آیا روکش‌های سرامیکی مانع از لکهٔ آب روی خودرو می‌شود؟

روکش‌های سرامیکی می‌توانند ظاهر زیبا و درخشانی را به خودروی شما بدهند. علاوه بر این این روکش‌ها از رنگ خودرو محافظت می‌کنند، با این حال، این پوشش سرامیکی در برابر لکه‌های آب مقاوم نیست.

به گزارش مسترماشین باز و به نقل از  cardetailingart، افرادی که قصد دارند از روکش سرامیکی روی خودروی خود استفاده کنند؛ این سوال برایشان مطرح می‌شود که آیا پوشش سرامیکی از ایجاد لکه‌های آب جلوگیری می‌کند؟

اگر بخواهیم مختصر جواب بدهیم، خیر.

روکش سرامیکی از ظاهر شدن لکه‌های آب جلوگیری نمی‌کند، اما لکه‌های آب سخت روی خودرویی با پوشش سرامیکی، آسان‌تر پاک و تمیز می‌شوند.

چگونه لکه‌های آب روی خودرو به وجود می‌آیند؟

انواع مختلفی از لکه‌های آب وجود دارد که بر اساس محتوای آب بوده و نحوه خشک شدن آن روی خودرو ظاهر می‌شوند.

زمانی که ناخالصی‌های موجود در آب روی سطح ماشین خشک شود، لکه آب ایجاد می‌شود. سه نوع مختلف از لکه‌های آبی به شرح زیر است:

لکه‌های آب سخت: معمولی‌ترین لکه‌های آب آنهایی هستند که از آب سخت به وجود می‌آیند. رسوبات معدنی روی رنگ ماشین شما جمع می‌شود.

مواد معدنی: لکه‌های آب سخت نسبت به لکه‌های آب معدنی شدت کمتری دارند. قطرات آب با غلظت بالای مواد معدنی، لکه‌های آب معدنی ایجاد می‌کنند که حذف آن‌ها سخت‌تر است. باران اسیدی با اسیدهای نیتریک و سولفوریک شایع‌ترین علت لکه‌های آب معدنی است.

خشک شدن لکه‌های آب: هنگامی که قطرات آب به دلیل گرما در روی خودرو خشک می‌شوند، این لکه‌ها ظاهر می‌شوند. در واقع این لکه‌ها بر روی سطح خودرو پخته می‌شوند. اگر این لکه‌ها را خیلی زود از روی خودرو و با روش درست پاک نکنید؛ می‌تواند منجر به آسیب جدی و طولانی مدت به ماشین شما شود.

سطح ریسک کلی لکه‌های آب به شرح زیر است:

  • لکه آب سخت: کم خطر
  • لکه  مواد معدنی: متوسط
  • لکهٔ آب خشک شده: زیاد

آیا روکش سرامیکی از ایجاد لکه‌های آب جلوگیری می‌کند؟

با پوشش سرامیکی از لکه شدن آب جلوگیری نمی‌شود. مقدار خاصی از مواد معدنی یا کثیفی را می‌توان در یک قطره معمولی آب یافت. روی سطح ماشین شما، با تبخیر آب، مواد معدنی باقی می‌مانند و لکه‌های قابل مشاهده ای ایجاد می‌کنند.

مشتریان و خرده فروشان ممکن است بر این باور باشند که خواص آبگریز پوشش سرامیکی، که باعث می‌شود آب از سطح پوشش داده شده سر بخورد، از ایجاد لکه‌های آب جلوگیری می‌کند. اگرچه سطح آبگریز مقداری آب را دفع می‌کند، قطرات دیگر آب به ماشین می‌چسبند و فرصتی برای لکه‌گیری آب می‌دهند.

 

چگونه لکه‌های آب را روی روکش‌های سرامیکی خودرو از بین ببریم؟

روکش سرامیکی

بسته به شدت راه حل‌ها متفاوت است:

لکه‌های آب سخت: این لکه‌ها معمولی هستند. تمیز کردن خودرو و تعمیر و نگهداری مداوم یک روش جلوگیری از بروز این لکه‌ها است.

لکه‌های آب معدنی: این لکه‌ها نیاز به استفاده از پولیش دوار دستی و ترکیبات صاف کننده برای تراز کردن پوشش شفاف محافظ رنگ دارند.

همچنین می‌توانید از پاک‌کننده‌ای استفاده کنید که حاوی مخلوط اسیدی قوی است تا مواد معدنی سخت آب، مانند باران اسیدی یا آب لوله‌کشی را نرم کند.

لکه‌های آب خشک شده: این لکه‌ها را می‌توان با استفاده از تکنیک‌های تصحیح رنگ از بین برد.

 

چگونه از لکه‌های آب روی روکش‌های سرامیکی جلوگیری کنیم؟

خبر خوب این است که می‌توانید مانع از ایجاد لکه‌های آب شوید. در اینجا چند نکته برای جلوگیری از این لکه‌های آب وجود دارد.

منبع آب

آب با غلظت مواد معدنی بالا رسوبی بر جای می‌گذارد. خودروی شما به ویژه پس از شستشو آسیب پذیر است زیرا آب شهر و چاه حاوی مواد معدنی بیشتری نسبت به باران است.

وسیله نقلیه را در سایه بشویید

اگر خودرو را در زیر آفتاب بشویید، آب به سرعت تبخیر شده و اثری باقی می‌ماند. بنابراین برای گرفتن نتیجه بهتر، خودروی خود را در سایه بشویید.

ماشین را با دست خشک کنید

خشک کردن ماشین با دست از تبخیر و باقی ماندن لکه‌های دایره ای معدنی ریز جلوگیری می‌کند.

نصب فیلتر آب

برای یون زدایی آب، فیلتر آب تمیز را روش شیر آبتان نصب کنید. در نتیجه، خودرو هنگام شستشو در معرض مواد معدنی کمتری قرار می‌گیرد و کمتر لک می‌شود.

روکش سرامیکی چه نقاط ضعفی در این باره دارد؟

یک روکش سرامیکی به جز لکه‌های آب، چه نقاط ضعف دیگری نیز دارد؟ روکش سرامیکی روشی نیست که تمام مشکلات خودروی شما را برطرف کند. بهتر است بدانید روکش سرامیکی چه کارهایی را انجام نمی‌دهد:

احتمال لکه شدن آب را کم نمی‌کند؛ همانطور که در این مقاله به آن پرداختیم.

خطر لک یا خراش سنگ را کاهش نمی‌دهد.

باز هم باید خودروی خود را هرچند وقت یک باز بشویید.

درک این نکته بسیار مهم است که یک روکش سرامیکی جایگزین مقاوم‌تر در برابر خراش و لایه محافظ رنگ نیست؛ همچنین شما در صورت اعمال این روکش روی خودرو،، باز هم باید خودرویتان را بشویید.

مقاومت در برابر خراش روکش سرامیکی اغراق آمیز است. ممکن است از برخی خراش‌های جزئی جلوگیری کند؛ اما از خراش ناشی از سنگ جلوگیری نمی‌کنند.

نتیجه گیری

سطح خودرو که با سرامیک پوشانده شده ممکن است باز هم لکه‌های آب ایجاد کند. با این حال، این پوشش باعث می‌شود تا لکه‌های آب سخت را به راحتی و بدون آسیب رساندن به خودرو پاک کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.