تسمه تایم خودرو چیست و چه زمانی باید تعویض شود؟

کمبلت یا تسمه تایم یکی از مهم‌ترین بخش‌های موتور خودرو است. تسمه تایم وظیفه دارد که بخش‌های مهم موتور را با یکدیگر هماهنگ کرده و در کنار هم نگه دارد و با بررسی زمان‌بندی دقیق حرکت آن‌ها، مطمئن شود خودرو عملکرد خوبی دارد.

به گزارش مسترماشین باز و به نقل از  evanshalshaw، برخی خودروها به جای تسمه، زنجیر تایم دارند. تسمه تایم اصولاً از  لاستیک یا پلی اورتان ساخته شده است؛ اما زنجیر تایم از حلقه‌های فلزی ساخته شده است.

زنجیر تایم دوام بالاتری دارند و معمولاً بیشتر از تسمه تایم دوام می‌آورند، اما این بدان معنا نیست که تسمه تایم زود خراب می‌شوند.

زنجیر تایم معمولاً تا عمر خودرو دوام می‌آورد، در حالی که بسیاری از خودروهای دارای تسمه تایم به عنوان بخشی از سرویس‌ها سالانه، نیاز دارند تسمه تایم خود را عوض کنند.

آیا باید تسمه تایم را تعویض کنیم؟

تسمه تایم

 

تسمه‌های تایم معمولاً باید تعویض شوند، این قسمت خودرو بین ۶۴۳۶۰  تا ۱۶۰۹۰۰ کیلومتر دوام می آورد و بعد از آن باید تعویض شود.

علاوه بر این در خودروهایی که مسافت پیموده شده کمتر دارند، توصیه می‌شود تسمه تایم حدود چهار یا پنج سال یک بار تعویض شود. با این حال، همه چیز به خودرو و برند آن بستگی دارد.

هنگام خرید یک خودروی جدید، از فروشنده بپرسید که چه زمانی باید تسمه خودرو را تعویض کرد، اما این امر به دلایل واضح در مورد خودروهای دست دوم بسیار مهم‌تر است.

چرا تسمه تایم اهمیت بالایی دارد؟

تسمه تایم برای موتور بسیار مهم است، زیرا وظیفه دارد موتور را روان کاری کند و از دقیق بودن زمان بندی قطعات مختلف مطمئن شود؛ به همین دلیل به آن تسمه تایم می‌گویند.

زمان‌بندی نامناسب موتور، ناشی از فرسوده شدن یا معیوب بودن تسمه، می‌تواند باعث مشکلاتی شود که مهم‌ترین آن آسیب به موتور است، که در بیشتر موارد هزینهٔ زیادی را به بار می‌آورد.

این قطعات خودرو در معرض نیروهای زیادی در درون موتور خودرو قرار می‌گیرند. به همین دلیل، هر خودرویی که دارای تسمه تایم باشد؛ بعد از مدت زمانی نیاز به تعویض تسمه تایم جدید دارد. بدون تسمه تایم کارآمد، موتور خودرو نمی‌تواند به خوبی کار کند.

علائمی که نشان می‌دهد تسمه تایم نیاز به بررسی دارد

اگر خودرو یا وسیله نقلیه‌ای که قصد خرید آن را دارید از یکی از مشکلات زیر رنج می‌برد، می‌تواند نشانه تنظیم نبودن زمان‌بندی و خراب بودن تسمه یا تسمه تایم باشد. این علائم شامل موارد زیر است:

موتور خاموش می‌شود

تسمه‌های تایم از طریق سیستمی از قرقره‌ها کار می‌کنند که هم میل بادامک و هم میل لنگ را هماهنگ می کند. دندانه‌هایی که برای این کار استفاده می‌کنند نرم هستند، اما اگر تسمه تایم خراب شود، ممکن است صدای از داخل موتور شنیده شده و موتور روشن نشود.

خارج شدن دود بعد از روشن شدن خودرو

سایش و کشش تسمه به کاتالیزور آسیب می رساند. سوخت به طور کامل در محفظه‌ها نمی‌سوزد و تمام سوختی که مصرف نشده به سمت سیستم اگزوز می‌رود. اگر هنگام استارت صدای کلیک شنیدید و دود سیاهی از لوله اگزوز خارج شد، این نشان دهنده ترکیب اشتباه سوخت است که ممکن است به دلیل آسیب به تسمه تایم باشد.

ظاهر تسمه تایم

اولین علامتی که نشان می‌دهد تسمه خراب شده ظاهر آن است. مشاهده ترک‌های کوچک در کل قطعه نشان می‌دهد زمان تعویض فرا رسیده است. اگر ترک‌ها بزرگ شوند، مشکل جدی‌تر است. علاوه بر این، نشانه دیگر جدا شدن قطعات کوچک یا تکه‌های از مواد تسمه است که در نهایت به داخل موتور می‌افتند.

  • کمبود قدرت در حین شتاب گیری
  • استفاده بیش از حد از سوخت

در برخی موارد ممکن است هیچ نشانه آشکاری مبنی بر ساییده شدن تسمه تایم وجود نداشته باشد. به همین دلیل است که پیشگیری بهترین راه حل است.

تعویض تسمه تایم به دلایل پیشگیرانه بسیار ارزان‌تر و ایمن‌تر است تا اینکه منتظر بمانید تا خراب شوند و به طور کلی خودرو را دچار مشکل کنند.

علاوه بر این، با تعویض آن، باعث صرفه جویی در کار، کاهش تعداد بازدید از تعمیرگاه و بهبود کیفیت و ایمنی خودرو می‌شوید.

اگر تسمه تایم را در زمان مناسب تعویض نکنیم؛ چه مشکلاتی رخ می‌دهد:

اگر در زمان مشخص تسمه تایم را تعویض نکنید؛ می‌تواند آسیب جدی به موتور وارد کند.

تسمه تایم خراب می‌تواند باعث برخورد پیستون‌ها و سوپاپ‌های موتور شده و در نتیجه آسیب زیاد و غیرقابل جبرانی به موتور وارد کند، به این معنا که به بازسازی موتور یا تعویض موتور نیاز است که هر دو هزینهٔ زیادی لازم دارد.

به طور کلی تسمه‌های تایم قوی و کارآمد هستند، اما تحت فشار مداوم و کارکردن در محیط‌های گرما، عمر آن ها را کم می‌کند.

زمان تعویض این بخش خودرو به سازنده و مدل هر وسیله نقلیه بستگی دارد، بنابراین اولین کاری که باید انجام دهید این است که راهنمای خودروی خود را بررسی کنید.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.