعمیر و نگهداری منظم خودرو است و مانند تعویض روغن خودرو باید جدی گرفته شود.

انجام این کار و هر نوع دیگر از فرایند تعمیر و نگهداری معمولی خودرو، خودروی شما را ایمن و کارآمد نگه می‌دارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.