۵ نشانه‌ خراب بودن سنسور فشار مخزن سوخت

برای کسب اطلاعات در مورد علائم خرابی سنسور فشار مخزن سوخت، و همچنین روش رسیدگی به چنین مشکلات در صورت بروز در آینده، با ما همراه باشید.

به گزارش مسترماشین باز و به نقل از cartreatments، در اوایل دهه ۱۹۷۰، EPA و سایر آژانس‌های زیست محیطی تلاش‌هایی را برای کاهش انتشار آلاینده‌های مضر خودروها انجام دادند. این فرآیند شامل مهندسی تجهیزات با هدف نظارت و هدایت مجدد این بخارات سمی در صورت نیاز بود.

یکی از این قطعات تولید شده سنسور فشار مخزن سوخت بود.

این حسگرها از آن زمان در سطوح مختلف مهندسی شده و هنوز هم در هر خودروی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

با این حال، با وجود پیشرفت‌های فنی، سنسور های FTP خراب می‌شوند و معمولاً عمر مفیدی بین ۱۶۰۹۳۴ تا ۲۴۱۴۰۱ کیلومتر (Kilometer) دارند.

برای کسب اطلاعات در مورد علائم خرابی سنسور فشار مخزن سوخت، و همچنین روش رسیدگی به چنین مشکلات در صورت بروز در آینده، با ما همراه باشید.

 

سنسور فشار مخزن سوخت چیست؟

سنسور فشار مخزن سوخت

سنسور  FTP به عنوان بخش مهم از سیستم کنترل آلاینده‌های تبخیری خودرو است. این سنسور عملکرد فشار کلی بخار سوخت موجود در مخزن سوخت خودرو را نشان می‌دهد.

این اطلاعات توسط نرم افزار کنترلی خودرو تفسیر خواهد شد تا یک فرمول کنترل آلایندگی خوب ایجاد کند.

سنسور  FTP در بیشتر خودروها را می‌توان در خود مخزن سوخت پیدا کرد و یا ممکن است در پمپ بنزین گنجانده شده است.

در برخی موارد، سنسور فشار سوخت خودرو ممکن است در یکی از شیلنگ‌های بخار پمپ بنزین یافت شود.

 

سنسور فشار مخزن سوخت کجا واقع شده است؟

معمولاً سنسور  FTP در خود مجموعه پمپ بنزین قرار داده می‌شود. این سنسور معمولاً در بالای مخزن سوخت خودرو یا درون خود مخزن سوخت نصب شده است.

این موقعیت مکانی برای زمانی که نیاز به تعویض است ایده آل است، زیرا عموماً خارج کردن مخزن سوخت ضروری است.

 

سنسور فشار مخزن سوخت و سنسور فشار ریل سوخت

سنسور فشار مخزن سوخت

سنسور  FTP و سنسور ریل سوخت اجزای کاملاً متفاوتی هستند. سنسور فشار مخزن سوخت بخشی از سیستم انتشار تبخیر است و برای ارائه بازخورد در بخش فشار کلی مخزن سوخت خودرو استفاده می‌شود.

برعکس، سنسور فشار ریل سوخت موتور به عنوان یک بخش حیاتی از سیستم سوخت خودرو است و بازخورد ثابتی را در مورد حضور و فشار سوخت ارائه می‌دهد.

 

علائم خراب بودن سنسور فشار مخزن سوخت

معمولاً خرابی سنسور  FTP علائم بسیار کمی را نشان می‌دهد.

در بیشتر موارد، به دلیل خرابی این سنسور ، مشکل خاصی در حین رانندگی رخ نمی‌دهد. با این حال بهتر است برای ایمنی بیشتر و همچنین جلوگیری از آسیب به بخش‌های دیگر هر چه زودتر مشکل را برطرف کنید.

 

رایج‌ترین علائم معیوب بودن سنسور فشار سوخت:

 

شماره ۱ – روشن شدن چراغ چک موتور

هنگامی که سنسور  FTP کار نمی‌کند، یک یا چند کد عیب ذخیره می‌شود. هنگامی که چنین کدهایی شناسایی می‌شوند، چراغ چک موتور خودرو روشن می‌شود.

