۱۰ نکته‌ی مهم قبل از اولین سفر جاده‌ای با موتورسیکلت

اگر قصد دارید برای اولین بار با موتورسیکلت تان به مسافرت طولانی بروید؛ بهتر است قبل از شروع سفر این مقاله را مطالعه کنید تا سفر لذت بخشی را برای خودتان رقم بزنید.

نکات مهم قبل از اولین سفر جاده‌ای با موتورسیکلت

موتورسیکلت مناسب سفر

به گزارش مسترماشین باز، اولین و مهمترین چیزی که باید در نظر داشته باشید انتخاب موتورسیکلت مناسب برای سفر است. این لزوماً به این معنی نیست که باید یک موتورسیکلت کروزر داشته باشید.

ممکن است شما یک موتورسیکلت خیابانی داشته باشید و یک سفر ناگهانی برایتان پیش بیاید. می‌توانید سفرهای کوتاهی به حومه شهر داشته باشید تا میزان راحتی موتورسکیلت تان را تست کنید.

در این میان متورسوراران حرفه‌ای قبل از شروع سفر تغییراتی در موتورسیکلت خود به وجود می‌آورند. برخی از تغییرات رایجی که راکبان انجام می‌دهند؛ داشتن فرمان متفاوت، صندلی راحت‌تر، محافظ‌ها، چراغ‌های جلوی بهتر در صورتی که می‌خواهند  در شب‌ مسافرت کنند، اگزوز جدید، و غیره است.

لباس مناسب

پوشیدن لباس مناسب در یک سفر جاده‌ای ضروری است. یکی از رایج‌ترین اشتباهاتی که موتورسوران در سفرهای طولانی مرتکب می‌شوند این است که فکر می‌کنند این نوع سفرها مانند سفرهای شهری هستند.

برای مسافرت طولانی مدت با موتورسیکلت، باید لباس مناسب فصل داشته باشید. شلوار، چکمه‌هایی تا مچ پا، ژاکت سوارکاری و البته کلاه ایمنی ضروری است.

محافظ زانو و آرنج نیز می‌تواند از شما در برابر خطرات محافظت کند.

این لباس‌ها و لوازم موتورسواری را می‌توان به راحتی به صورت آنلاین یا در فروشگاه‌های موتورسیکلت خریداری کرد. سعی کنید تا حد امکان لباسی اندازه‌ی سایز خود بخرید؛ وسایل یا لباس‌های گشاد تنها باعث ایجاد مزاحمت و ناراحتی می‌شوند.

بار سفر

برخلاف سفرهای جاده‌ای با خودرو، فضای ذخیره سازی زیادی در موتور سیکلت وجود ندارد. اگر فقط به یک سفر یک روزه می‌روید؛ یک کوله پشتی کافی است. اگر سفر طولانی‌تری دارید باید علاوه بر کوله از باکس‌های موتورسیکلت کمک بگیرید.

برای حمل وسایلتان در این سفر می‌توانید از باکس‌های موتور استفاده کنید که در قسمت انتهایی موتورسیکلت فیکس می‌شوند.

این باکس‌ها به صورت فلزی و حتی در مدل‌های پلاستیکی و پارچه‌ای نیز در دسترس هستند.

این‌ باکس‌ها و کیسه‌ها در اندازه‌ها و سبک‌های مختلف متناسب با نوع موتورسیکلت شما به صورت آنلاین یا در فروشگاه‌های موتورسیکلت در دسترس هستند.

هنگام خرید باید سبک‌ترین نوع را انتخاب کنید؛ به خصوص اگر سفر طولانی در پیش دارید.

تا جای امکان سعی کنید وسایل ضروری سفرتان را حمل کنید و از وسایل غیرضروری بپرهیزید. به عنوان مثال به جای بطری‌های شامپو، از پک‌های ساشه ای استفاده کنید.

