دلایل نشت باتری خودرو و روش تعمیر آن

باتری خودرو نقش بسیار مهتر از حد تصورتان دارد؛ به همین دلیل بازرسی‌های منظم برای بررسی این بخش خودرو بسیار ضروری است. اما اگر متوجه شوید باتری خودروی شما نشتی دارد یا دچار مشکل شده چه باید کرد؟

به گزارش مسترماشین باز و به نقل از cartreatments، معمولاً، اگر در همان ابتدا متوجه نشت باتری خودروی خود شوید، باید خیلی زود مشکل را رفع کنید.

در این میان ممکن است سؤال های زیادی برای شما پیش بیاید؛ مثلاً چه چیزی باعث نشت باتری شده است و یا اگر این مشکل رخ داد چه باید بکنیم؟

علائم نشت باتری خودرو

چندین نشانه و آلارم وجود دارد که بهتر است بعد از مشاهده آن باتری خودروی خود را بررسی کنید تا نشتی نداشته باشد. تشخیص این علائم برای رسیدگی به مشکل نشتی باتری به موقع بسیار مهم است.

در زیر چند تا از رایج‌ترین نشانه‌های نشتی باتری خودرو ذکر شده است.

شماره ۱ – بوهای غیرمتعارف

یک باتری، زمانی که دچار نشتی می‌شود، در بیشتر مواقع بوهای عجیب و غریب دارد که از خود اسید باتری متصاعد می‌شود. این بو در بیشتر موارد مشابه با بوی تخم مرغ فاسد است.

شماره ۲ – ایجاد خوردگی

یک باتری نشت دار اغلب نشانه‌هایی از خوردگی و زنگ زدگی دارد، به ویژه در اطراف پایانه‌های آن. این خوردگی گچی به نظر می‌رسد و بیشتر موارد به رنگ آبی/سبز است.

شماره ۳ – عرق کردن باتری

اغلب نشت باتری با باتری که  عرق می‌کند و مرطوبه همراه است. این رطوبت ممکن است در زمان‌های خاص و تحت شرایط خاصی بروز کند و یا بیشتر به نظر برسد.

شماره ۴ – شکل غیرعادی باتری

شکل غیرعادی باتری

هنگامی که باتری شروع به نشت می‌کند و گازهایی به روشی غیرعادی تخلیه می‌شوند. بنابراین بدنه باتری اغلب تغییر شکل می‌دهد. این اعوجاج می‌تواند به شکل تورم، برآمدگی یا خیمدگی ظاهر شود.

دلایل نشت باتری خودرو

نشتی باتری می‌تواند به چند دلیل مختلف رخ دهد که هر کدام توضیح مختص خود را دارند. در برخی شرایط با مشخص کردن این دلایل می‌توانید از پیشروی بیشتر آن جلوگیری کنید و میزان خسارت را به خداقل برسانید.

در اینجا چند دلیل از شایع‌ترین دلایل نشت باتری خودرو ذکر شده است.

  • شارژ بیش از حد باتری
  • خرابی باتری خودرو
  • قرار گرفتن باتری در معرض دمای شدید
  • لرزش ناشی از عدم ایمنی
  • سولفاتاسیون صفحه سرب باتری
  • عمر بالای باتری خودرو

وقتی باتری دچار نشت شد چه باید کرد؟

نشت باتری

به طور کلی، نشت باتری را می‌توان به یکی از دو روش مختلف دسته بندی کرد.  نشت باتری خودرو به صورت جزئی یا شدید.

باتری‌هایی که دچار نشت جزئی شدند، در بیشتر موارد در اطراف پایانه‌هایشان دچار خوردگی هستند، در این شرایط می‌توانید پایانه‌ها را به دقت تمیز کنید تا این مشکل برطرف شود.

پاکسازی این نشت جزئی الکترولیت را می‌توان با جوش شیرین انجام داد. در حین انجام این کار باید دستکش مقاوم دربرابر مواد شیمیایی، عینک ایمنی و وسایل ایمنی دیگر پوشیده شود.

اگر نشت متوسط تا شدید است، باتری مورد نظر باید دور انداخته شود. قبل از جدا کردن این باتری، باید مقدار زیادی جوش شیرین و آب به کار ببرید تا جوشش اسید سولفوریک خنثی شود.

سپس باتری باید خارج شده و به یک نمایندگی دفع باتری تحویل داده شود. تمام بقایای اسید باتری قبلی باید قبل از نصب باتری جدید تمیز و پاکسازی شوند.

