دلایل خارج شدن دود آبی از اگزوز خودرو

آیا تا به حال خودرویی را دیده‌اید که  ابر عظیمی از دود آبی بدبو از اگزوز آن خارج می‌شود؟ شاید این مشکل برای شما نیز رخ داده باشد؛ اما علت چیست؟

به گزارش مسترماشین باز و به نقل از oards، به طور کلی دود آبی از اگزوز به معنای یک چیز است: خودرو در حال سوزاندن بنزین است.

به جای اینکه ظرف روغن خودروی را پر کنید و به راهتان ادامه دهید، باید نگران موتوری باشید که بیش از حد روغن می‌سوزاند.

 

آیا دود آبی خارج شده از اگزوز، نشانهٔ بدی است؟

دود آبی به طور کلی نشانه خوبی نیست. این دود نه تنها برای محیط زیست مضر است، بلکه یک علامت هشدار اولیه نیز است. هشداری که اگر به آن رسیدگی نکنید به مرور به موتور آسیب رسانده و خسارات بیشتری را به بار می‌آورد.

 دلایلی که از اگزوز دود آبی خارج می‌شود:

۱) واشر پوششی سوپاپ معیوب است

واشرهای پوششی سوپاپ (که واشرهای پوششی بادامک نیز نامیده می‌شوند) تعمیرات ارزانی دارند، اما با افزایش سن نشت می‌کنند. یک واشر پوششی سوپاپ که نشتی دارد ممکن است باعث شود روغن از طریق حفره‌های های شمع وارد محفظه احتراق شود.

۲) مهر و موم راهنمای سوپاپ از بین رفته است

مهر و موم راهنمای سوپاپ (آب بند سوپاپ) درزگیرهای اطراف سوپاپ هستند. این مهر و موم ممکن است با گذشت زمان فرسوده می‌شود.

هنگامی که مهرو موم‌ها سوپاپ نشت می‌کنند، روغن موتور از سر به قسمت پایین سوپاپ‌ها و درون محفظه احتراق نشت کند. این روغن با بقیه مخلوط سوخت هوا می‌سوزد و دود آبی به وجود می‌آید.

اگر در زمان کاهش سرعت دود آبی بیشتری دیدید، ممکن است مهر و موم‌های راهنمای سوپاپ مشکل داشته باشد.

۳) رینگ پیستون فرسوده است

رینگ‌های پیستون فرسوده اولین چیزی است که با مشاهدهٔ دود آبی به ذهن می‌رسد. اگر در دورهای بالا دود آبی بیشتری از اگزوز مشاهده می‌کنید؛ رینگ‌های پیستون مشکل دارند.

سه رینگ در هر پیستون وجود دارد که شامل رینگ روغن، رینگ فشاری و رینگ اسکراپر است.

تست تراکم به شما کمک می‌کند تا سلامت کلی موتور را بررسی کرده و متوجه شوید که سیلندرها منبع روغن سوزی هستند.

در این تست اگر متوجه شدید تعداد تراکم برای یک سیلندر کم است، روغن سوزی از آن است.

۴) دریچه PCV معیوب است

یک شیر PCV که دچار مشکل شده باعث می‌شود روغن بیش از حد وارد منیفولد ورودی شود. این روغن به داخل محفظه احتراق وارد شده و با بقیه مخلوط هوا و سوخت می‌سوزد.

دریچه‌های PCV که دچار مشکل شدند دارای تعمیر ارزان و دسترسی آسان هستند. یکی از روش‌هایی که می‌توانید این شیر را آزمایش کنید تکان دادن است. اگر سر و صدای خاصی از آن می‌شنوید، به احتمال زیاد سوپاپ سالم است.

 

دود خروجی از اگزوز خودروی من آبی نیست؛ سفید است؟

دود سفید از اگزوز

دود سفید از اگزوز

دود سفید زیاد علامتی از سوختن مایع خنک کننده است. ممکن است متوجه دود سفید از اگزوز بشوید، به خصوص در استارت زدن یا زمانی که دور موتور را زیاد می‌کنید.

مایع خنک‌کننده ممکن است از طریق واشر سر نشتی داشته باشد. همچنین ممکن است گاهی اوقات متوجه داغ شدن زیاد موتور خود می‌شوید.

خروج دود سیاه از اگزوز

دود سیاه از اگزوز

مخصوصاً موتورهای دیزلی ممکن است از اگزوز خود دود سیاه منتشر کنند. دود سیاه ناشی از احتراق ناقص است. این در مواردی اتفاق می‌افتد که مخلوط سوخت هوا بیش از حد غنی باشد.

همچنین ممکن است در برخی از بخش‌های آلایندگی خودرو مشکل ایجاد شده باشد؛ مشکلاتی مانند کثیف شدن شیر EGRو…

موتورهای بنزینی نیز می‌توانند دود سیاه تولید کنند، اما این دود نسبت به موتورهای دیزلی ضعیف و کمتر است. وقتی یک موتور بنزینی با سوخت غنی کار می‌کند، همیشه دود سیاه ایجاد نمی‌کند. با این حال، گاهی اوقات بوی سوخت از اگزوز به مشام می‌خورد.

تعمیر این مشکل چقدر هزینه دارد؟

هزینه

هزینهٔ رفع مشکل خروج دود آبی از اگزوز همیشه گران نیست؛ اما به مشکلی که ماشین شما دارد بستگی دارد. شیرهای PCV را می‌توان با هزینه کمی تعویض کرد و دسترسی به آنها آسان است. تعویض درپوش سوپاپ ساده است اما ممکن است هزینه بیشتری برای جنس و نیروی کار در بر داشته باشد.

بازسازی موتور ممکن است هزینهٔ بالاتری را برای شما به بار بیاورد.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.