کدهای DTC P0442، P0453 و P0455 سه کد عیب هستند که می‌توانند نشان دهنده معیوب بودن سنسور فشار سوخت باشند. بنابراین در صورت مشاهدهٔ این کدها باید هرچه سریع‌تر سنسور را بررسی کنید.

 

شماره ۲ – از دست دادن سوخت

یکی از رایج‌ترین علائم مرتبط با سنسور  FTP معیوب، مصرف بنزین بالا است.  در واقع شما در مسیری که همیشه طی می‌کنید متوجه می‌شوید که مصرف سوخت تان بسیار بیشتر شده است.

 

شماره ۳ – بوی سوخت

همچنین در صورت از کار افتادن سنسور  FTP ، ممکن است متوجه بوی سوخت شود که از وسیله نقلیه منتشر می‌شود. این کاملاً رایج است و مشخصه بارز مشکلات مربوط به سیستم انتشار گازهای گلخانه ای است.

 

شماره ۴ – ایستادن از حرکت تحت شتاب

اگرچه این دلیل تا میزان زیادی نادر است، اما ممکن است در صورت خرابی سنسور  FTP ، یک وسیله نقلیه به طور متناوب از حرکت بایستد و یا در هنگام پا گذاشتن روی گاز دچار شک شده و سرعتش کم شود. به همین ترتیب، ممکن است متوجه شوید که وسیله نقلیه به طور قابل توجهی در حین شتاب گرفتن و حرکت دچار مشکل می‌شود.

 

شماره ۵ – فقدان قدرت

یکی دیگر از علائم کمیاب و احتمالی خرابی سنسور  FTP ، کمبود قدرت موتور است. این امر به ویژه در زمان‌های شتاب شدید مشخص می‌شود.

در چنین شرایطی، یک وسیله نقلیه همیشه احساس کندی می‌کند و این به صورت واضح قابل لمس است.

 

چه چیزی باعث از کار افتادن سنسور FTP می‌شود؟

دلایل احتمالی زیادی پشت خرابی سنسور  FTP خودرو وجود دارد که همه آنها باید بررسی شود. با این حال، رایج‌ترین دلیل حول سایش و پارگی می‌چرخد.

با گذشت زمان، اجزای الکتریکی با عوامل محیطی تخت فشار قرار می‌گیرند.

لرزش، آلودگی شیمیایی و دمای شدید تنها تعدادی از این عوامل استرس زا هستند که می‌توانند عمر سنسور فشار مخزن سوخت را کاهش دهند.

علاوه بر این، هر وسیله جانبی الکتریکی روی مخزن سوخت، مانند سنسور فشار مخزن سوخت، در معرض آسیب ناشی از برخورد زباله‌های زیر بدنه خودرو قرار دارد.

از آنجایی که زباله‌های جاده به زیر وسیله نقلیه برخورد می‌کنند، ممکن سنسور FTP  نیز آسیب ببیند.

 

هزینه تعویض سنسور فشار مخزن سوخت

هزینه دقیق تعویض سنسور FTP خودرو در هر خودرویی متفاوت است. زیرا قطعات و کار انجام شده برای تکمیل چنین تعمیراتی بر اساس هر برند خودرو متفاوت است و به تبع هزینه‌های مختلفی را به وجود می‌آورد.

 

چه مدت طول می‌کشد تا سنسور FTP تعویض شود؟

در بیشتر موارد، تعویض سنسور  FTP خودرو یک تعمیر فشرده و زمانبر است. زیرا باک بنزین یک وسیله نقلیه به طور کلی باید باز شود تا به خود سنسور فشار مخزن سوخت دسترسی پیدا کنیم. برای این کار نیاز به استفاده از یک آسانسور مخصوص خودرو است.

به طور کلی، با آماده بودن تمام تجهیزات، می‌توان انتظار داشت که بین ۲ تا ۳ ساعت زمان نیاز داشته باشیم تا بتوانیم با موفقیت سنسور فشار مخزن سوخت خودرو خود را جایگزین کنیم.

در موارد کمیاب، ممکن است زمان بیشتری نیاز داشته باشیم، به خصوص زمانی که تسمه‌های مخزن سوخت زنگ زده یا خورده شده باشد.

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.