سعی کنید وسایل سبک‌تری حمل کنید. همچنین اگر بیشتر وسایلی که حمل می‌کنید یکبار مصرف باشند بهتر است. صابون کوچک و مسواک‌های یکبار مصرف همراه داشته باشید تا در هنگام بازگشت به خانه آن‌ها را دور بریزید و بار سفرتان سبک‌تر شود.

لباس‌های زیادی با خود حمل نکنید؛ در عوض سعی کنید لباس‌های خود را بشویید و دوباره استفاده کنید.

علاوه بر آن، یک دوربین برای سفر، داروهای ضروری و مقداری غذای سبک برای توقف در راه تهیه کنید.

هیدراته باشید

بسیاری از مردم در سفرهای جاده‌ای با موتور سیکلت به آشامیدن آب توجه نمی‌کنند. از قمقمه‌های سفری استفاده کنید که دارای بند هستند که روی شانه‌ها قرار می‌گیرند. با این بطری‌ها بدون نیاز به برداشتن کلاه ایمنی یا حتی توقف می‌توانید آب بنوشید.

قبل از حرکت مسیر را شناسایی کرده و برنامه ریزی کنید

همه ما در مسیرها و به خاطر سپردن جاده‌ها خوب نیستیم، اما داشتن درک درستی از مسیری که می‌رویم به جلوگیری از اتلاف وقت کمک می‌کند. یک اسکرین شات از نقشه را در تلفن همراه خود داشته باشید؛ یا در صورت تمایل، از آن پرینت بگیرید.

چه قبلاً این مسیر را طی کرده باشید یا نه، قبل از شروع سفر جاده‌ای، برنامه ریزی کنید و مسیر سفر را یک بار مرور نمایید.

استراحت کنید

این فقط یک سفر است و ماراتن نیست. موتورسیکلت و بدن شما به استراحت نیاز دارند. بنابراین بعد از چند ساعت و هرچند کیلومتر، توقف و استراحت کنید. البته سعی کنید زیاد استراحت نکنید و یک تایم محدودی را برای آن در نظر بگیرید.

در هنگام استراحت، بررسی کنید که آیا آب کافی برای نوشیدن و سوخت کافی در باک دارید.

با معده سبک سفر را شروع کنید

قبل از شروع سفر پرخوری نکنید. یک غذای سبک بخورید. وعده‌های غذایی بزرگ انرژی زیادی برای هضم لازم دارند و باعث خواب آلودگی شما می‌شوند. بنابراین، با یک وعده غذایی سبک شروع کنید و در راه بیشتر بخورید.

علاوه بر این، توالت‌های جاده‌ای چندان قابل اعتماد نیستند و دسترسی به آن‌ها سخت است. اگر زود گرسنه‌تان می‌شود؛ مقداری تنقلات و بارهای انرژی‌زا همراه داشته باشید.

بستن مو

اگر موهای بلندی دارید؛ ممکن است تارهای ریز آن از زیر کلاه ایمنی بیرون بیایند و به صورت شما سیلی بزنند. زنان موتورسوار بیشتر از بقیه با این مشکل مواجه هستند. بهترین راه این است که با یک کش مو موهایتان را ببندید.

منتظر هر نوع آب و هوایی باشید

قبل ا شروع حرکت آب و هوا را بررسی کنید.

البته در سفرهای طولانی منتظر هر نوع آب و هوایی باشید؛ ممکن است باران و یا برف ببارد. همراه داشتن بارانی و شلواری که روی وسایل سواری شما قرار می‌گیرد و محافظی برای باکس موتور ضروری است.

ابزار و لوازم ضروری را به همراه داشته باشید

قبل از سفر به مکانیکی بروید و از او بپرسید که در سفر خود به چه لوازم یدکی ضروری نیاز دارید. هر موتورسیکلت نیازهای متفاوتی دارد. به طور مثال ممکن است در سفر به شمع موتورسیکلت، کابل، روغن موتور و غیره نیاز داشته باشید.

منبع: holidify

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.