۲۰ نوع خودرو بر اساس شکل بدنه و کاربرد

خودروهای مختلفی در بازار وجود دارند که بر اساس شکل بدنه در دسته بندی‌های جداگانه‌ای قرار می‌گیرند؛ در این مقاله به ۲۰ نوع خودرو می پردازیم که شکل بدنه‌ی متفاوتی دارند.

به گزارش مسترماشین باز، اگر با انواع مختلف خودروها آشنایی ندارید؛ خرید یک خودروی جدید چالش برانگیز است. خودروها نیز مانند لباس‌ها دارای دسته بندی‌هایی هستند و هر مدل خودرو برای هدف خاصی تولید می‌شود.

ابتدا باید نیازهای و هدف خود از خرید خودرو را مشخص کنید. به طور مثال به چقدر فضای چمدان و بار نیاز دارید؛ تعداد سرنشینان چه تعداد هستند و اندازه موتور و کارایی سوخت چقدر برایتان مهم است؟

نوآوری‌های فناوری منجر به تولید خودروهای جدیدی شده که تا چند سال پیش وجود نداشتند.

بسته به نوع و شکل بدنه و کارایی‌ خودروها، بیش از بیست نوع خودروی مختلف در بازار وجود دارد. اجازه دهید قبل از اینکه به انواع خودروها بپردازیم، نگاهی سریع به این طبقه بندی‌های مختلف داشته باشیم.

طبقه بندی خودرو

 

خودروها بسته به عوامل مختلفی به دسته‌های متفاوتی تقسیم می‌شوند که در این لیست به آن می‌پردازیم:

دسته بندی خودرو بر اساس شکل بدنه

متداول‌ترین دسته بندی وسیله نقلیه با توجه به استایل بدنه‌ی آن است. در این دسته بندی خودروها در دسته‌های مانند خودروهای کوپه، هاچ بک، سدان یا کانورتیبل قرار می‌گیرند.

دسته بندی خودروها بر اساس اندازه:

اندازه خودرو نیز می‌تواند آنها را در انواع مختلف دسته بندی کند. به عنوان مثال، خودروهای کوچک و جمع و جور، خودروهای سایز متوسط، خودروهای میکرو یا خودروهای بسیار بزرگ در این دسته بندی‌ها قرار دارند.

دسته بندی خودروها بر اساس بازار خودرو:

خودروهای شهری، خودروهای مینی کامپکت، خودروهای لوکس و خودروهای سبز از انواع مختلف خودروها هستند که بر اساس بخش‌های بازار دسته‌بندی می‌شوند.

دسته بندی خودروها بر اساس هدف:

خوروهایی که بر اساس هدف طبقه‌بندی می‌شوند شامل خودروهای تجاری، خودروهای خانوادگی، مسابقه‌ای، عجیب و غریب یا خودروهای اسپرت هستند.

دسته بندی خودروها بر اساس سوخت:

روش دیگر برای دسته بندی خودروها استفاده از نوع سوخت است. خودروهایی که بر اساس سوخت دسته بندی می‌شوند شامل خودروهای دیزلی، خودروهای الکتریکی، خودروهای هیدروژنی، خودروهای گازسوز و غیره هستند.

۲۰ نوع خودرو بر اساس شکل بدنه

حال که اطلاعات زیادی در مورد طبقه بندی خودروهای مختلف به دست آوردید؛ می‌توانید لیست انواع خودرو بر اساس شکل بدنه را مطالعه کنید.

خودروی میکرو

این دسته، اتومبیل‌های کوچکی هستند که اغلب با حجم موتور کمتر از یک لیتر عرضه می‌شوند. این خودروها به دلیل مصرف سوخت و سهولت در پارک، برای ترافیک شهری ایده‌آل هستند.

میکروکار اغلب یک وسیله نقلیه دو سرنشین است. میکروخودروهای مدرن اغلب با انرژی الکتریکی کار می‌کنند.

سدان

یکی از متداول‌ترین نوع خودروها، خودروی سدان است. یک سدان دارای چهار درب و یک صندوق عقب جداگانه است.

خودروهای سدان اغلب فضای بسیار محدودی در صندوق عقب دارند؛ اما ظاهرشان اسپرت‌تر است.

CUV (کراس اوور)

یک کراس اوور اغلب با خودروی SUV اشتباه گرفته می‌شود. کراس اوور یک خودروی سبک آفرود با برخی ویژگی‌های SUV است.

