۱۰ تکنیک ساده که شما را به یک راننده بهتر تبدیل می‌کند

شما در مجله اتومبیل به دنبال تکنیک‌های رانندگی خودرو، نکاتی برای رانندگی ایمن و موارد مرتبط با آن بوده‌اید، پس تنها نیستید. بسیاری از رانندگان تازه کار مدت طولانی را صرف جستجوی راهنمای کامل برای رانندگی بهتر کرده‌اند. اما دیگر نگران نباشید، زیرا به مکان مناسبی آمده‌اید ما در این مطلب ۱۰ تکنیک ساده را بیان کرده‌ایم که شما را به یک راننده بهتر تبدیل می‌کند.

۱- تمام تمرکزتان به جلو باشد
هیچ راننده‌ای بدون نگاه کردن به جاده نمی‌تواند به صورت مطمئن رانندگی کند، بنابراین لازم است برای رانندگی ایمن به جلو نگاه کنید. این واقعاً مهم است و راننده باید این واقعیت را در ذهن خود به خاطر داشته باشد. از آنجایی که این امر نه تنها در ایمنی راننده بلکه در ایمنی افراد دیگر نیز تأثیرگذار است، بنابراین راننده باید تمام حواس خود را به محیط اطراف متمرکز کند. توصیه می‌شود از صحبت با تلفن همراه یا گفتگو با همراهان خود، خودداری کنید زیرا این امر بر تمرکز شما تأثیر منفی خواهد گذاشت.

۲- جاده مکانی است که باید مراقب باشید
کاملاً واضح است اما یک راننده خوب کسی است که می‌تواند سرعت وسیله نقلیه خود را کنترل کند. برخلاف تمرین، جاده میدان نبرد است و همه رانندگان با تجربه می‌دانند که با سرعت بالا کشته می‌شوند. به منظور ایمن نگه داشتن راننده و همراهان او، رانندگی آهسته و داشتن یک سرعت قابل کنترل توصیه می‌شود. همچنین هنگام ترافیک در بزرگراه‌ها باید بسیار مراقب باشید.

۳- در مواقع لزوم ترمز کنید
صاحبان خودرو باید روی ترمزهای خود تسلط داشته باشند و در مواقع لزوم ترمز کنند. حتما دیده‌اید که رانندگان فیلم‌های هالیوود ترمزهای خود را تا حد امکان فشار می‌دهند، اما این آخرین کاری است که می‌توانید در زندگی واقعی خود انجام دهید. سعی کنید با سرعت مطمئن رانندگی کنید تا بتوانید در کاهش سرعت خود تسلط داشته باشید. به یاد داشته باشید که باید قبل از هرگونه برخورد، ماشین را متوقف کنید و ترمزهای شما بهترین دوستان شما در اینجا خواهند بود. بنابراین به جای عجله برای متوقف کردن خودرو و جلوگیری از برخورد سعی کنید جاده را پیش بینی کنید و زودتر ترمز خودرو را فشار دهید.

راننده بهتر

۴- به دنده دستی تسلط داشته باشید
برخی صاحبان خودرو از دنده دستی خودرو استفاده می‌کنند، این دنده‌ها باعث صرفه جویی زیادی در مصرف سوخت می‌شوند زیرا مصرف سوخت آنها نسبت به برخی خودروها معقول‌تر است. همچنین به یاد داشته باشید که این نوع دنده‌ها مهارت رانندگی شما را تقویت می‌کنند زیرا همه چیز به صورت دستی انجام می‌شود و شما به یک راننده بهتر تبدیل می‌شوید.

۵- بر بیش‌فرمانی (Oversteer) کنترل داشته باشید
برای رانندگی بهتر شکی نیست که باید بدانید چگونه می‌توانید از بیش‌فرمانی (Oversteer) اجتناب کنید. کنترل بیش‌فرمانی (Oversteer) یک تکنیک اساسی است که کلیه دارندگان خودرو باید قبل از ورود به صندلی رانندگی به آن تسلط داشته باشند. همچنین به شما کمک می‌کند هنگام رانندگی سریع در جاده از خطرات جلوگیری کنید. به‌طورکلی، بیش‌فرمانی به معنای پیچیدن خودرو در سر پیچ، بیش از انتظار راننده است؛ درحالی‌که او تمایل دارد فرمان را ثابت نگه دارد. بیش‌فرمانی زمانی پدید می‌آید که چرخ‌های عقب، کشش خود را زودتر از چرخ‌های جلو از دست می‌دهند. این اتفاق می‌تواند به خاطر شتاب‌گیری، فشار بیشتر بر چرخ‌های عقب یا لنگر کردن ناگهانی به‌طرف جلو به خاطر باز شدن سریع دریچه‌ی گاز، قفل شدن ترمزها یا گردش بیش‌ازحد فرمان رخ دهد.

۶- پاشنه پا را پایین بیاورید
اگر می‌خواهید فوراً تغییراتی سریع و ایمن ایجاد کنید، پایین آمدن پاشنه پا عالی است. یادگیری این تکنیک فقط یک قدم کوچک برای شماست، اما یک گام بزرگ برای تبدیل شدن به یک راننده بهتر است. اگر بتوانید این کار را به خوبی انجام دهید در واقع شانس زندگی خود را نیز افزایش خواهید داد.

۷- به عقب خودرو توجه داشته باشید
راننده خبره شخصی است که از قبل استاد رانندگی عقب است. اگر می‌خواهید این روزها راننده بهتری شوید، باید بیاموزید که چگونه فاصله خود را رعایت کنید. همچنین به یاد داشته باشید که آگاهی ویژه‌ای برای شما لازم است تا بتوانید فاصله خود را رعایت کنید و به خودروهای عقب هم توجه باشید.

پارک خودرو در جهت مناسب

۸- خودرو را درست پارک کنید
تمرین در پارکینگ به شما این امکان را می‌دهد که بلافاصله از مشکلات زیادی جلوگیری کنید، زیرا می‌دانید که باید کارهای مناسب را در زمان مناسب انجام دهید.

۹- خودرو را در جهت موازی و هم راستا با خودروهای دیگر پارک کنید
پارکینگ موازی تاکنون یکی از دشوارترین مهارت‌های پارکینگ است. رانندگان باید این مهارت مهم رانندگی را تمرین کنند، زیرا هنگام برخورد با جاده ضروری است. همچنین این امر به شما این امکان را می‌دهد که به یک راننده بهتر تبدیل شوید. یک صاحب اتومبیل متخصص می‌تواند هر وسیله نقلیه‌ای را در عرض چند ثانیه به طور موازی پارک کند.

۱۰- صبر داشته باشید
صبر واقعاً فضیلتی است که اگر می‌خواهید در رانندگی استاد باشید باید آن را پرورش دهید. همچنین به یاد داشته باشید که باید به جلو نگاه کنید و بتوانید به راحتی خودروی خود را پارک کنید. اما راننده باید بداند که چگونه وسیله نقلیه شخصی خود را به سرعت و درست پارک کند. صبر در ترافیک هم به شما کمک می‌کند و هم می‌توانید درست و مطمئن رانندگی کنید.

منبع: techniques better driver

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.