آیا نشت باتری خودرو خطرناک است؟

نشتی باتری خودرو خطرناک است و باید به موقع تعمیر شود. مایع موجود در بیشتر باتری‌های خودرو، اسید سولفوریک است.

این ماده شیمیایی قوی است و به دلیل سمی بودن و ویژگی‌های خورنده اش بسیار خطرناک است. قرار گرفتن طولانی در معرض بخار اسید سولفوریک می‌تواند منجر به مشکلات تنفسی و سرفه شود، در حالی که تماس مستقیم با این مواد می‌تواند باعث سوختگی شدید شیمیایی شود.

علاوه بر این، باتری‌های خودرو دارای صفحات سربی هستند که با اسید سولفوریک واکنش نشان می‌دهند. در نتیجه کسانی که در معرض اسید سولفوریک قرار می‌گیرند، همیشه در معرض درجه خاصی از سرب نیز هستند.

سرب یک محرک کلیدی برای کلیه‌ها و سیستم عصبی است و باعث مشکلات جدی در بدن می‌شود.

سوالات متداول در مورد نشت باتری خودر.

وقتی باتری خودرو دچار نشتی شده، آیا رانندگی با آن امن است؟

به طور کلی رانندگی با باتری که تنها مقدار کمی اسید از پایانه‌های آن نشت می‌کند ایمن است، اما نباید با باتری‌هایی که سرعت نشت بسیار بالایی دارند؛ به رانندگی ادامه دهید.

به عنوان یک قانون، اگر نشت اسید باتری به اندازه ای است که می‌توانید با چشم غیرمسلح آن را ببینید، باتری مورد نظر باید جدا شده و دور انداخته شود.

آیا باتری ماشینی که نشت می‌کند ممکن است منفجر شود؟

در برخی موارد نادر، بله، ممکن است نشت باتری باعث انفجار باتری و ماشین شود. این  حادثه می‌تواند به دلیل شارژ بیش از حد رخ دهد که باعث می‌شود محلول الکترولیت داخل باتری به جوش بیاید و باتری منفجر شود.

جمع شدن گاز هیدروژن و مخلوط شدن با هوا، می‌تواند محیطی بسیار قابل احتراق به وجود بیاورد که در صورت منبع اشتعال، مانند جرقه، باعث انفجار خواهد شد.

در نشت باتری چه مایعی از آن خارج می‌شود؟

وقتی باتری خودرو دچار نشت می‌شود؛ اسید سولفوریک از داخل بدنه باتری آنها نشت می‌کند.

اسید سولفوریک در هر باتری خودرو قرار دارد، به همین دلیل اصطلاح “باتری سرب اسید” نیز به کار گرفته می‌شود.

اگر به طور تصادفی موادی که از باتری نشت داده شده را لمس کنم، چه می‌شود؟

اگر به طور تصادفی اسیدی را که از باتری خودرو نشت کرده، لمس کردید، باید خیلی زود آن را با آب جاری بشویید.

باید دست‌ها یا هر ناحیه قسمت دیده را به مدت چند دقیقه با آب خنک بشویید. در صورت امکان، جوش شیرین می‌تواند به عنوان یک عامل خنثی، برای جلوگیری از سوختگی اسیدی به کار گرفته شود.

بوی نشت باتری خودرو

بویی که در بیشتر مواقع همراه با نشتی باتری خودرو حس می‌شود، بوی اسید سولفوریک است. این بو، بسیار شبیه بوی گوگرد است و از نظر ماهیت کاملاً شبیه بوی تخم مرغ فاسد است.

هر چه آزاد شدن اسید سولفوریک شدیدتر و سریع‌تر، این بو تندتر است. علاوه بر این، حتی بعد از پاکسازی، بوی اسید سولفوریک اغلب برای مدت زمانی در محیط باقی می‌ماند.

آیا نشت باتری را می‌توان تعمیر کرد؟

در بیشتر موارد، نباید باتری خودرویی را که نشتی دارد تعمیر کنید، به خصوص اگر نشتی متوسط یا شدید باشد. زیرا باتری‌ای که به‌درستی تعمیر نشده، می‌تواند در آینده خطر ایمنی زیادی داشته باشد.

حتی بیشتر مغازه‌های امروزی باتری‌های آسیب‌دیده خودرو را تعمیر نمی‌کنند. باتری‌ها یک وسیله مصرفی خودرو هستند و برای همیشه دوام نمی‌آورند و باتری‌هایی که نشتی دارند، باید خیلی زود تعوض شوند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.