۵ مزیت سیستم اگزوز دوگانه خودرو

سیستم‌های اگزوز دوگانه که از کارخانه تولید می‌شوند ممکن است برای اهداف زیبایی باشند، یا مزایای دیگری را به ارمغان بیاورند، اما آیا آنها مزایایی بیشتری نسبت به سیستم اگزوز تکی دارند؟

به گزارش مسترماشین باز و به نقل از  vehiclefreak، نه تنها یک سیستم اگزوز دوگانه به شما این امکان را می‌دهد که صدای اگزوز را شخصی سازی کنید، بلکه گازهای خروجی را نیز سریع‌تر از سیلندرهای موتور خارج می‌کند و به موتور امکان تنفس بهتر و انجام یک چرخه احتراق کامل را خواهد داد.

بیایید نگاهی به ۵ مزیت سیستم اگزوز دوگانه بیندازیم

سیستم اگزوز دوگانه خودرو

۵ مزیت سیستم اگزوز دوگانه

تصور کنید خودرو مانند یک پمپ خلاء است که هوا و سوخت را به درون خود می‌کشاند و پس از فشرده سازی از طریق موتور و احتراق، مخلوط سوخت و هوا به وجود آمده را از طریق سیستم اگزوز از سیلندر خارج می‌کند.

وقتی به نحوه عملکرد آن نگاه می‌کنیم، درک مزایای اگزوز دوگانه آسان‌تر است، بنابراین در اینجا ۵ مزیت اصلی اگزوز دوگانه خودروی ذکر شده است.

کارایی و راندمان بالا

اولین مزیت اگزوز دوگانه در راندمان موتور و اسب بخاری است که به ارمغان می‌آورد.

چون این گازها به سرعت حذف می‌شوند، اکسیژن بیشتری وارد شده و این به موتور اجازه می‌دهد در چند ثانیه به عملکرد بالایی دست پیدا کند.

اگر خودروی  شما دارای هشت سیلندر و یک اگزوز باشد، هوا سعی می‌کند از طریق یک اگزوز، یک مبدل کاتالیزوری و یک صدا خفه کن خارج شود. این شرایط کارایی و اسب بخار موتور را محدود کرده و کاهش می‌دهد.

با استفاده از یک سیستم اگزوز دوگانه، گازهای خروجی از هر منیفولد سریع‌تر خارج می‌شوند و اسب بخار بیشتری را ایجاد می‌کنند.

صدا

جدای از عملکرد و راندمان بالاتر؛ سیستم‌های اگزوز دوگانه، صدای خودروی شما را به یک خودروی عضلانی تبدیل می‌کند.

باید مراقب باشید که کشور شما قوانین مخصوصی با توجه به نوع صدا خفه کن نداشته باشد و آن را غیرقانونی نداند.

درواقع صدایی که به گوش می‌رسد بستگی به این دارد که با اگزوز دوگانه H-pipe دریافت می‌کنید یا نه. اولی صدایی نرم و کلاسیک عضلانی ایجاد می‌کند، در حالی که X-pipe صدای بلندتر و تندتری تولید می‌کند.

کاهش فشار

کاهش گازها و خروج سریع‌تر آن‌ها نه تنها اسب بخار را بهبود می‌بخشد، بلکه فشار برگشتی را نیز کاهش می‌دهد که باعث صرفه جویی در انرژی خواهد شد و می‌تواند مسافت پیموده شده با مقدار مشخصی از بنزین را بیشتر کرده و راندمان موتور شما را بیشتر ارتقا دهد.

با کاهش فشار برگشتی از شر مصرف سوخت بالا و مشکلات ناشی از گرما خلاص می‌شود و همچنین می‌تواند احتمال انسداد کامل اگزوز را پایین بیاورد.

ظاهر زیباتر

تعداد زیادی از سیستم‌های اگزوز دوگانه در بازار وجود دارد که می‌توانید آنها را روی خودروی خود نصب کنید. تنوع ظاهری یکی دیگر از مزایای این سیستم‌ها است.

صدایی که تولید می‌کند اولین انگیزه برای نصب سیستم اگزوز دوگانه است، اما ظاهر زیبایی که یک سیستم اگزوز دوگانه به خودروی شما می‌بخشد؛ یکی دیگر از دلایلی است که افراد دوست دارند آن را روی خودروی خود قرار دهند.

مصرف سوخت

هزینه اولیه یک سیستم اگزوز دوگانه ممکن است بالا باشد، اما با بهبود مصرف سوخت، در طولانی مدت، ممکن است تا میزان زیادی این هزینه‌ها جبران شوند.

اگزوز دوگانه با خروج گازها به بیرون و اجازه ورود هوای جدید به موتور، فشار را کاهش می‌دهد و باعث استفاده بهتر از قدرت و تولید انرژی بیشتر با مصرف سوخت بهتر خواهد شد.

سیستم اگزوز تکی در مقابل اگزوز دوگانه

سیستم اگزوز دوگانه خودرو

حالا که می‌دانیم مزایای یک سیستم اگزوز دوگانه چیست؛ جذابیت آن‌ها بیشتر خواهد شد.

سیستم‌های اگزوز دوگانه نه تنها ظاهر و صدای بهتری دارند، بلکه اسب بخار و راندمان موتور را ارتقا می‌دهند.

اما اگر خودروی شما یک موتور بدون توربو شارژ یا هر موتوری زیر V-6 دارد، اضافه کردن یک اگزوز دوگانه ممکن است تفاوت زیادی ایجاد نکند.

نصب یک اگزوز دوگانه برای خودروهایی که دارای موتورهای توربو شارژ هستند بهتر است؛ زیرا از مقدار سوخت و هوای وارد شده به موتور توسط توربو بهره مند خواهند سد.

در نهایت داشتن یک سیستم اگزوز واحد ارزان‌تر خواهد بود و برای وسیله نقلیه شما بسیار سبک‌تر است.

سوالات متداول
آیا اگزوز دوگانه مصرف سوخت را بهبود می‌بخشد؟

اگزوزهای دوگانه با کاهش فشار بر روی موتور و استفاده از نیروی خودرو، مصرف سوخت خودروی شما را کاهش می‌دهند.

مزیت داشتن سیستم اگزوز دوگانه چیست؟

اگزوز دوگانه باعث افزایش راندمان و اسب بخار می‌شود، اما نصب آن گران است، زیرا باید منیفولدهای ورودی را با هدرها جایگزین کرد، سپس لوله، مبدل و صدا خفه کن مناسب را برای آن تهیه و نصب نمود.

آیا می‌توان اگزوز را به یک اگزوز دوگانه تبدیل کنید؟

بهتر است این کار را انجام ندهید و تنظیمات اصلی سیستم اگزوز خود را دستکاری نکنید، در غیر این صورت برداشتن لوله Y و تبدیل سیستم اگزوز تکی به یک سیستم دوگانه باعث خرابی آن می‌شود.

آیا صدای اگزوز دوگانه از اگزوز تکی بیشتر است؟

وقتی فشار به دو لوله تقسیم می‌شود، صدای اگزوز دوگانه بلندتر خواهد بود، این فشار را می‌توان با استفاده از یک لوله H کاهش داد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.