کراس اوور اغلب با موتور دو چرخ متحرک تولید می‌شود؛ اما می‌تواند با چهار چرخ متحرک نیز عرضه شود. این خودرو در واقع یک آفرود شاسی بلند است اما بیشتر برای ترافیک شهری ساخته شده است.

SUV

نوع دیگری از خودروها که در این لیست قرار دارد؛ SUV است که روز به روز محبوب‌تر می‌شود.

SUV خودروی بزرگی است که می‌تواند پنج تا هفت سرنشین را در خود جای دهد. SUV ها  اغلب ۴wd هستند و قابلیت‌های آفرود خوبی دارند.

آن‌ها اغلب مجهز به جدیدترین وسایل الکترونیکی هستند و سواری با آن‌ها راحت است.

علاوه بر این SUV با لوازم جانبی آفرود مانند سیستم تعلیق پیشرفته و چرخ‌های بزرگ عرضه می‌شوند. شما می‌توانید SUV هایی در اندازه‌های مختلف داشته باشید؛ مانند SUV جمع و جور، SUV سایز متوسط ​​و فول سایز. نمونه‌های خوب از یک SUV، رنج نورد، جیپ چروکی یا سوزوکی ویتارا است.

هاچ بک

یک خودروی هاچ بک اساساً ترکیبی از یک خودروی سدان و یک خودروی شخصی است. آن‌ها اغلب به صورت ۵ در عرضه می‌شوند و دارای یک در صندوق عقب هستند که به سمت بالا باز می‌شود.

یک هاچ بک دارای لولاهای در بالای شیشه عقب است. تفاوت بین کامبی و هاچ بک اغلب در اندازه‌ی آن است؛ خودروی کامبی اغلب زاویه تندتری روی درب صندوق عقب دارد.

رودستر

یک رودستر در واقع یک خودرو کابریولت است؛ اما با دو در که اغلب صندلی عقب ندارد. بنابراین آنها تنها برای دو نفر ایده آل هستند. وقتی صحبت از اندازه می‌شود؛ این خودروها اغلب بسیار کوچک هستند.

رودستر ظاهری اسپورت دارند و برای زوج‌های جوان بسیار مناسب است.

استیشن واگن

استیشن واگن یک مدل خودرو بسیار رایج است. آن‌ها اساساً یک خودروی ترکیبی هستند؛ اما اغلب طول بلندتر با زوایای بیشتر در صندوق عقب دارند. مثال خوبی از استیشن واگن، ولوو v90 است.

وانت

خودروهای پیکاپ یا وانت در سال‌های اخیر بسیار رایج شده‌اند. یک پیکاپ دارای یک کابین سرپوشیده با یک بخش فضای باز است. آن‌ها می‌توانند دو مسافر یا چهار مسافر را در خود جای دهند.

پیکاپ ها برای کشاورزان و حمل و نقل کالا ایده آل هستند. آن‌ها در هر دو حالت ۲WD و ۴WD عرضه می‌شوند.

کامیون وانت

کامیون وانت یک مدل خودروی دو یا سه نفره است که اغلب برای حمل کالا استفاده می‌شود. آن‌ها دارای یک کابین پوشیده شده و یک قسمت بار هستند؛ که پنجره‌ای به قسمت بار ندارند؛ اما برخی از مدل‌ها دارای پنجره‌های شیشه‌ای در درهای عقب هستند.

کوپه

یک خودروی کوپه در واقع یک سدان است؛ اما به جای چهار در، دو در دارد.

خودروهای کوپه اغلب یک صندلی عقب برای دو یا سه سرنشین دیگر دارند؛ اما برای استفاده از آن‌ها باید صندلی‌های جلو را تا کنید. اگر به خودروهای اسپورت‌تر علاقه دارید؛ کوپه بخرید.

سوپراسپرت

سوپر اسپرت خودروهایی با کارایی بالا با موتورهای بزرگ هستند. سوپراسپرت ها اغلب دو نفره هستند و هزینه‌ی بالایی دارند و برخی از آنها تا یک میلیون دلار قیمت دارند. اکثر آنها دارای V8 یا V12 هستند؛ در حالی که بیش از ۵۰۰ اسب بخار قدرت تولید می‌کنند. بسته به مدل، این ابرخودرو اغلب با سقف باز عرضه می‌شود.

خودروهای اسپرت

یک خودروس اسپرت هر خودرویی است که به نظر شما اسپورت می‌رسد؛ می‌تواند یک رودستر، کوپه یا حتی یک سدان باشد.

خودروهای اسپرت کاملاً شبیه به سوپراسپرت هستند؛ اما تفاوت آن‌ها در این است که خودروهای اسپرت قدرت کمتری از سوپر اسپرت دارند.

آن‌ها اغلب ارزان‌تر هستند و معمولاً عملکرد کمتری دارند. خودروهای اسپرت معمولاً هندلینگ خوب و موتور کاملاً قدرتمندی دارند تا بتوانند در خیابان‌ها حرکت کنید و در صورت تمایل در مسابقات شرکت نمایند.

خودروهای لوکس

یک خودروی لوکس دقیقاً همان چیزی است که به نظر می‌رسد؛ لوکس و زیبا.

این خودروها بسیار گران هستند و سواری راحتی دارند. آن‌ها موتور بسیار قدرتمندی دارند؛ اما در پیچ‌ها و مسیرهای مسابقه خیلی سریع نیستند. به این دلیل که این خودروها سنگین هستند و قابلیت‌های زیادی در جهت رفاه شما دارند.

یک خودروی لوکس همچنین می‌تواند یک خودروی سوپراسپرت یا خودروی اسپورت باشد؛ این دسته بندی اغلب به خودروهای بسیار گران قیمت و با راحتی زیاد گفته می‌شود.

خودروهای عضلانی

ماشین های عضلانی خودروهایی با قسمت‌های بزرگ زیر کاپوت هستند. خودروهای عضلانی اغلب به عنوان خودروهای قدیمی آمریکایی با موتورهای بسیار بزرگ و قدرتمند شناخته می‌شوند؛ اما مدل‌های مدرنی نیز در بین آن‌ها یافت می‌شود.

این خودروها در جاده‌های پرپیچ و خم سریع نیستند؛ اما وقتی در یک خط مستقیم رانندگی می‌کنید؛ قدرت و سرعت بالایی دارند.

فورد موستانگ و دوج چلنجر دو خودروی معمولی در دسته‌ی خودروهای عضلانی هستند.

ون کمپر

یک ون کمپر اغلب با شاسی کامیون و برای کمپینگ بازسازی می‌شود و دارای آشپزخانه، توالت و سایر لوازم ضروری برای یک سفر کمپینگ است. به عنوان مثال، یک ون کمپر می‌تواند یک مینی ون باشد که برای کمپینگ بازسازی شده است.

مینی کامیون

یک کامیون کوچک، ترکیبی از یک وانت و یک کامیون است. آن‌ها اغلب دو یا سه صندلی و یک فضای باز برای بار دارند؛ اما می‌توانند با یک فضای سر بسته نیز تولید شوند. این خودروها بر روی شاسی کامیون ساخته می‌شوند و اغلب برای بارگیری سنگین ساخته می‌شوند.

کابریولت

کابریولت ها دارای سقف جمع شونده هستند. این خودرو می‌تواند دو نفره یا چهار نفره باشد. آن‌ها اساساً هر مدل خودروی با سقف جمع شونده هستند؛ در حالی که رودستر اغلب یک مدل ماشین خاص است.

مینی ون

مینی ون یک وانت است؛ اما به جای فضای بار، صندلی‌های زیادی برای مسافران دارد. اغلب آن‌ها دارای ۷ یا ۸ صندلی مسافر است که برای خانواده‌های بزرگتر یا تاکسی مناسب است. مینی ون‌ها اغلب دارای یک در کشویی در یک یا هر دو طرف هستند.

لیموزین

لیموزین یک خودروی کشیده است که اغلب توسط افراد مشهور و ستاره‌های پاپ استفاده می‌شود. این خودرو دارای بدنه‌ای کشیده است و در مدل‌های مختلفی عرضه می‌شود.

این خودروها اغلب در کارخانه‌ها به این شکل و شمایل تولید نمی‌شوند و پس از خروج از کارخانه، توسط شرکت‌های خاص، بازسازی می‌شوند.

کامیون

در آخرین لیست، کامیون قرار دارد. در حالی که کامیون‌ها یک نوع خودرو نیستند؛ اما می‌توانند در اشکال مختلفی تولید شوند.

کامیون یک نوع وسیله نقلیه دو یا سه نفره است که گاهی اوقات به یک تخت در پشت صندلی‌ها مجهز می‌شود. دارای فضای بار بزرگ است و عمدتاً برای حمل کالا توسط کمپانی‌ها استفاده می‌شود.

منبع: mechanicbase

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.